ארגונומיה – למה צריך ומתי

מי זקוק ליועץ ארגונומיה

ארגונומיה למה צריך ומתי כפיזיותרפיסט וכיועץ ארגונומיה אני נשאל לעתים תכופות ממטופלי שסובלים מכאבים חוזרים ונישנים, מדוע כאבי הצוואר השכמות ושורש היד חוזרים לאחר מספר חודשי עבודה, תשובתי הינה אחת והחלטית: סדרת טיפולי פיזיותרפיה שבוצעו במרפאתי הועילו והחזירו את היכולת לעבוד שעות רבות מול המחשב, אך סביבת העבודה הלקויה לא שונתה על פי עקרונות ארגונומיה ולכן שוב נוצרו עומסים על אברי הגוף ובהמשך הופיעו ליקויים וכאבים בצוואר בשכמות, הכאבים הקרינו לאורך הידיים ואף יצרו כאבים בשורש כף היד.

הטעות הנפוצה בקרב מקבלי ההחלטות בחברות בהן מעבירים העובדים את שעות העבודה הרבות מול המחשב כגון חברות ההי-טק, חברות הביטוח, הבנקים, משרדי עורכי הדין, משרדי רואי החשבון, עובדי המשרד בגופים הפיננסים, עובדי המנהל במכללות ובמוסדות האקדמיים ועוד גופים רבים אחרים, הינה החשש שהינה מתחילה מגיפת החלפת ריהוט במשרד שתכלול בהמשך את כל דרגי ההנהלה ועד אחרון העובדים הזוטרים. הנחה זו מקורה בטעות שיסודה בכך שייעוץ ארגנומיה אינו מחייב החלפה גורפת של כל הציוד של כל העובדים.
כלומר בזמן ביצוע יעוץ ארגונומיה אין צורך להחליף את הציוד הקיים כי אם הייעוץ יתבצע באמצעות הציוד הקיים.

יעוץ ארגונומי איננו רק ציוד סביבת העבודה

כאשר אני נשאל איך ניתן לשפר את נוחות סביבת העבודה של העובד אני עונה כי הנוחות של העובד תלויה בשלושה גורמים:

 • תכנון ארגונומי פרטני לפי מבנה גופו של העובד ואיפיוני העבודה של העובד.
 • הדרכה פרטנית ליציבה נכונה בהתחשב בליקויים היציבתיים של כל עובד ועובד.
 • הדרכת העובדים בתרגילי פיזיותרפיה מניעתיים שעוצבו והותאמו לסביבת המשרד הממוחשב ושמטרתם להקל על העומס המתמשך שמופעל על רקמות הגוף במהלך שעות העבודה המתישות.

ארגונומיה – למה צריך ומתי

מה כולל ייעוץ ארגונומי פרטני

 • הערכה והתאמה מחודשת של מרכיבי עמדת העבודה – הכסא, השולחן, דרגש הרגלים, המסך, המקלדת, העכבר, טיוטן המסמכים וכו' – לפי נתוני גופו האישיים של כל אחד מהעובדים באפן פרטני [גובה, מיקום, זווית, מרחק וכו'].
 • ביטול הפרעות תת – הכרתיות תכנון סביבת ומעטפת העבודה הכוללת תאורה, מיזוג, השתקפויות במסך רעשים סטאטיים וכו'.

מה כוללת הדרכה פרטנית לתיקון ליקויי יציבה

 • צפייה בכל עובד במהלך העבודה לזיהוי ליקויים ביציבתו בדפוסי ובהרגלי העבודה.
 • הסבר אישי לכל עובד כיצד עליו לשנות את תנוחתו ויציבתו בכדי להפחית היווצרותם של נזקי גוף מצטברים לאורך זמן.

מהם תרגילי פיזיותרפיה שמותאמים לעובדי המשרדים הממוחשבים

 • צוות הפיזיותרפיסטים של חברת ארגופלוס פיתחו סדרת תרגילים פיזיוטרפיים, מניעתיים מותאמים לאיברים בעלי נטייה להפגע עקב העבודה הממושכת בסביבת המחשב.
 • בהדרכת העובד לביצוע תרגילי פיזיותרפיה נתייחס לתרגלי מתיחה והרפיה נכונים לאברי הגוף מכף רגל ועד קודקוד כולל תרגילי עיניים שהינם איברפגיע מאד במהלך העבודה מול המחשב.
 • נדריך את העובד מתי והיכן יבצעו את התרגילים באיזו תדירות ומהי עוצמת עומק המתיחה.
 • נדגיש ונסביר לעובד מהי התועלת הרפואית והנפשית מביצוע התרגול וההרפיה.

העובדות מדברות בעד עצמן, הארגונומיה אינה מהווה תחליף לניהול אך היא תשפיע על ייעול העבודה, תקל על העובד, ותשתלם כספית למעביד.

ארגונומיה בחיי היום יום ארגונומיה – הפחתת הכאב והסבל, חיסכון בהוצאות כספיות ארגונומיה ומחשב ארגונומיה ומחשב נייד ארגונומיה – שיפור רצף העבודה, מקסום תפוקת העובדים וצמצום ההיעדרויות ארגונומיה למה צריך ומתי כאבי צוואר כאבי שכמות כיצד לשמור על הגב שלך במשרד?

לקביעת יעוץ ארגונומיה לחצו על צור קשר