שאלות ותשובות בנושא פיזיותרפיה, ארגונומיה, כאבים וטיפולים

אתם שואלים - מאיר אפל עונה

כאבי גב

שאלות ותשובות בנושא כאבי גב

במסגרת עבודתי בפיזיותרפיה משנת 1981 כפיזיותרפיסט מוסמך מטעם משרד הבריאות נתקלתי באלפי תלונות על כאבי גב, בדף זה ליקטתי סדרת שאלות שאלות ותשובות בנושאכאבי גב שאפינו חתכי אוכלוסיה מגוונים גברים כנשים, צעירים כמבוגרים, עובדי הצווארון הלבן לצד הצווארון הכחול. בוודאי תמצאו שאלה שתתאר בעייתכם ובהמשך תשובה שתעזור לכם להבין מה זה כאב גב מעט יותר על כאבי גב ואיך פיזיותרפיה תקל עליו עליהם.

 1. אני עובד מול המחשב 8-10 שעות ברציפות בעבר חשתי מחושים בגב התחתון בתום יום העבודה אך כיום הכאב גב מתגבר לאחר שעתיים ומאלץ להפסיק לעבוד, האם פיזיותרפיה תועיל ?
  הישיבה הממושכת ביציבה לקויה גרמה לנזק מצטבר שביטויו כאבי גב ולכן הופיעה ההחמרה שאתה מדווח עליה. שילוב של פיזיותרפיה, הדרכה בתרגול מניעתי ויעוץ ליציבה נכונה יעזרו.
 2. אני עקרת בית ובזמן שטיפת הכלים בכיור אני חשה כאבי גב שמקרין שמקרינים לרגליים האם פיזיותרפיה תקל עלי ?
  חשוב לעמוד נכון מול הכיור ובכך להפחית את העומסים שיוצרים כאבי גב ע"י פיזיותרפיה פרטנית והדרכה בתפקוד יום יומי מותאם לצרכייך ניתן להקל על כאבי גב כפי שתיארת בשאלה.
 3. אני מתאמן בחדר כושר כשלוש שנים, בתום האמון אני חש כאבי גב שמשתחררים לאחר מס' שעות שכיבה המאמן טוען שהסיבה לכך שיש לי כאבי גב היא שהכאב נובע מך ששרירי הגב שלי חלשים וכי עלי לחזקם, האם זה נכון ?
  כאבי גב כפי שתיארת לא קשור בחיזוק השרירים מאחר ואתה בוודאי מחזק את גבך במהלך האימונים, כפי הנראה הבעיה לא בשרירים חלשים אלא ברקמות הרכות האחרות, עליך לפנות לטיפול פיזיותרפיה שבמסגרתו יאובחן האם מדובר במפרקים,בדיסקוסים,ברצועות לשם התאמת טיפול פיזיותרפיה ואלקטרו-תראפיה לרקמה הפגועה שתתגלה בבדיקה המקצועית.
 4. אני עובד כנהג מונית 20 שנה, לפני כחודש החלפתי את המונית ומאז תוקפים אותי כאבי גב מותנים שמלווים בהקרנה לאורך הרגל הימנית, מה עלי לעשות בכדי לטפל בכאבי גב ?
  הנהיגה הממושכת מחייבת אותך בהתאמת כסא ארגונומי מכוון לפי כללי ארגונומיה, ובנוסף לפנות להתייעצות פיזיותרפיה שתאתר את המבנה הפגוע בגבך ותפתור את ליקויי כאבי גב.
 5. יש לי חנות מכולת קטנה ובכל זמן שבו אני מפרק ארגזים ומפזר את הבקבוקים על המדפים מופיע כאב גב, בבדיקת C.T התברר שיש לי פריצת דיסק בגובה חוליות L4-L5 האם טיפול פיזיוטרפיה יעזור לי לפתור את הבעיה ?
  עליך לקבל הדרכה כיצד לעבוד נכון עם גבך, להתאים לך חגורת גב מותאמת אישית עפ"י מידותיך ולקבל טיפול פיזיותרפיה מתאים לבעיית הדיסקוס הפרוץ שלך ויפה שעה אחת קודם.
 6. אני עובד כקבלן שיפוצים כחמש שנים, לפני חודש התחלתי להרגיש כאבי גב באזור המותן והישבן, בצילום לא ראו כלום אך אני מרגיש שאינני מסוגל לעבוד ברצף יותר משעה, האם טיפול פיזיותרפיה יכול לעזור לי ?
  צילום הרנטגן מצביע על החוליות בלבד ולא על הרקמות הרכות שהם הדיסקוסים השרירים והרצועות, דרוש C.T ופנה לטיפול פיזיותרפיה לשם ביצוע אבחון והתאמת טיפול לבעייתך.
 7. במסגרת עבודתי כקלדנית בבית המשפט אני מקלידה בקצב מהיר מאוד, לאחרונה הופיעו לי כאבי גב באזור השכמות והצוואר האם יש קשר בין העבודה ליציבה ולעמדת המחשב ?
  העבודה מול המחשב מפעילה עומסים רבים וגורמת כאבי גב לפיכך עלייך לקבל יעוץ ארגונומיה כמניעה, לשפר יציבה ולהתחיל בטיפול פיזיותרפיה לשם פתרון הבעיה שכבר גורמת כאבי גב.
 8. לפני חודש ילדתי ומאז הלידה הופיעו כאבי גב באזור הגב התחתון ועצם הזנב, האם יש קשר להריון וללידה והאם פיזיותרפיה תוכל לפתור את כאבי הגב הבלתי נסבלים שלי ?
  כאבי גב במהלך הריון נגרמים עקב כך שהיציבה משתנה ומופעלים עומסים על הגב התחתון במקביל להתרופפות שרירי הבטן. עלייך לקבל פיזיותרפיה מנואלית בשילוב תרגול יציבה וחיזוק שרירי בטן וגב.
