כאב גב מקרין לרגל ימין

במהלך שנות עבודתי כפיזיותרפיסט מוסמך מטעם משרד הבריאות הישראלי טיפלתי באלפי מטופלים שהתלוננו על כאב גב מקרין לרגל ימין, וכן מכאב גב מקרין לרגל ימין, המטופלים דיווחו על כך שבתחילה חשו רק כאבי גב תחתון לפעמים בצד ימין ולפעמים בצד שמאל, מאוחר יותר חלה החמרה והכאב התגבר והתחיל להקרין גם למותן וגם לאגן, בשלבים מתקדמים יותר הכאבים בגב התגברו ואז גם החלה הקרנה לכיוון רגל ימין, או לכיוון רגל שמאל ולעיתים הם גם חשו שההקרנה פעם לימין ופעם לשמאל לעיתים גם ההקרנה התגברה והקרינה לשתי הרגליים ביחד.

למה כאב גב מקרין לרגל ימין או לרגל שמאל או אפילו לשתי הרגליים?

בכדי לענות על השאלה צריך להכיר את המבנה האנטומי של עמוד השדרה, כיצד בנויות החוליות, כיצד מונחים הדיסקים הבין חוליתיים וכיצד בנויה מערכת העצבים המרכזית של עמוד השדרה והאופן שבו העצבים יוצאים בין כל שתי חוליות עצב אחד לצד ימין ועצב שני לצד שמאל. מאחר ומקור הכאב הוא מגירוי עצב בעמוד השדרה והשאלה האם ההקרנה תהיה לכיוון רגל ימין או לכיוון רגל שמאל תלויה רק בעובדה האם בלט הדיסק ובלועזית disc bulge או פריצת הדיסק ובלועזית disc protrusion או בקע הדיסק ובלועזית disc herniation לוחצים על מוצא העצב הביו חולייתי הימני ואז ההקרנה תהיה לרגל ימין, או שאולי הלחץ הוא על מוצא העצב הבין חולייתי השמאלי ואז ההקרנה תהיה לכיוון הרגל השמאלית.

מה קובע את מיקום ההקרנה ברגל?

כפי שהסברתי כאב גב מקרין לרגל ימין או אולי לרגל שמאל או אולי לשתי הרגליים נובע מלחץ על שורש העצב ואנו מחלקים את חוליות עמוד השדרה המותני ובלועזית Lumbar vertebrae וחוליות העצה ובלועזית Sacral vertebrae לפי גובהם במספור הבא: החוליה המותנית הגבוהה לפי האות הראשונה L]] היא L1 מתחתיה נמצאת חוליה מותנית 2L  וכך הלאה 3L, 4L, 5L. מתחת לחוליות המותניות נמצאות חוליות העצה שמצוינות לפי האות הראשונה S והן 1S, 2S, 3S, 4S, 5S. כלומר כשבבדיקת ה- MRI או בבדיקת ה- CTכתוב שיש למטופל בלט דיסק בגובה 4L – 5L עם לחץ על מוצא העצב הימני הכוונה שלדיסק שבין חוליות אילו יש בלט בדופן הדיסק והוא לוחץ על העצב שפונה ימינה. חלק מהמטופלים מדווחים שההקרנה נמצאת באזור המפשעה והסיבה היא לחץ על עצב1L. לעומת זאת כאשר ההקרנה מגיעה עד לגובה הברך מהצד הקדמי של הירך הסיבה לכך הינה שהלחץ הוא על העצב שמספרו – 2L . הקרנה נמוכה יותר באזור  הברך מלפנים מצביעה על לחץ על עצב 3L. הקרנה בצד הפנימי של השוק נגרמת מלחץ על העצב המותני 4L. ואילו הקרנה נמוכה יותר בצד החיצוני של השוק ועד לקצה הבוהן הגדול נגרם מלחץ על עצב 5L. בכל הקשור בלחץ על עצבי העצה Sacral המסומנים כאמור באות [S] הרי שהקרנה מהישבן לאורך הצד החיצוני של הירך והשוק כולל את הקרסול בצידו החיצוני והבהונות 2-4 בצד הכפי [הצד התחתון] ההקרנה נובעת מעצב 1S. הקרנה באמצע הירך והשוק נגרמים עקב לחץ על עצב 2S. כלומר, כל כאב גב מקרין לרגל ימין ורגל שמאל תלוי באזור של ההקרנה והאזור תלוי בגובה העצב שנלחץ על ידי אותו דיסק שנמצא בו בלט או פריצה או בקע.


