תחזוקה יום יומית למניעת כאבי גב

איך נתחזק ומנע כאבי גב

הרפואה המודרנית טוענת אל תטפל בבעיה אלא מנע את היווצרותה. 85% מהאוכלוסייה הבוגרת סובלים סבלו או יסבלו מתי שהוא מכאב גב. כאבי גב יכולים להתבטא במספר רב של צורות החל מכאבי גב מותנים שבאים לידי ביטוי לאחר ישיבה ממושכת מול המחשב או במהלך הישיבה ברכב בזמן הנסיעה, כאבי גב יכולים להתבטא כשרפה, כעקצוץ או בכל צורת הקרנה אחרת לאורך אזורים שונים ברגליים. 

בעיות הגב מקורן ממבנים שונים בעמוד השדרה שהפופולריים שבהם הינם הפרקים הבין חולייתיים, הדיסקוסים הבין חולייתיים, הרצועות המחברות בין החוליות, השרירים העמוקים המחברים בין חוליה לחוליה או השרירים השטחיים שמחברים בין קבוצות חוליות. בכדי למנוע כאבי גב ולא להזדקק לשירותי פיזיותרפיה חשוב אם נבנה לעצמנו גב בריא ושם כך להלן מספר המלצות:

 1. בכל בוקר כשאתם מתעוררים אל תזנקו מהמיטה, כשגבכם עדיין קר ונוקשה, לפני שבצעתם מספר תרגילי חימום ושחרור. דוגמא לתרגל פשוט ויעיל כופפו את הברכיים לכיוון הבטן ובעדינות בצעו תנועה סיבובית מצד לצד בהדרגה מבלי לבצע מתיחה פתאומית וחזקה.
 2. כאשר אתם יוצאים מהמיטה אל תזנקו אלא בצעו את היציאה במספר שלבים: שכבו על צדכם, קפלו את הברכיים, הורידו את הברכיים מחוץ למיטה ותוך כדי כך דחפו את עצמכם למצב של הישיבה זקופה, כעת החליקו את ישבנכם לקצה המיטה והתרוממו ללא מאמץ זקופים כלפי מעלה וללא כפיפה קדימה מיותרת.
 3. היכנסו למכונית וכוונו את הכיסא על-פי עקרונות ארגונומיים כך שתוצר זווית של 100 מעלות בין המושב לבין המשענת קרבו את הכיסא קדימה והניחו את הידיים בתנוחה רפויה על ההגה וללא צורך לכפוף את גופכם קדימה.
 4. הקפידו על נעילת נעלים בריאות בעלי תמיכה של מדרס בריא ואל תסתפקו בכל נעל ספורט אופנתית וזולה שלא תיצור את התמיכה המתאימה לגבכם.
 5. בהגיעכם למשרד הקפידו לעצב ולתכנן את סביבת העבודה על-פי עקרונות ארגונומיים ולשם כך התייעצו ביועץ ארגונומיה.
 6. לעישון יש השפעה על בעיות גב לכן הימנעו מעישון מיותר ולא בריא.
 7. עודף משקל גם הוא משפיע לרעה על בעיות הגב לכן שמרו משקל מתאים, חזקו את שרירי הבטן והגב ועל תאפשרו לכרס לבלוט ולהישפך קדימה כי כך תפגע יציבתכם.
 8. פעילות גופנית ממומלצת לבעיות הגב היא שחיה בסגנון גב וחתירה וצעידה עם נעלי ספורט בריאות למרחקים גדולים.

סוג אחר של פריצת דיסק הוא פריצת דיסק צווארית כתוצאה מפריצה בין אחת מחוליות עמוד השדרה הצווארי. פריצת דיסק מהסוג הזה תביא כמובן לכאבי צוואר חזקים ומתמשכים.

אין יכולת ניבוי מלאה של קבוצות הסיכון לפריצות דיסק אך שני מאפיינים עיקריים של אלה הסובלים מפריצת דיסק הם אנשי בעלי משקל עודף שנושאים באופן קבוע עומס גדול על מערכת השדרה ואנשים שנושאים משאות כבדים מכפי יכולתם הגופנית בשעות העבודה.

הטיפול בפריצת דיסק תלוי בחומרתו ובאיזור הפריצה. בחלק מהמקרים ניתן להשתמש בתרופות משככות כאבים מסוגים שונים ולנוח מספר שבועות עד החלמה. ברוב במקרים מומלץ לפנות לטיפול בפיזיותרפיה שיכול לספק גם הכוונה וייעוץ לגבי מניעת ומזעור של הבעיה בחיי היום יום. במקרים אחרים, בעיקר בפריצת דיסק בחוליות התחתונות ימצא צורך בהליך כירורגי לפתרון הבעיה.