 9. בזמן קיום יחסי מין אני מרגיש כאב גב תחתון נבדקתי ע"י מאסטר לשיאצו אך הוא לא זיהה כל בעיה ושלח אותי לשחות בבריכה כעת אני שוחה אך עדיין בזמן קיום יחסי מין אני מרגיש כאב גב ואינני נהנה מהאקט המיני האם ע"י פיזיוטרפיה אוכל להקל על כאבי גב ?
  קיום יחסי מין מפעיל את האגן ועלול לגרום כאבי גב תחתון, יתכן ובעייתך קשורה במבנה מפרקי נעול שצריך לשחררו ע"י פיזיותרפיה באמצעות טכניקה עדינה ומדויקת לפי שיטת Maitland.
 10. אני מושבניק ובזמן העבודה על הטרקטור אני חש כאבי גב תחתון שמקרינים לאורך הרגליים עד לאצבעות, הרופא אמר שיש לי דיסקוס ושצריך לעשות ניתוח, אני חושש מניתוח מאד, האם פיזיותרפיה יכולה לשפר את מצבי ?
  כנראה עבודתך המאומצת יצרה את פריצת הדיסק ועקב כך הופיעו כאבי גב, לטיפולי פיזיותרפיה ידניים משולבים באלקטרו-תרפיה יש את היכולת להקל על כאביך ולשפר את איכות חייך.
 11. אני עובדת כמזכירה בחברת היי-טק, לאחרונה התחלתי להרגיש כאבי גב באזור השכמות והצוואר והכאב מקרין לאורך יד ימין, אני כל הזמן משחררת את האזור בתנועות אך הדבר לא עוזר לי, האם ע"י פיזיותרפיה וארגונומיה אפשר לעזור לי ?
  כאבי גב עליון מלווים בהקרנה לאורך היד הוא אחד מהסימנים הבולטים שמאפיינים את עובדי המחשב, שילוב של יעוץ ארגונומיה, טיפולי פיזיותרפיה, טיפול באמצעות גלי הלם והדרכה ביציבה נכונה יפתרו בעייתך.
 12. אני סובל כאבי גב שנים רבות, לפני כחודש עברתי דירה, עקב נשיאת החבילות ופירוקן הופיע כאבי גב חדש ולא מוכר באזור הגב התחתון מלווה בהקרנה לאשכים, פיזיותרפיה תעזור לי ?
  כאבי גב המקרינים לאזור האשכים הינו אחד מאפיוני בעיות הגב התחתון, מאחר ואתה ידוע כסובל מבעית גב תחתון יתכן וע"י נשיאת המשא גירית את עמוד השדרה, פיזיותרפיה מותאמת תעזור.
 13. לפני שבועיים עזרתי לחבר לסחוב מכונת כביסה לתיקון, למחרת הופיעו כאבי גב באזור האגן וכעת בכל עת שאני עושה את צרכי תוך כדי מאמץ של לחיצה בשירותים אני חש כאבי גב ולפעמים הקרנה לרגל, כיצד זה קשור לבעייתי והאם פיזיותרפיה תועיל לי ?
  עזרת לחברך והזקת לגבך. כאבי גב תחתון בזמן מאמץ בעשיית צרכים מצביע על גירוי עצבי בתוך תעלת עמוד השדרה, פיזיותרפיה מותאמת למקור הבעיה תעזור לשחרר את הלחץ בתעלה.
 14. חזרתי מטיסה ארוכה מהמזרח הרחוק, תוך כדי הטיסה חשתי כאב גב חריף באזור העכוז הכאב התגבר והחריף מאז שחזרתי והיום אינני מסוגל לעמוד זקוף ובנוסף הכאב מקרין לאורך רגל שמאל עד לשוק, עשיתי MRI ומצאו בלט דיסקוס בגובה L5-S1 האם פיזיוטרפיה תקל עלי ?
  היציבה העקומה מעידה שקיים גירוי עצבי עקב לחץ הדיסק בעמוד השדרה והוא גורם כאבי גב ויוצר כיווץ שרירים אסימטרי ועקב כך גורם לסטייה ביציבתך, פיזיותרפיה תעזור בשחרור הלחץ המופעל על העצב ובכך תפתח את המעגל תשחרר את הכאב ותיישר את יציבת גבך הלקוי.
 15. אני מורה לחינוך גופני שמתאמן 18 שנה בכדור סל לפני ארבעה חודשים הופיעו כאבי גב בגובה הצלעות ובכל נשימה אני חש דקירה עזה שמפלחת את הגב לכוון החזה, פיזיותרפיה תעזור ?
  דקירה עזה בזמן נשימה שמלווה כאבי גב מצביעה על מתיחת מפרק בחוליות הגב העליון שהיא אחת מפציעות הספורט האופייניות, באבחון פיזיותרפיה יאותר המפרק הפגוע ויותאמו טיפולים.
 16. אני עובד כעורך דין ויושב 12 שעות במשרד לפני כשנה הופיע כאבי גב תחתון שמתגבר בעקר בזמן עיטוש, האם פיזיותרפיה בשילוב יעוץ ארגונומיה תקל על עבודתי הממושכת במשרד ?
  כאבי גב תחתון שמתגברים בזמן שיעול ועיטוש מצביע על גירוי עצבי בעמוד השדרה, שיפור ליקויי יציבתך, תכנון מחודש של משרדך עפ"י עקרונות ארגונומיה וטיפול פיזיותרפיה יעזרו מאד.
 17. במסגרת עבודתי כמכונאי במוסך אני מרגיש כאבי גב באזור האגן שגורם למשיכת כאבים לאורך שתי הרגליים, הרופא נתן לי כדורים ואמר לי ללמוד לחיות עם זה, האם פיזיותרפיה תקל עלי ?
