שיטות נפוצות לטיפול בבעיה של כאבי גב תחתון

טיפול בכאבי גב תחתון

מחקרים שונים סוברים כי 80 אחוז מן האמריקאים יסבלו מכאבי גב תחתון בשלב כלשהו בחייהם. כמו כן, כאבי גב היא אחת הסיבות הנפוצות ביותר להזמנת ביקור רופא. עבור רבים, הבעיה היא יותר מאשר אירוע חולף והם זקוקים לטיפולי פיזיותרפיה.

ישנם סוגים שונים של פיזיותרפיה המיועדים לטיפול בנושא של כאב גב תחתון. דיקור סיני מהווה את אחת השייטות החשובות להקלה על כאבים אלו. הרופא מבקש מן המטופל לשכב עם הפנים כלפי מטה ומכניס מחטים על גבו. ההקלה בכאב לאחר סדרה של טיפולים אלו יכולה להיות לזמן משמעותי וממושך.

העיסוי משמש גם כן כשיטה טובה להקלה בכאבי גב תחתון וחייב להיעשות על ידי מישהו אשר בקיא היטב בטיפול בכאב גב תחתון. עיסוי הנעשה על ידי אדם בלתי מיומן בבעיות בכאבי גב עלול לעשות יותר נזק מתועלת.

כאב גב תחתון

שיטות פיזיותרפיה פאסיביות הנעשות ע"י המטפל:

ממריץ עצבי חשמלי (TENS) – החולה ירגיש את התחושה של הממריץ החשמלי במקום הכאב שלו. תפקיד הממריץ העצבי הוא הזרמת דם לאיזור הפגוע ובכך לעזור לתהליך הריפוי הטבעי של הגוף.

אולטרא סאונד – שימושי במיוחד כטיפול פסיבי לאנשים עם כאב אקוטי בגב התחתון. טיפול זה מייצר חום עמוק לתוך השרירים של הגב התחתון. טיפול זה מקל לא רק על כאב הגב – אלא גם יכול לזרז את מהירות ההחלמה.

תרגילי מניפולציות – בהדרכת הפיזיותרפיסט – תפקידם של תרגילים אלה הוא לסייע בהפחתת כאבי גב תחתון, אך מצריכים עקביות בביצוע שלהם בשביל להגיע להצלחה. תרגילים אלה מיועדים לעזור ולהפחית כאבים בגב התחתון ורצוי שיהיו בפיקוח פיזיותרפיסט. הם יכולים להיעשות בבית, אבל יהיה צורך לעקוב אחר ההוראות ולהיבדק לעיתים קרובות. מטרתם המרכזית של תרגילים אלה היא למתוח או להאריך את הגב ובתוך כך גם לחזק אותו.

שיטה נוספת במקרים מסוימים ובהמלצת הפיזיותרפיסט המוסמך היא התעמלות אירובית – כגון הליכה אשר נחשבת כיעילה לצמצום ומניעת כאבי גב תחתון.

לסיכום, השיטות לטיפול בבעיה של כאבי גב תחתון הן רבות ומגוונות, המטרה היא להפחית ולמגר את הכאבים לחלוטין וכל זאת ללא התערבות כירורגית תוך העדפה לשיטות טיפול טבעיות המאפשרות לגוף לרפא את עצמו.