עקמת עמוד השדרה וטיפול פיזיותרפיה מותאם

טיפול והדרכת פיזיותרפיה לעקמת בעמוד השדרה עם כאבי גב

כאבי גב עקב עקמת בעמוד השדרה [SCOLIOSIS]

עמוד השדרה בנוי משלושים ושתים חוליות, החוליות מתחלקות לאזורים ולפי מיקומם כך הם גם נקראות. שבע חוליות צוואר אשר מסומנות C1-C7, שתים עשר חוליות הגב העליון שמסומנות T1-T12 חמש חוליות מותן אשר מסומנות L1-L5, חמש חוליות העצה אשר מסומנות S1-S5, שלוש חוליות הזנב אשר מסומנות 1-3 Coccyx.

הפתולוגיה של עקמת עמוד השדרה

עקמת בעמוד השדרה [SCOLIOSIS] מופיע בקבוצת חוליות הגב העליון ובקבוצת חוליות המותן. העקמת יכולה להופיע עם או בלי תלונות של כאבי גב, העקמת משתקפת בהסתכלות מאחורנית קדימה, במצב תקין עמוד השדרה בהסתכלות מאחורנית קדימה הינו עמוד ישר אך במצב של עקמת נזהה התעקמות של עמוד השדרה בשתי אופנים האחד בצורת האות האנגלית C והשני בצורת האות האנגלית S שיכולים להופיע גם בצורת האותיות אך הפוך מימין לשמאל ו/או משמאל לימין. במקרים קשים שבהן העקמת מוגברת נזהה גם שוני בגובה הכתפיים ואף שינויים בגובה בית החזה שיראו כגיבנת אחורית לא סימטרית.

הופעת עקמת [SCOLIOSIS] בעמוד השדרה ניתן לצפייה אצל בני נוער החל בבני כיתות ד' והלך לכן קיימת חשיבות בזיהוי הבעיה כבר בשלב בראשון ולא בשלבים מתקדמים יותר בהם ההתמודדות עם נזקי העקמת יהיו קשים לטיפול.

מחפשים פיזיותרפיה לעקמת בעמוד השדרה? לחצו כאן להתייעצות


הקשר בין העקמת לבין יציבה לקויה במהלך תפקוד יום יומי

בני הנוער יושבים בממוצע ארבע שעות ביום מול המחשב בתנוחה לקויה ובסביבה ללא אוריינטציית וחשיבת ארגונומיה, צריך להתבונן על יציבתם ולתכנן את סביבת הלימוד שלהם מהיבט ארגונומיה שיותאם למבנה גופם.

זיהוי ראשוני של עקמת בעמוד השדרה [SCOLIOSIS]

ניתן לזהות את הופעת העקמת כבר בשלבים הראשונים לפני הופעת תלונות של כאבי גב וללא צורך בהדמיות כגון צילומי רנטגן C.T ו-MRI. בדיקה ביתית פשוטה תעשה על ידי ההורים על ידי התבוננות בגב של ילדכם בעמידה ישרה, השוו את גובה הכתפיים ובררו האם הם זהים בגובהם, בדקו את המרחק שבין המרפקים מצידם הפנימי לבין המותניים האם המרחק זהה, האם אין הבדלים בבליטה של בית החזה מצידו האחורי. בשלב הבא התבוננו בגב ילדכם ובקשו ממנו להתכופף לאט קדימה תוך כדי הושטת הידיים לכיוון הרצפה ועקבו אחר תנועת חוליות הגב האם היא סימטרית והאם אין התעקמות בצורת C ו/או S של עמוד השדרה.

הסימנים והסימפטומים הנלווים לעקמת בעמוד השדרה [SCOLIOSIS]

בנוסף למראה היציבתי והאסתטי הלקוי של העקמת קיימים מקרים בהם יתלוו תלונות על כאבי גב קושי במילוי אויר בחלל בית החזה התעייפות במהלך פעילות ומאמץ גופני ואף בפעילות יום יומית פשוטה כגון כפיפה עמידה ממושכת הליכה וכדומה.

הטיפולים השמרניים בעקמת בעמוד השדרה [SCOLIOSIS]

הטיפולים השמרניים יותאמו לסימנים ולסימפטומים של כל מטופל, אם מדובר בשלבים ראשוניים שלא מערבים כאבי גב אלא רק בעיות יציבה הטיפול יכלול סדרת תרגילי יציבה שיותאמו במסגרת טיפולי פיזיותרפיה לעקמת לפי צורתה C או S תרגילים אישיים שיש לבצעם מידי יום עם פיקוח מבוגר עם דגש על דיוק הביצוע.
שחיה מומלצת מאוד למקרים של עקמת עם או בלי כאבי גב.
למקרה של עקמת שמלווה עם כאבי גב יותאמו טיפולי פיזיותרפיה לאחר שהפיזיותרפיסט יזהה את מקור כאבי גב על האם מדובר ברקע מפרקי, שרירי, דיסקוגני וכדומה. טיפולי פיזיותרפיה פרטניים שיכללו טכניקות מנואליות על פי השיטות המובילות: Maitland ,Brian Edwards Mac Kenzy ובשילוב טיפולים אלקטרו-תראפיים חדשניים.


המאמר נכתב על ידי:

מאיר אפל פיזיותרפיסט מוסמך שסיים את לימודי הפיזיותרפיה בבית הספר לפיזיותרפיה שבמכון וינגייט ליד נתניה בשנת 1981. מאיר אפל קיבל את ההסמכה ממשרד הבריאות הישראלי ומאז התמחה והשתלם בעשרות קורסים, התמחויות, ימי עיון וסדנאות בארץ ובעולם כולו. המרפאה השלנו משלבת ידע רב, מקצועיות, רגישות ויחס חם למטופלים. אנחנו מחויבים לתת מענה מלא לצרכי המטופלים שלנו

לשם הבנת כאבי גב וטיפולי פיזיותרפיה שניתן להתאים להם היכנסו לדפים הבאים:

טיפול פיזיותרפיה לשברים בחוליות הגב

שינויים דיסקוגניים מסוג דיסקופתיה

איך בנוי הגב