  כאבי גב תחתון מלווה בהקרנה לרגליים מצביע על חשד לבלט דיסק, עלייך לקבל הדרכה כיצד לעבוד נכון עם גבך בשילוב פיזיותרפיה לחיזוק סיגמנטלי של שרירי הגב התחתון וטיפולים חשמליים במסגרת אלקטרו תרפיה מותאמת לבעייתך.
 18. עברתי שאיבת דיסק מותני אך אין שיפור בעוצמת כאבי גב, כיצד פיזיותרפיה יכולה לעזור לי ?
  לאחר ניתוח שאיבת דיסק תיתכן תקופת כאבי גב מקומי, עלייך לקבל פיזיותרפיה שתשלב הדרכה בחיזוק שרירי גב ובטן לצד הדרכה בתפקוד יום יומי [ADL] מותאם לעיסוקך.
 19. אני עוזרת בית בוילה בסביון, כעת התחלתי להרגיש כאבי גב למטה איזו פיזיותרפיה מתאימה לי?
  עבודת ניקוי הבית הינה עבודה שמעייפת ושוחקת את הגב התחתון ולכן לעיתים תכופות יתלווה כאבי גב תחתון תוך כדי העבודה. עלייך לפנות לייעוץ פיזיותרפיה שבו יאותרו המבנים הפגועים בגבך יותאם לך טיפול פיזיותרפיה מנואלי בשילוב הדרכה בחיזוק שרירי הגב והבטן.
 20. אני בן 50 בכל בוקר כשאני קם אני חש כאבי גב מלווים בנוקשות איזה פיזיותרפיה תעזור לי ?
  נוקשות בוקר מלווה כאבי גב הינה אחת מצורות ההתבטאות של בעיות בעמוד השדרה, עלייך לפנות לייעוץ פיזיותרפיה לצורך ברור הבעיה והתאמת טיפול מנואלי בשילוב טיפול אלקטרו תרפיה וחיזוק שרירים סיגמנטלי של שרירי זוקפי הגב העמוקים בגב התחתון.
 21. קשה לי לתת שתן בחופשיות ורק לאחר כדקה אני מצליח, האם פיזיותרפיה תעזור לבעייתי ?
  בעייתך אינה קשורה בטיפול פיזיותרפיה עלייך לפנות לאורולוג ומייד.
 22. מה ניתן לעשות עם פריצת הדיסק שאני סובל ממנה כבר 6 שנים.
  האם פיזיותרפיה ידנית תעזור לי.
  פריצת דיסק הינה בעיה שתוקפת 85% מהאוכלוסיה הבוגרת מעל גיל 40 שנים.
  לכן אל לך להבהל מהעובדה שיש לך פריצת דיסק.
  הדרך הנכונה לטפל בבעיה היא על ידי שילום בין פיזיותרפיה לבין אלקטרותראפיה ותרגילים מניעתיים.
  נוכל לעזור לך לפתור את הכאבים מהם אתה סובל.
 23. אני סובלת מכאבי גב שלושה חודשים. הרופא נתן לי כדורים ואין שיפור. הרופא אמר שאולי צריך זריקה.
  אני לא רוצה זריקה.
  האם פיזיותרפיה יכול לעזור לי?
  שלושה חודשים הינה תקופה קצרה שממנה אנשים סובלים מכאבי גב תחתון. ישנם אנשים שסובים מכאב גב שנים רבות.
  לשאלתך , טיפול פיזיותרפיה יכול לעזור מאד לשם הקלה ואף לשם פתרון כאב הגב ממנו את סובלת.
  טיפולי פיזיותרפיה אישיים ולא קבוצתיים עם דגש של טיפול ידני ממוקד לחוליות הגב לשרירים, לדיסקוסים. ובנוסף טיפולים עם מיכשור אלקטרותרפי.
  הטיפול אישי ויש לו למעלה מ- 80% הצלחה.
  עלייך לפנות להתייעץ עם פיזיותרפיסט מומחה לטיפול בגב.
 24. קראתי את ההסברים שלך וכעת הבנתי שלמעשה ניתוח הוא פתרון גרוע לפריצת דיסק שממנה אני סובל כבר 20 שנה.
  אני מעוניין בהסבר מה הטיפול שאתה ממליץ לפריצת דיסק עם כאבים מקרינים לרגליים.
  הבנת נכון!!!
  אחוזי הצלחה בניתוחי דיסק אינם גבוהים במיוחד.
  מחקרים מצאו שמטופלים שסבלו מפריצת דיסק והחליטו לעבור ניתוח חשו הקלה זמנית ולאחר תקופה של כשנה ההטבה חלפה ואז הופיע החמרה קשה יותר ביחס למצב שלפני הניתוח.
  טיפול פיזיותרפיה שמרני עדיף על התערבות כירורגית.
  רק במצבים של חוסר שליטה על הסוגרים ושיתוק כף הרגל Drop Foot הם מצבים שאין מנוס מניתוח.
 25. אני סובל שנה וחצי מבלט דיסק בין חוליה 5 ל 6 אשר גורם מידי פעם למיחושים והקרנות לרגל שמאל (סיימתי טיפולי פיסיוטרפיה וכירופרקט)
  רכבי הפרטי הוא מסוע גיפ יונדאי טוסון שמוגדר כרכב גבוה כך שמושב הנהג גבוה מדוושות הגז והברקס והישיבה בו לא משפיע בנושא הגב
  רכבים מסוג זה צורכים הרבה דלק וחשבתי לעבור לרכב נמוך כגון הונדה סיוויק
  האם רכבים נמוכים עלולים להרע את מצבי עם הגב ?
