כאבי גב בהריון

הופעת כאבי גב במהלך תקופת ההריון

העליה בכאבי הגב בקרב נשים במהחל ההריון ובעקר לקראת הלידה הינה אקספוננציאלית. העליה באחוזים מתבטאת בלמעלה מ - 65% יותר מאשר בקרב נשים שאינם בהריון. קיימות סיבות רבות מדוע קיימת העליה הזו. כאבי גב הם חלק מהתופעות המלוות אישה בהריון. מהלך תקופת ההיריון עקב עליה במשקל, שינויים ביציבה, מאחר והבטן גדלה ומושכת קדימה נגרם שינוי במיקום מרכז הכובד, גורמים אילו ייצרו עומסים על מבני עמוד השדרה ויתרמו להיווצרות כאבי גב.

בנוסף קיים שינוי ברמת הורמון RELAXIN המעלה את גמישות הרצועות שמייצבות עת מפרקי עמוד השדרה ומפרקי עצמות האגן.

הורמון רלקסין בקרב הנשים כמוהו כך גם הפרוגסטרון והאסטרוגן, מופרשים בתוך מחזור הדם על ידי ה- corpus luteum שנמצא בשחלה. כשמתרחשת הפרייה בגוף האישה ה- corpus luteum מתחיל לייצר הפרשות מוגברות של הורמוני הפרוגסטרון והרלקסין שנחוצים לקיומם ולמהלכם התקין של התהליכי הריון ובשלב הלידה. במהלך חודשי ההיריון, הורמון רלקסין מופרש בנוסף גם מתוך השיליה, בדומה להורמון הפרוגסטרון, ומהקרומים שמסביב לעובר ומהרחם.

במהלך חודשי ההיריון מופרש ברמות גבוהות הרלקסין כבר בטרימסטר ראשון. בשלב הזה ההפרשות נועדו לקדם ולהגביר את השרשת העובר לדופן הרחם ובכך לאפשר את התפתחות השיליה. בשלב מוקדם של ההיריון הורמון הרלקסין מסייע בנוסף לכך בעיכוב ובהפחתת התכווצויות של דופן הרחם בכדי למנוע את הלידה המוקדמת. כמו כן הרלקסין עוזר בוויסות פעולת מערכת הלב וכלי הדם והכליות בכדי לאפשר לגוף להסתגל לתהליכים ולשינויים המתרחשים בגוף, כגון בהעברת חמצן ובאספקת חומרים בניה מזינים לעובר. כך שלמעשה הרלקסין מרפה את דפנות כלי הדם ובכך משפר את זרימת דם אל ומהשיליה ומהכליות.

הורמון הרלקסין מסייע גם במתיחת שרירי הבטן האורכיים rectus abdominis במהלך חודשי ההיריון תוך התאמה להתפתחות ולגדילת העובר ובטן היולדת. מאחר והרחם שגדל ומתפתח גורם ללחץ הסרעפת כלפי הריאות ועקב כך מקשה על הנשימות, מצריך את התרחבותו של חלל ראות בתוך הצלעות. הרלקסין משפיע גם על הרצועות, הגידים במהלך חודשי ההיריון ומשפר את גמישותם ממצב רגיל.

בשלבים המתקדמים של ההיריון מופרשות רמות גבוהות של הורמון הרלקסין שתפקידו להגדיל את הקרומים שמקיפים את העובר וכמו כן לעזור בריכוך ופתיחת צוואר הרחם ורקמת הנרתיק לקראת הגעת הלידה. הורמון רלקסין מרכך, מרפה, ומשחרר את הרצועות שמהדקות את מפרקי האגן ACJ מאחור, ואת מפרק הסימפיזיס פיוביס symphysis pubis הסחוסי שבקדמת האגן ואת שרירי רצפת וקרקעית האגן.

בשלבים המתקדמים של ההיריון מתחיל תהליך של המסת עצם ה-PUBIC שמלפנים בד בבד עם פתיחת מפרקי ה-S.I.J שמצויים מאחור משני צידי האגן. תהליך זה שמכין את האגן לתהליך הלידה בשלב מאוחר יותר מלווה בכאבים, הקרנות לרגלים, הגבלת תנועה וירידה בתפקוד היום-יומי.

גישה פסיבית שבה האישה ההרה הסובלת מכאבי גב מתבקשת להימנע מתפקוד רגיל ולהמתין בסבלנות עד לאחר הלידה מוטעית ביסודה מאחר וקיימות טכניקות בטוחות ויעילות לשינוי המצב ולהקלת כאבי גב אלו.


סובלת מהופעת כאבי גב בהריון? לחצי כאן להתייעצות


הטיפול המומלץ להקלה בכאבי גב מבוסס על חיזוק השרירים המייצבים שמחברים בין חוליה לחוליה ובין קבוצות חוליות בנוסף כדאי להפחית נוקשות, כאבים ע"י טכניקות מנואליות מדויקות ועדינות למבני עמוד השדרה ולמפרקי האגן בתנוחות נוחות לאישה ההרה.