לחצו כאן להתייעצות טלפונית חינם

למה חלק מהמטופלים מרגישים כאב או שריפה או נימול לאורך הרגל?

הופעת כאב גב שמקרין לרגל ימין יכולה להתבטא במספר צורות שונות, חלק אומרים שהרגל כאילו נרדמה, חלק אומרים שהם מרגישים שריפה, חלק מתלוננים על תחושת לחץ ברגל. כל הדוגמאות הללו נובעות מסוג הסיבים הנלחצים בעצב משום שיש סוגי עצבים שונים. בנוסף לתלונות תחושתיות חלק מהמטופלים מדווחים על חולשה שמצביעה שהלחץ הוא על סיבים שמפעילים שרירים [מוטוריים] ולא סיבים תחושתיים [סנסוריים].

טיפול פיזיותרפיה עקב כאב גב מקרין לרגל ימין

בבואכם אל הפיזיותרפיסט הוא יסתכל ב- MRI או ב –CT שתביאו, הוא ישאל שאלות רבות שקשורות בבעייתכם כגון: כמה זמן האם הכאב התחיל קודם בגב ואחר כך ירד לרגל, האם הכאבים מופיעים בזמן שיעול או עיטוש או מאמץ בשירותים. האם אתם חשים חולשה ברגל, באיזו תנוחה ובאילו תנועות מתגבר הכאב, האם הכאב מופיע בלילה. בשלב הבא הפיזיותרפיסט יבדוק את טווחי התנועה של הגב שלכם, יבדוק את כח השרירים, את התחושה, את הרפלקסים שלכם. בשלב הבא תתבקשו לשכב על הבטן והוא ימשש את עמוד השדרה שלכם את השרירים, החוליות וייתר המבנים של עמוד השדרה.

לכל שאלה יש סיבה וכל תשובה מלמדת את הפיזיותרפיסט על הבעיה ועוזרת לו להחליט מה הטיפול המתאים לבעייתכם, לכל בדיקה קלינית שיבצע יש משמעות ו – 70% מהצלחת הטיפול תלויים בבדיקה מקצועית. לאחר הבדיקה יחליט הפיזיותרפיסט איזה טיפול לעשות: טיפולים ידניים פאסיביים, טיפול באמצעות מכשור אלקטרו תרפיה, מתיחות מותניות קבועות ו / או לסירוגין. ולסיום ידריך אתכם בסדרת תרגילים שתבצעו בבית ושתפקידם לשמר את המצב ולמנוע התקף חוזר של כאב גב מקרין לרגל ימין.

להשארת פרטים: לחצו כאן

המאמר נכתב על ידי :
מאיר אפל פיזיותרפיסט מוסמך שסיים את לימודי הפיזיותרפיה בבית הספר לפיזיותרפיה שבמכון וינגייט ליד נתניה בשנת 1981.
מאיר אפל קיבל את ההסמכה ממשרד הבריאות הישראלי ומאז התמחה והשתלם בעשרות קורסים, התמחויות, ימי עיון וסדנאות בארץ ובעולם כולו.
המרפאה השלנו משלבת ידע רב, מקצועיות, רגישות ויחס חם למטופלים. אנחנו מחויבים לתת מענה מלא לצרכי המטופלים שלנו.

לקריאת מאמרים נוספים בקשר לכאבי גב היכנסו לקישורים הבאים:

טיפול בכאבי גב - המדריך המלא

כאבי גב עקב תופעת היצרות תעלת עמוד השדרה

כאבי גב במהלך ההיריון ולאחריו

שבר דחיסה של חוליות הגב