  במקרה של בלט דיסק בגובה החוליות L5-S1 שכולל הקרנה לרגל מומלץ לנסוע על רכב גבוה מאחר והכסא שבו יוצר זווית מתאימה שמונעת את הלחץ המופעל על הדיסק.
  לפיכך מומלץ שתקנה רכב גבוה [לא חייב להיות ג'יפ].
  בנהיגה על רכב כמו הונדה סיוויק למרחקים גדולים סביר להניח שתחוש את הגב ואת ההקרנה לרגל.
 26. כמי שמתעניין עוסק בתחום הנהיגה המתקדמת, למדתי ממדריכי כי לטובת פעולה קלה ומדויקת יותר בעת סיבוב ההגה, יש להעביר את היד לראש ההגה ואף לצידו הנגדי ולמשוך את ההגה ברכב ולא להפנות אותו בתנועת דחיפה, בטענה כי פעולת המשיכה משלבת מגוון רחב יותר של שרירים ובכלל זה שרירי האמה וכף היד שהם עדינים יותר משרירי הכתף המשמשים בדחיפה.
  מאידך, נאמר לי כי בעת דחיפת ההגה נותר פרק כף היד יציב יותר, מה שתורם לשליטה בניגוד למשיכה. חשוב לציין שלא מדובר בפשיטה של פרק היד כלפי מעלה אלא כיפופו מטה. איזו מן השיטות היא הנכונה?
  שאלה נוספת קשורה להתמקמות במושב לגובה ביחס להגה: מה צריך להיות גובה היד האוחזת בהגה ביחס לכתף? לפי אסכולה אחת, המרפק צריך להיות כפוף בזוית של 90 מעלות וכף היד והכתף צריכות להיות מקבילות בגובה. מאידך, אנני למדתי כי יש להגיע לכיפוף מרפקים בזוית כהה יותר (כ-120 מעלות) ועל היד להיות מעט נמוכה מן הכתף (5 ס"מ).
  מהם הרעיונות מאחורי אסכולות אלו ואיזוהי העדיפה מבין השניים?
  שאלותיך אינן בדיוק קשורות לארגונומיה אלא אולי יותר לנושא הבטיחות ולכן אני מתבסס על נסיון אישי ועל הבנת האנטומיה והפיזיולוגיה של מערכת התנועה.
  לגבי שאלתך הראשונה הרי שהתשובה בגוף השאלה, עדיף ששתי הידיים תהינה על גלגל ההגה האחת תדחוף ואילו השניה תמשוך וכך תושג תנועה סיבובית מלאה של ההגה בעזרת שתי הידיים.
  לגבי שאלתך השניה עדיף לשמור על זוית של מעל 90 מעלות
 27. אני נהג משאית כבר 10 שנים, לאחרונה החלפתי את המשאית ועקב כך הופיעו כאבי גב לאחר נהיגה של 3 שעות.
  האם יתכן והמנגנון של הכסא החדש שונה מהכסא הישן והאם עלי להעזר ביעוץ ארגונומיה לשם כוון הכסא במשאית.
  אני מוצא קשר ישיר בין כאבי גב שהופיעו אצלך לאחרונה לבין החלפת המשאית והכסא שלך.
  יתכן והתאמת כסא נהג מתוכנן על פי עקרונות ארגונומיה יעזור לך להתגבר על הבעיה שלך.
  במידה ולא תצליח להתגבר על הבעיה מההיבט הארגונומי עליך לפנות לאורטופד ולבקש גם טיפול פיזיותרפיה.
 28. בתי בת ה16 סובלת בחצי שנה האחרונה מכאבי גב בינוניים בעיקר בגב העליון.
  וכן גם החלה ללכת מכופפת.
  מה ניתן לעשות והאם ניתן לתקן מצב זה? יש סיכון עתידי?
  ליקויי יציבה בקרב בני הנוער עשויים להגרם עקב מספר גורמים,
  חולשת שרירי הגב, פיתוח ייציבה שמסתירה את ההתפתחות הנשית מלפנים,
  הייציבה הלקוייה עשויה לגרום לכאבי גב עליון.
  כדאי להבדק ע"י פיזיותרפיסט שיזהה את גורם הבעיה יתאים טיפול וידריך את הנערה בתרגילי יציבה מתאימים.
 29. בני בן 12 ולאחרונה הבחנתי שהוא עומד כפוף.
  הרופא אבחן יציבה לקויה ושלח לטיפולי פיזיותרפיה,
  אבקש לדעת מה כולל הטיפול אצלך ומה עלי להביא איתי בבדיקה הראשונה כשאגיע אליך.
  עמידה כפופה נקראת בשם KYPHOSIS וזוהי יציבה שחייבים לטפל בה בשלבים הראשוניים,
  הגיל של בנך מתאים עדיין לטיפול פיזיותרפיה לשם שיפור ליקויי יציבה
  בבדיקה הראשונה אזהה מה מקור הבעיה האם מדובר בשרירים חלשים או ברצועות קצרות או ברצועות רופפות.
  ולאחר הבדיקה אתאים לבינך טיפול שיכלול תרגילי יציבה מתאימים לשם השגת יציבה נכונה.
  כדאי שתביא אתך לבדיקה הראשונה את כל התיעוד הרפואי הבדיקות הצילומים ויתר ההדמיות.
 30. יש לי פלטפוס בשתי הרגליים וקבלתי כבר הרבה המלצות לעשות מדרסים ועשיתי בימי חיי כבר חמישה זוגות של מדרסים אצל כל המומחים ובעלויות של אלפי שקלים אבל הכל לא עזר ואני עדיין מרגיש כאבי גב חזקים בכל זמו שאני עומד עמידה ממושכת והולך מרחקים קצרים בעבודה.
  אבקש לדעת האם לדעת טיפולים פיזיותרפיה יכולים לעזור לי במקביל לכך שאני נעזר במדרסים.