בדיקה וטיפולי פיזיותרפיה עקב כאבי גב בהריון

בבואכם אל הפיזיותרפיסט תחילה הוא יבצע בדיקה פיזיקלית מקיפה שתכלול תחילה תשאול מעמיק לגבי מהלך ההריון, תשאול לגבי ההסטוריה של כאבי הגב שלך לפני ההריון, סוגי פעילות גופנית שנהגת להשתתף בהם, תשאול לגבי סוג ואופי העבודה שלך, הרגלי התנהלות בעבודה ובבית, האם זהו ההריון הראשון שלך, האם בהריונות הקודמים גם סבלת מכאבי גב.

השלב השני של הבדיקה יכלול בדיקה פיזיקלית שתכלול הארכת טווחי התנועה של הגב התחתון ולסיום מישוש האיזורים הרלונטיים שיכלול את מפרקי עמוד השדרה articular spine joint, מפרקי האגן sacroiliac joint, מפרקי הירכיים hip joint. 

במהלך המישוש יזהה הפיזיותרפיסט נוקשות, חוסר איזון, הגבלת תנוע במפרקי האגן, הצורך לאתר את המפרק הנעול והנוקשה משמעותית ביותר לשם השגת ההצלה בטיפול. חשיבות עליונה לזהות הם מקור הכאב מעמוד השדרה או ממפרק האגן ומתוך כך הטיפול יכוון לאזור שאותו זיהה המטפל כגורם הכאבים.

מהן שיטות טיפול פיזיותרפיה מותאמות לנשים בהריון: 

טיפולי הפיזיותרפיה יכללו טכניקות מנואליות מתקדמות בשיטות כגון:

 • השיטה שפתחת פיזיותרפיסט בשם מק- קנזי ושקרויה על שמו, זו שיטת טיפול שכוללת תרגילים אקטיביים שתעשי בביתך ומיועדים לעמוד השדרה הצווארי ולעמוד השדרה המותני.
 • שיות טיפול שפותחה על ידי דר' Cyriax שמקורו מצפון אפריקה, מדובר הטכניקה ידנית שלמותאמת לרצועות ולגידים שיזוהו במהלך הבדיקה ככאלה שמחייבים טיפול נקודתי.
 • טכניקת טיפול שפיתח הפיזיותרפיסט Maitland שיטה אוסטרלית מהמובילות בעולם ושמיועדת לטיפול במפרקי עמוד השדרה, מפרקי האגן, מפרקי הירכיים, עצמות הפיוביס הקדמיות וכן ייתר המפרקים שבגופנו. השיטה פאסיבית וכן מותאמים תרגילים ספציפיים לבעיה.
 • שיטת טיפול על שם Brian Edwards שפיתח אותה והיא מדוייקת ומותאמת לעמוד השדרה.
 • טכניקות לפי mulligan concept of manual therapy שכוללת הארכת מפרקים ורקמות רכות.

בנוסף לכך נשלב שימוש במכשור אלקטרו תרפיה מתקדם ומותאם להריונך, נשתמש במכשור אולטרה סאונד טיפולי [בשונה מהאולטרה סאונד האבחוני שאת בוודאי מכירה מכל הבדיקות שכבר עברת על ידי הגניקולוג והמיילד שלך] תפקיד האולטרה סאונד הטיפולי לשחרר נוקשויות, להעשיר אספקה דמית באזור המטופל ולסלק פסולת שהצטברה באזור, המכשיר מותאם להריון ומבצע ויברציות בקצב של 3 מגה הרץ [3 מליון פעם בשניה].

מגוון רחב של טיפולים פיזיותרפיים נלווים מותאמים לבעיה הספציפית.

 • טיפול פיזיותרפיה בכאבי גב לבעיות בטווח התנועה ומניעת הגבלת תנועה.
 • טיפול פיזיותרפיה מותאם לרקמה הפגועה שריר מפרק רצועה גיד וכו'.
 • טיפולי פיזיותרפיה מנואלים להורדת כאבים ולהפחתת הבצקת והדלקת.
 • טיפולים אלקטרו-טרפיים כגון אולטרא סאונד, גירויים חשמליים משולבים בקירור או בחימום לפי הצורך.
 • חיזוקי שרירים, בעלי היבט פיזיותרפיה, סטאטיים ודינאמיים מדורגים.
 • תרגול פיזיותרפי לשיפור היציבות והתחושה העמוקה של המפרק הפגוע.
 • הדרכה ע"י פיזיותרפיסט מוסמך לעבודה עצמית בבית.


המאמר נכתב על ידי:

מאיר אפל פיזיותרפיסט מוסמך שסיים את לימודי הפיזיותרפיה בבית הספר לפיזיותרפיה שבמכון וינגייט ליד נתניה בשנת 1981. מאיר אפל קיבל את ההסמכה ממשרד הבריאות הישראלי ומאז התמחה והשתלם בעשרות קורסים, התמחויות, ימי עיון וסדנאות בארץ ובעולם כולו. המרפאה השלנו משלבת ידע רב, מקצועיות, רגישות ויחס חם למטופלים. אנחנו מחויבים לתת מענה מלא לצרכי המטופלים שלנו

לקריאת עוד מאמרים שפרסמנו באתר היכנסו ל:

לנו יש תשובות לשאלותיכם בכל הקשור בכאבי גב תחתון

איך בנויה מערכת החוליות של הגב

לפיזיותרפיה יש מענה לכאבי הגב

לטיפול בכאבי גב תחתון