תחזוקה יום יומית למניעת כאבי גב

איך נתחזק ומנע כאבי גב

הרפואה המודרנית טוענת אל תטפל בבעיה אלא מנע את היווצרותה. 85% מהאוכלוסייה הבוגרת סובלים סבלו או יסבלו מתי שהוא מכאב גב. כאבי גב יכולים להתבטא במספר רב של צורות החל מכאבי גב מותנים שבאים לידי ביטוי לאחר ישיבה ממושכת מול המחשב או במהלך הישיבה ברכב בזמן הנסיעה, כאבי גב יכולים להתבטא כשרפה, כעקצוץ או בכל צורת הקרנה אחרת לאורך אזורים שונים ברגליים. 

בעיות הגב מקורן ממבנים שונים בעמוד השדרה שהפופולריים שבהם הינם הפרקים הבין חולייתיים, הדיסקוסים הבין חולייתיים, הרצועות המחברות בין החוליות, השרירים העמוקים המחברים בין חוליה לחוליה או השרירים השטחיים שמחברים בין קבוצות חוליות. בכדי למנוע כאבי גב ולא להזדקק לשירותי פיזיותרפיה חשוב אם נבנה לעצמנו גב בריא ושם כך להלן מספר המלצות:

  1. בכל בוקר כשאתם מתעוררים אל תזנקו מהמיטה, כשגבכם עדיין קר ונוקשה, לפני שבצעתם מספר תרגילי חימום ושחרור. דוגמא לתרגל פשוט ויעיל כופפו את הברכיים לכיוון הבטן ובעדינות בצעו תנועה סיבובית מצד לצד בהדרגה מבלי לבצע מתיחה פתאומית וחזקה.
  2. כאשר אתם יוצאים מהמיטה אל תזנקו אלא בצעו את היציאה במספר שלבים: שכבו על צדכם, קפלו את הברכיים, הורידו את הברכיים מחוץ למיטה ותוך כדי כך דחפו את עצמכם למצב של הישיבה זקופה, כעת החליקו את ישבנכם לקצה המיטה והתרוממו ללא מאמץ זקופים כלפי מעלה וללא כפיפה קדימה מיותרת.
  3. היכנסו למכונית וכוונו את הכיסא על-פי עקרונות ארגונומיים כך שתוצר זווית של 100 מעלות בין המושב לבין המשענת קרבו את הכיסא קדימה והניחו את הידיים בתנוחה רפויה על ההגה וללא צורך לכפוף את גופכם קדימה.
  4. הקפידו על נעילת נעלים בריאות בעלי תמיכה של מדרס בריא ואל תסתפקו בכל נעל ספורט אופנתית וזולה שלא תיצור את התמיכה המתאימה לגבכם.
  5. בהגיעכם למשרד הקפידו לעצב ולתכנן את סביבת העבודה על-פי עקרונות ארגונומיים ולשם כך התייעצו ביועץ ארגונומיה.
  6. לעישון יש השפעה על בעיות גב לכן הימנעו מעישון מיותר ולא בריא.
  7. עודף משקל גם הוא משפיע לרעה על בעיות הגב לכן שמרו משקל מתאים, חזקו את שרירי הבטן והגב ועל תאפשרו לכרס לבלוט ולהישפך קדימה כי כך תפגע יציבתכם.
  8. פעילות גופנית ממומלצת לבעיות הגב היא שחיה בסגנון גב וחתירה וצעידה עם נעלי ספורט בריאות למרחקים גדולים.

לסיכום: ניתן לצמצם את מגפת הכאבי גב ע"י מניעה באמצעים מאד פשוטים ובשינוי אורך החיים הלא בריא שסיגלנו לעצמנו אולם אם והיה וכאבי גב יופיעו אל תתעלמו ממנו ואל תדחו את הטיפול בו אלא פנו לייעוץ ולטיפול מקצועי ע"י פיזיותרפיסט מוסמך מטעם משרד הבריאות שיזהה את מקור הבעיה ויתאים את הטיפול הנכון בשלבים הראשונים של ההתקף, כדאי לטפל בתופעה מיד בשלבים הראשונים מאחר והשלבים הכרוניים המאוחרים של ההתקף קשים יותר לטיפול ומחייבים בסדרה ממושכת של טיפולים.נכתב על ידי:

מאיר אפל פיזיותרפיסט מוסמך שסיים את לימודי הפיזיותרפיה בבית הספר לפיזיותרפיה שבמכון וינגייט ליד נתניה בשנת 1981. מאיר אפל קיבל את ההסמכה ממשרד הבריאות הישראלי ומאז התמחה והשתלם בעשרות קורסים, התמחויות, ימי עיון וסדנאות בארץ ובעולם כולו. המרפאה השלנו משלבת ידע רב, מקצועיות, רגישות ויחס חם למטופלים. אנחנו מחויבים לתת מענה מלא לצרכי המטופלים שלנו


תוכלו לקרוא עוד על טיפול מניעתי בגב התחתון בדפים:

איך נמנע מכאב בגב התחתון במהלך שעות העבודה הרבות

עקמת בגב, מה עושים, איך מטפלים ולמה היא נגרמת

מה הם הסימנים של כאבי גב עקב פריצת דיסק

איך מטפלים בכאבי גב?