  האם אתם עושים מדרסים מיוחדים יותר ממה שקבלתי עד כה.
  כמו כן ברצוני לציין שאני שמנמן ושוקל 110 קילו ואני בגובה 173 ס"מ .
  פלטפוס בשתי הרגליים יכול לגרום לשינויי יציבה ועקב כך להיווצרות כאבי גב תחתון.
  מדרסים לפלטפוס חיוניים מאד וחשוב שיעשו על ידי מומחים ובעלי ניסיון בתחום מאחר והליכה עם מדרסים גרועים עלולה לגרום לנזקים ולהתגברות כאבי גב מותניים.
  העובדה שהנך סובל מעודף משקל איננה מוסיפה לך ולכן אם ברצונך להקל על כאבי גב עלייך להוריד מהמשקל העודף שלך.
  כמובן ששילוב בין מדרסים טובים להורדת משקל וטיפול פיזיוטרפיה יעזרו להקלת כאב גב שאתה מתלונן עליהם כל כך.
  טיפולי פיזיותרפיה שיכללו הפעלה ידנית פסיבית לצד טיפול אלקטרותרפיה ובתוספת חיזוק שרירי הבטן והגב לדעתי הם הנוסחה הנכונה להקל על כאבי גב שלך
 31. בשבוע שעבר אימי ( בת 58) נפלה ושברה את החוליה L2. היא אושפזה ללילה אחד לצורך השגחה והתאמת חגורת juet. הממצאים העקריים בבדיקה גופנית שנעשתה ע״י הרופא בביה״ח:
  כאובה, קושי בהליכה, מניעה 4 גפיים. Gcs=15
  גב: טווח מוגבל.
  רגישות מעל החוליות ע״ש מותני.
  כח גס 5/5 בכל התחמות בגפיים תחתונות, אנטלגיה,
  ללא חסר תחושתי רפלקסים תקנים שווים, ללא החזרים
  פתולוגיים.
  גפיים- טווח מלא ללא הגבלה.
  אשמח לקבל בבקשה הסבר לכל הכתוב לעיל׳.
  מהי המלצתך? וכמה זמן החלמה ? האם חוזרים לתפקוד רגיל?
  אילו משככי כאבים מומלצים- היא אלרגית פינצלין.
  ממצאי הבדיקה של אימך טובים הן מבחינה נאורולוגית והן מבחינת הנעת הרגלים,
  מדובר בתהליך החלמה ממושך,
  מומלץ במקביל להתחיל בטיפול פיזיותרפיה לשיקום מערכת השלד והשרירים.
 32. אני בת 85 עם לוקמיה cml נפלתי ואיבחנו סדק בחוליה L4 אני כבר 3 שבועות עם כאבים עזים מה יכול להקל עליי, ואיזה תנוחה יכולה להקל עליי?
  התנוחה הנוחה ביותר היא התנוחה שלא יוצרת כאבים.
  שכיבה עובר על הצד, שכיבה על הגב עם הגבהה מתחת לברכיים,
  מומלץ במקביל שתפני לקבלת טיפולי פיזיותרפיה להפעלה ולטיפול אלקטרותרפי.
 33. אני בת 57. לפני כחמישה חודשים נפלתי ושברתי חוליה d12
  עשיתי גם סי.טי . נדגם שבר פיצוץ
  הגעתי לשני אורטופדים שהמליצו על זריקה לאיחוי השבר.
  וכן עברתי ניתוח ובו הוזרק לי החומר, בצילום שאחרי- האיחוי ניראה תקין.
  אך מאז הנפילה וגם אחרי הניתוח אני סובלת מכאבים עזים ביותר, החגורה לוחצת מאוד כשאני שמה אותה לזמן מה.
  בפיזיותרפיה כאב לי מאוד. המליצו לי על הידרותרפיה , אני התחלתי בטיפולים אלו אך הכאבים לא עוזבים ואני על סף ייאוש. המליצו לי על ניתוח נוסף. כבר חודשיים וחצי אני בבית.
  אשמח לשמוע את חוות דעתך או המלצה לרופא מומחה.
  ההזרקה והניתוח שבצעת הייתה החלטה נכונה.
  לגבי הפיזיותרפיה שאת צריכה לקבל: מדובר בפיזיותרפיה מיוחדת לכאבי גב שכוללת טכניקות מנואליות עדינות מאד למפרקי החוליות שמעל ומתחת ל-D12
  הטיפול צריך להתבצע ע"י פיזיותרפיסט שהתמחה בטיפולים מנואליים לכאבי גב ולא ע"י פיזיותרפיסט ללא הכשרה מתאימה לכך.
  כמו כן צריך לשלב טיפולי אולטראסאונד לשרירים שסובבים את איזור השבר כי כפי הנראה האיזור מוצף בבצקות ובנוקשות תוך מפרקית.
 34. אני סובלת כבר 6 חודשים מכאבי גב עליון בצילום אמ אר איי שברי דחיסה חוליות c6-7 כאבים שהולכים ובאים!!!
  שבר דחיסה בחוליות הצוואר גורמים לכאב מקומי ולהקרנת כאב לשכמות, הצוואר ולפעמים גם לידיים.
  הטיפול חייב להיות שמרני כגון פיזיותרפיה עדינה להפעלת טווחי התנועה הפסיביים בשילוב עם טיפולים אלקטרו תראפיים וכן הדרכה בתרגול לחיזוק ולהגמשה.
 35. על פי צילום רנטגן נקבע שיש לי שבר דחיסה בחוליה L2. אני לא סובלת מכאבים אלא מנוקשות מה במנח הגב.
  מה עלי לעשות בצורה המיטבית כדי להמנע מניתוח ומסבל עתידי
  הטיפול השמרני בשבר דחיסה הינו בעזרת פיזיותרפיה שמרנית.
