סימנים וסימפטומים של פריצת דיסק

מזה בכלל פריצת דיסק

בעמוד השדרה של כל אחד ואחת מאתנו בין כל שתי חוליות נמצא דיסקוס. תפקידו של הדיסקוס הוא למנוע את הזעזועים, שיכולים להיווצר מתנועה לא נכונה, הרמת משקל כבד או תאונה. כשישנו לחץ יתר על אחד הדיסקוסים והוא לא יכול לשאת את הלחץ, אנו חשים בכאב משתק המכונה – פריצת דיסק. הדיסקוס מורכב מטבעת קשיחה העשויה מילוני סיבים. בחלק הפנימי של הטבעת, מצוי נוזל צמיגי, הפועל כקולט הזעזועים של החוליות. כשנוצר לחץ והסיבים נקרעים, הנוזל הפנימי פורץ החוצה ולוחץ או מגרה שורשי עצבים, מה שמוביל לדלקת במקום שמובילה לכאב איום.

סוגי פריצות

פריצת דיסק נפוצה בשלושה חלקים עיקריים של עמוד השדרה: פריצת דיסק בין חוליות L5 ו S1, פריצת דיסק בין חוליות L4 ו- L5 ופריצת דיסק בין חוליה L3 ו- L4. כ- 45 אחוזים מכלל האוכלוסייה שסובלת מפריצת דיסק, סובלת מפריצת דיסק בין החוליות L5 ו S1. מעבר לכאב החד שמורגש בגב התחתון, הכאב גם מוקרן לצד האחורי של השוק וכף הרגל ומתחת לברך. מי שסובל מפריצת דיסק בין חוליות L4 ו- L5 יתקשה לעמוד על העקבים והכאב יוקרן לצידי הירך, השוק וגב כף הרגל. 10 אחוז שסובלים מפריצת דיסק בין החוליות L4 ו- L3 יסבלו בעיקר מפגיעה בשריר הארבע ראשי.

מטפלים בדיסק

כל עוד הסובלים מפריצת דיסק לא סובלים מפגיעה נוירולוגית, הטיפול יעשה בצורה שמרנית ויכלול, ברב המקרים, מתן כדורים נוגדי דלקת, תרופות להכלה בכאב, פיזיותרפיה, מנוחה ולעיתים זריקת אפידורל. רב המקרים של פריצות דיסק חולפים כעבור ממוצע של שישה שבועות. במקרים בהם ישנה פגיעה עצבית הדורשת ניתוח, הניתוח הקלאסי יכלול חתך קטן בגב שדרכו יזיזו את העצב הלחוץ הרחק מהדיסק הפרוץ על מנת להקל בכאב ובדלקת שנוצרת במקום. במקרים מסובכים יותר נכנסים עם סיב אופטי לתעלת עמוד השדרה על מנת לכרות את הסחוס הבולט וישנם אפילו מקרים בהם אין ברירה אלה להשתיל דיסקוס מלאכותי, שדומה מאוד לדיסק הטבעי, על מנת לאפשר תנועה רחבה יותר לעמוד השדרה.

פריצת דיסק טיפים והמלצות

פריצת דיסק הינה פתולוגיה שעשוייה לקרות בכל אחד מ-24 הדיסקים הבין חולייתיים שבעמוד השידרה שלנו. בלט דיסק עם או בלי לחץ על העצב מתנהגת אחרת, עם לחץ על העצב נחוש גם הקרנה לאורך הגפה המעוצבבת על ידי העצב, פריצת דיסק ללא לחץ על העצב תתבטא בכאב מקומי בלבד באזור הפריצה.

לקריאת עוד מאמרים רלוונטים בתחום כאבי גב תחתון היכנסו לדפים:

למה חשוב לחזק את שרירי הגב ואיך הם שומרים על יציבות הגב התחתון

למה חשוב לשמור על הגב במהלך היום בבית ובעבודה

האם יש קשר בין הנעלים שאנו נועלים לבין הופעת כאב גב