אחת הדרכים להקל ולהתמודד עם כאבי הגב עם דגש כמניעה היא בחירת נעלים מתאימות למבנה גופינו, מבנה רגליינו כאלה שיתנו תמיכה טובה במהלך שעות העמידה וההליכה הממושכות. 

יציבת עמוד השדרה במהלך ההליכה תלויה בנעלים שאנו נועלים לרגלנו, ומתוך כך ברור שקיים קשר בין היציבה להופעת כאבי גב במהלך ההליכה.

קו הכובד עובר לאורך עמוד השדרה בקו דמיוני שממוקם מלפני חוליות עמוד השדרה המותני. עקב כך עמידה על העקבים בזמן שאנו נועלים נעלים על עקבים תגרום להטיית הגוף קדימה וכתגובה יתקן הגוף את יציבתנו על ידי משיכת הגוף אחורנית, תנוחה זו של הגברת קשת הגב אחורנית תיצור הגברת הקשת המותנית [lumbar lordosis]. הגברת הקשת תפעיל כוחות של מתיחת על קידמת החוליות ועל רצועה שממוקמת בחזית גופי החוליות ונקראת Ligamentum flavum וכן לחץ דחיסה למפרקי החוליות שממוקמים מאחורנית ונקראים Facet joints עקב הפעלת הכוחות הללו ייווצרו כאבי גב מותניים מקומיים ובהמשך כאבי גב שמלווים בהקרנה לשרירי הישבנים ואף לאורך הרגליים לפי העצבים שיגורו במוצאם מהנקבים הבין חולייתיים בעמוד השדרה המותני.

עזרים לנעליים שיפחיתו הופעת כאבי גב

כיום יצרני הנעליים שמים דגש רב בכל הקשור בהתאמת הנעליים לתחום העיסוק שלהן הן מיועדות. נעלי ספורט עם ובלי בולמי זעזועים שמותאמים לענפי ספורט מוגדרים לענפי הכדור, לענפי האתלטיקה רכיבה על אופניים וכדומה.

 • תנו את הדעת להתאמת הנעל לענף הספורט הרצוי בכדי למנוע כאבי גב וכאבי רגליים במהלך הפעילות.
 • התאימו לפי הצורך מדרסים בהתאמת גבס מדויקת שייוצרו בידי איש מקצוע מוסמך.
 • התאימו גרביים רכות מכותנה שתספוג את הזיעה ותמנע שפשופים מיותרים שעלולים לעוות את ההליכה והעמידה ועקב כך לשנות את היציבה שלכם גורם שעלול לפתח כאבי גב מיותרים.

לסיכום: ניתן לצמצם את מגפת הכאבי גב ע"י מניעה באמצעים מאד פשוטים ובשינוי אורך החיים הלא בריא שסיגלנו לעצמנו אולם אם והיה וכאבי גב יופיעו אל תתעלמו ממנו ואל תדחו את הטיפול בו אלא פנו לייעוץ ולטיפול מקצועי ע"י פיזיותרפיסט מוסמך מטעם משרד הבריאות שיזהה את מקור הבעיה ויתאים את הטיפול הנכון בשלבים הראשונים של ההתקף, כדאי לטפל בתופעה מיד בשלבים הראשונים מאחר והשלבים הכרוניים המאוחרים של ההתקף קשים יותר לטיפול ומחייבים בסדרה ממושכת של טיפולים.נכתב על ידי:

מאיר אפל פיזיותרפיסט מוסמך שסיים את לימודי הפיזיותרפיה בבית הספר לפיזיותרפיה שבמכון וינגייט ליד נתניה בשנת 1981. מאיר אפל קיבל את ההסמכה ממשרד הבריאות הישראלי ומאז התמחה והשתלם בעשרות קורסים, התמחויות, ימי עיון וסדנאות בארץ ובעולם כולו. המרפאה השלנו משלבת ידע רב, מקצועיות, רגישות ויחס חם למטופלים. אנחנו מחויבים לתת מענה מלא לצרכי המטופלים שלנו


תוכלו לקרוא עוד על טיפול מניעתי בגב התחתון בדפים:

איך נמנע מכאב בגב התחתון במהלך שעות העבודה הרבות

שינויים בחוליות הגב מה עושים, איך מטפלים ולמה הם נגרמים

מה הם הסימנים של כאבי גב עקב פריצת דיסק

איך מטפלים בכאבי גב?