  תחילה צריך הפיזיותרפיסט לבדוק את טווחי התנועה, כח השרירים, אורך שרירי ירכיים, חופש התנועה הבין חולייתית.
  הטיפול יכלול הפעלה פסיבית מכוונת לחוליות המותן טיפול אלקטרותראפי להפחתת הבצקת באיזור השבר ולבסוף תרגילים סיגמנטלים לאיזור המתאים.
  אני מקוה שבעזרת הטיפולים הללו תמנעי מהצורך בניתוחים בעתיד.
 36. אני בן 58,לאחרונה נפלתי ונגרמה לי חבלה.כתוצאה ממנה שברתי את החוליה T11 , וכעת אני סובל כאבי גב עזים אשמח לדעת מהו הטיפול המומלץ וכמה זמן לוקחת ההחלמה מאותו טיפול
  הטיפול המומלץ הינו פיזיותרפיה ידנית עדינה משולבת בטיפולים אלקטרותראפיים ולסיום חיזוק שרירי גב סיגמנטליים.
  עליך להתייעץ עם פיזיותרפיסט מוסמך מטעם משרד הבריאות שיתאים לך טיפול
 37. אני בן 44 עברתי תאונת אופניים לפני חמש וחצי שנים עקב הנפילה נוצרו שיברי דחיסה בחוליות t8 t9 כאבים מאוד חזקים לאחר שנה וחצי ולאחר שניסיתי הכל עברתי ניתוח קיבוע,
  לצערי הכאבים לא פסקו ואף החמירו,המתנתי שנתיים לראות אם ישתפר ולאחר שלא,
  עברתי ניתוח נוסף להוצאת המתכות ולצערי הרב אני עדיין בכאבים משמעותיים,וכן מיום הניתוח הראשון ב-2008 לא חזרתי לעבודה עדיין,אני כל הזמן מנסה דברים שום דבר לא עוזר,שום תרופה
  לא עוזרת,אתה בטח שומע את זה הרבה אבל חיי אינם חיים,
  אשמח לקבל את עזרתך/עצתך
  לפי תאורך עברת סדרת סיוטים עם גבך.
  בד"כ אינני חסיד גדול של ניתוחים לקיבוע חוליות הגב במקרים בהם אין לחץ מכאני על עצבי עמוד השדרה.
  לדעתי במצבך הנוכחי טיפול מנואלי עדין בשילוב עם אלקטרותרפיה יקלו מאד על כאבייך [לא ניתן להחזיר את מצב החוליות הדחוסות למצבם מלפני השבר]
  בנוסף בהמשך הדרכה בתרגול מתאים כטיפול מתחזק.
 38. לפניי כשבועיים עברתי מעין "תאונת speed boat" – בעט נסיעה בספיד בואט ישבתי באזור החרטום, היו גלים די גבוהים והסירה קפצה די גבוה במהלך הנסיעה, נחתתי בתנופה ובבת אחת על הישבן והרגשתי + שמעתי משהו מזדעזע בגב התחתון.
  יש לציין שאני מורה לפילאטיס, יחסית בכושר ומיוצבת שרירית (באותו חודש חופש לא ממש התאמנתי אבל לצורך העניין הגוף שלי די מתוחזק:) .
  לא חשתי כאבים לאחר המקרה גם לא יום למחרת,התנהלתי די כרגיל וכשחזרתי לשגרה גם עשיתי מספר שיעורי פילאטיס שאחריהם הרגשתי בסדר גמור.
  אתמול- שבועיים לאחר המקרה חשתי לפתע כאבים לא נעימים בכלל באזור הגב התחתון. אני לא מושבתת אבל מתקשה לבצע כפיפות וחווה כאבים בעת פלקשן. יש הקרנה אל הברך אבל לא נימול.
  האם יתכן שזהו שבר דחוס או ספונדילוליסטזיס? האם הגיוני שאתפקד בעת שבר כזה? אין ספק שעליי לעשות צילום, אני כותבת לך על מנת להרגיע חרדות. תודה רבה ושנה טובה
  הקרנת כאבים יכולה להגרם עקב מספר רב של גורמים, אינני סבור שלאמר לך האם מדובר בשבר דחיסה ללא ביצוע צילום זו תהיה תשובה מספיק אחראית מצידי,
  ספונדילוליסטזיס או ספונדילוזיס בדרך כלל הם פתולוגיות שנולדים איתן ולא נגרמות עקב חבלה.
  בכל מקרה להרגעתך מומלץ לבצע צילום רנטגן AP LAT ולשלול שבר
 39. הנני בת 22, לפני כחודשיים הייתי מעורבת בתאונת אקסטרים בה נפלתי על הגב מגובה רב , עקב הנפילה – שבר דחיסה בחוליה L4. רציתי לדעת איך זה ישפיע על מהלך החיים שלי ?
  כמה זמן החלמה ? האם אוכל לחזור לעבוד? להרים דברים כבדים ? האם אצטרך טיפולי פיזיותרפיה ? האם יש סיכוי שהשבר לא יתאחה? ואם כן, מה קורה במקרה כזה ?
  בכל שבר יתכנו איזורים שונים שנשברו, גוף החוליה, הזיזים האחוריים, נקב החוליה, מפרקי החוליה.
  לכן לכל איזור תיתכן השפעה אחרת על מערכת העצבים והשרירים באיזור,
  תחילה עלייך לאפשר חיבור השבר במלואו, לבצע צילום או CT שידגים את הנזק שנגרם.
  להיבדק ע"י אורתופד שימליץ על פיזיותרפיה,
  הפיזיותרפיסט ימליץ על הטיפול הנדרש [טיפול ידני, אלקטרותרפיה, טייפינג, תרגילי חיזוק והגמשה].
