מהי פריצת דיסק

מה הסיבות והגורמים להופעת פריצת דיסק בחוליות הגב

קבוצות סיכון

פריצת דיסק נגרמת כשהדיסק שנמצא בין חוליות עמוד השדרה נפצע בעקבות לחץ הנובע מהרמת משאות כבדים או תנועה חדה ועקומה. בתוך הסחוס ישנו נוזל צמיגי שתפקידו לבלום את הזעזועים של עמוד השדרה. כשהלחץ שנוצר על החוליות גבוה, קרומי הדיסק, המגנים על הנוזל, נפרצים ומתרחשת פריצת דיסק. אנשים הסובלים ממשקל יתר, לא מאפשרים לקרומים להימצא במצב של מנוחה שיכול מנוע פריצת דיסק, ולכן הם נמצאים ברמת סיכון גבוה לסבול מפריצת דיסק. אנשים העובדים בעבודות פיזיות קשות כגון: סבלים, פועלי בניין וחיילים קרבים, נמצאים גם הם בקבוצת הסיכון לפריצת דיסק. מלבד לעומסי משקל חיצוניים, גם החזקה לא נכונה של הגוף יכולה ליצור עומס על החוליות שיוביל לפריצת דיסק.

לייעוץ טלפוני חינם הקליקו על הקישור הבא


גב תחתון

כאב גב תחתון

רב המקרים של פריצת דיסק מתרחשים בחוליות הגב התחתון ואז הכאב בא לידי ביטויי גם לאורך הצד האחורי של השוק, בזרת ומתחת לברך. מרביתן של פריצות דיסק מתרחשות בגיל הצעיר, שבין 20 ל־40. לרוב, האזור הנפגע הוא עמוד השדרה המותני התחתון, אך פריצות דיסק שכיחות גם בעמוד השדרה הצווארי והן נקראות פריצת דיסק צווארי. ב־90 אחוזים מהמקרים של פריצת דיסק, הכאבים חולפים תוך שישה שבועות. יש כיום גם אפשרות לצרוב את העצבים שמוליכים את הכאב בעזרת גלי רדיו. אנשים שאינם סובלים מפגיעה או חסר נוירולוגי וסובלים רק מכאבים חזקים יטופלו בתרופות נוגדות דלקת כמו: אטופן, ארטופן, נקסין, אקרוקסיה, וולטרן ובטיפול בתרופות משככות כאב כמו: אקמול, אופטלגין, מוסקול, אלגוליזין, טרמדקס ועוד.

צפו בסרטון המדגים את היווצרות פריצת הדיסק:


ניתוח דיסק

במקרים בהם פריצת דיסק פוגעת בעצבים, ישנם מספר ניתוחים שמטרתם לשחרר את הלחץ על העצבים על מנת להפסיק את הכאב העז ולאפשר חזרה לתנועה. תוצאות הניתוח בכללותן טובות וכ־90 אחוזים מהמנותחים מדווחים על שביעות רצון. באחד מ־400 ניתוחים, יתכן סיבוך של פגיעה בעצב בזמן הניתוח. בניתוח הנפוץ ביותר דרך חתך קטן בגב, באור דוחפים בזהירות את שורש העצב הלחוץ כדי להרחיקו מהדיסק הפרוץ ובהמשך מבצעים חתך בדיסק ומרוקנים אותו חלקית מהג'ל. לאחר הניתוח יש הקלה משמעותית בכאב עד להיעלמותו סופית.

לקריאת עוד מאמרים בנוגע לכאבי גב היכנסו לדפים הבאים:

האם בריחת סידן בחוליות הגב תגרום לכאב

האם צריך לעשות הפסקות בנהיגה הממושכת

מה הם הסימנים והסימפטומים של כאב גב תחתון