  בד"כ השבר נוטה להתחבר בשלמות אלא ששוב השאלה איזה איזור נשבר.
 40. היום בבוקר אימי נפלה על הגב לאחר שטיפה וקיבלה זעזוע חזק בעצם הזנב שככל הנראה עלה לכיוון עמוד השידרה. היא התלוננה על כאבי גב וכל הזמן היה לה רצון להקיא/להשתעל, ולעשות "גרפס" בלי הפסקה עד שהאמבולנס הגיע. היא לא יכולה לשכב יותר נוח לה לשבת. בנפילה היא לא קיבלה מכה בראש. זה מאפיין של שבר או סדק בחוליה ?
  לא ניתן לזהות שבר בחוליה או סדק בחוליה על ידי הסימנים שהעברת אלי,
  רק על ידי צילום רנטגן רגיל ניתן לזהות אותם.
 41. אמא שלי בת 79 ונפלה על הגב ועשו לה ct ובצילום התגלה שבר דחיסה בחוליה l3
  ייתכן יש גורם ללחץ במידה בולטת על השק התקאלי זה התשובה של הבדיקה יש לה תור עוד 3 שבועות לאורטופד גב והיא סובלת מכאבים חזקים כאשר היא מנסה לשבת או להתכופף איזה טיפולים ותרופות ישנם שיכולים לעזור לה להקל על כאביה?
  הבעיה מורכבת מאד,
  בכדי שאוכל להמליץ ברצינות ובאחריות על טיפול פיזיותרפיה הדרוש עלי תחילה לבדוק את אמך,
  צור איתנו קשר ואבדוק את אמך
 42. אני כ 3 חודשים אחרי שבר דחיסה בחוליה L 2 רציתי לדעת אם יש סיכוי/סיכון לחזור לעבוד כאנסטלטור ,כלומר לרכון ולהרים מכסי ביוב מבטון ששוקלים כ 20-30 קג,אם בכלל יש סיכוי לחזור למקצועי ?ואם כן האם יש לך הארכת זמן באופן כללי כמובן?
  במידה והשבר יתאחה ולא יווצר לחץ על עצב ולא יהיו הקרנות לרגליים,
  תצטרך לחזק את שרירי הגב והבטן, לקבל טיפולי פיזיותרפיה שיחזירו את הגמישות למפרקי חוליות עמוד השדרה.
  תצטרך לעבוד עם חגורת בטן מיוצבת עם רצועות מתכת ומותאמת באופן אישי.
  עם כל זאת אינני סבור שכדאי שתמשיך להרים משקלים כבדים ועליך להעזר בעוד אנשים שירימו את המשקלים הכבדים איתך
 43. רציתי לשאול לגבי איחוי של זיז רוחבי של חוליה L2 בגב התחתון
  תוך כמה זמן השבר מתאחה כי לאחר שבועיים שעשיתי CT לא ראו סימן לשבר
  זמן איחוי של זיז רוחבי של חוליה מותנית נע בסביבות 4-6 שבועות.
  עלייך להמנע מפעולות שייצרו לך כאבי גב תחתון.
  ניתן לראות את האיחוי בצילום רנטגן רגיל ואין צורך בקרינה הרבה של ה-CT
 44. אני בחור בן 36 לפני כשבועיים נפלתי מסולם ושברתי 2 חוליות T11 ו- L2 ניתן לי טיפול ע"י חגורת גב.
  אני סובל מכאבי גב ומוגבל בתנועות עקב המחוך.
  רציתי לדעת מה הוא צפי ההחלמה כמה זמן עלי לשכב ועם עלי לקום ולהסתובב?
  זמן ההחלמה של שבר בשתי החוליות תלוי באיזור השבר, האם מדובר בגוף החוליות, בזיזים האחוריים של החוליות, בזיזים הצידיים, או בלמינה.
  האם מדובר בשבר עם תזוזה או האבם מדובר בשבר עם לחץ על שורש העצב שמלווה גם בהקרנה לאיזור המעוצבב על ידו.
  לדעתי עלייך לדבר עם האורטופד המנתח שראה את צילומי הרנטגן ו/או את ה-CT או MRI ושהוא מכיר את השברים לעומקם ולמורכבותם ושהוא יוכל לענות על שאלתך בצורה מקצועית ומדוייקת יותר.
  עלייך להמנע מתנועות ומתנוחות שעשויות לגרום לכאבי גב.
 45. לפני שנה שברתי את חוליה D7 בצניחה, שבר דחיסה. שכבתי 5 ימים בבי"ח ואח"כ קובעתי במחוך קורסט למשך 3 חודשים. טפלתי גם במשככי כאבים.
  מאז שהסרתי את המחוך אני הולכת לטיפולים פיזיותרפיים. חזרתי לפעילות מלאה ולכן תדירות הטיפולים היא אחת לשבועיים מזה חצי שנה, ואני מתרגלת בבית בממוצע חצי שעה בשבוע.
  למרות הטיפול הפיזיותרפי והתרגול האישי שאני עושה, עדיין כואב לי הגב העליון, מצידי עמוד השדרה, במיוחד כשאני בתנוחה סטטית לאורך זמן.
  מה עוד אני יכולה לעשות ע"מ להקל על הכאבים? והאם אי פעם הפציעה הזו תיעלם או שתמיד יהיו לי "שאריות" תחת הכותרת "בעיות גב כרוניות".
  הבעיה בשבר דחיסה איננה השרירים שכפי הנראה שיקמת אותם בסדר אלא המפרקים הבין חולייתיים והדיסקוסים שמעל ומתחת D7 שאינם בגיבים לתנועת הכפיפה וההטיות שאת מבצעת.
  את צריכה להבדק על ידי פיזיותרפיסט מומחה לעמוד השדרה בכדי שיבצע אבחון מדוייק של התנועתיות הבין חולייתית שלך ויתאים לך מוביליזציות עדינות לשיקום התנועתיות הזו.
  כמו כן יתכן וצריך לשלב טיפולי אלקטרותראפיה מתאימים בכדי להוריד את הבצקתיות והנוקשות השרירית שסביב גובה D7.
  המשפט "פעם גב תמיד גב" הוא משפט שאני מצטט בכל עת שאני נשאל האם ניתן להיפטר סופית מכאבי גב, לצערי את נכללת במשפט הזה.
 46. אני בת 46 החלקתי על הרצפה נשבר לי חולייה 11 D עם עקיפה של החוליה כמו כן אני חשה כאבי גב עזים, הרופאים הציעו לי ניתוח או חגורת ג'קט האמת אני מבולבלת מה יותר כדאי כבר אני שוכבת על הגף ולא זזה 8 ימים
  מניסיוני תלוי איזה איזור בחוליה נשבר, האם את סובלת מכאבים מוקרנים לרגליים או ירידה בתחושה, חולשת שרירים, או חוסר שליטה על הסוגרים.
  בחלק מהמקרים מנוחה וחגורת ג'קט עשויים לעזור בהתאחות החוליה,
  ואח"כ טיפולי פיזיותרפיה חיזוק שרירים יכולים לשקם את הגב שלך.
  לכן עדיף להתחיל בטיפול השמרני ורק אח"כ לעבור לטיפול כירורגי.
 47. סבתא שלי נפלה על הישבן ועקב כך שברה את חולית הגב התחתון,
  בתחילה חשבו לעשות ניתוח ולהכניס פלטינות לתוך הגב אבל התברר שבגלל המחלות שלה לא כדאי לעשות ניתוח כי היא עלולה למות במהלך הניתוח או לעבור שטף דם במוח כי היא כבר עברה פעם בעבר שטף דם במוח והשתקמה ממנו באופן חלקי בלבד.
  הרופאים נתנו לה מחוך קשיח ואמרו שבעות שישה שבועות היא תתחיל בטיפולי פיזיותרפיה.
  אבקש לדעת האם אתם עושים פיזיוטרפיה בבית או שצריך לבוא אליכם לטיפול במכון שלכם.
  כמו כן אבקש לדעת מה הניסיון שלכם בטיפול פיזיותרפיה לשבר בחוליות הגב.
  לאחר שבר בגוף החוליה יתכנו כאבי גב רבים ובפרט לאדם מבוגר שקצב ההחלמה ותהליך איחוי השבר איטי מאד.
  לדעתי ההחלטה של הרופאים לא לנתח היתה נכונה מאחר ולסבתך לא היו כאבים מוקרנים לרגליים ולא הופיעו שום סימנים ניאורולוגיים שמדגימים נזק למערכת העצבים או פגיעה בלתי הפיכה כגון שיתוק או אי שליטה על הסוגרים.
  לכבי שאלתך בנוגע לטיפולי פיזיותרפיה הרי שניתן לעשות ביקורי בית אך לדעתי הם יעילים פחות מטיפולים במרפאת פיזיותרפיה שהיא מצויידת בכל המכשור האלקטרותראפי הדרוש לזרוז התהליך השיקומי של סבתך.
  הניסיון שלי בטיפולי פיזיותרפיה עקב כאבי גב כתוצאה משבר בחוליה עשיר מאד ולכן לדעתי במרפאתי תוכל סבתך לקבל את הטיפול הנכון היעיל והמהיר ביותר.
 48. אני סובל כאבי גב שבע שנים ללא הפסקה לצערי ניסיתי כבר המון שיטות כגון כירופרקטיה דיקור שיאצו וכדורים שונים.
  הרופא אמר שאין ברירה ואני חייב לחיות עם הכאבים הללו או שנעשה ניתוח
  האם יש לך פתרון בשבילי
  בפנייתך לא ציינת שקבלת עד כה טיפולי פיזיותרפיה בכלל.
  לדעתי עליך לנסות גם פיזיותרפיה מנואלית לחוליות עמוד השדרה ולא לרוץ לניתוח מאחר ואני מגדיר את הניתוח כצעד בלתי הפיך כלומר עלייך תחילה למצות את כל הטיפולים הלא ניתוחיים והלא חודרניים שקיימים טרם ההחלטה לנתח.
  לטיפולי פיזיוטרפיה אין סיכון והם לא יכולים להזיק ולכן אם הם לא יועילו לך אז לפחות לא יסכנו ולא יזיקו לגבך.
  לדעתי שילוב של פיזיותרפיה לצד תרגילים יקלו ויפסיקו את כאבי גב שאתה סובל מהם
 49. אני בת 64 ואני סובלת כאבי גב שנים רבות, עד היום קבלתי טיפולים רבים במסגרת הכירופרקטור האישי שלי.
  בדרך כלל הטיפולים היו קנקים חזקים ימינה ושמאלה שיטה שהוא קרא לה מניפולציות לשתי הצדדים.
  בהתחלה היה שיפור במצבי ושמחתי מאד אבל עם השנים ההשפעה של הכירופרקטיקה ירדה והיום השפעת הטיפול טובה למספר שעות עד יום שלם בלבד.
  בהמשך גם התחלתי להרגיש תחושות אחרות כמו חוסר יציבות של הגב ובצילום האחרון שעשיתי מצאו שינויים בחוליות.
  אבקש לדעת האם פיזיותרפיה יכולה לעזור לי יותר והאם טיפולי פיזיותרפיה עדינים יותר .
  כמו כן אבקש לדעת כמה טיפולים בשיטות פיזיותרפיה שלכם אני צריכה לקבל
  כאבי גב הינה מחלה כרונית שזקוקה לתמיכה ולתחזוקה שוטפת בכל יום ויום.
  הטיפול המתאים יכול להיות על ידי פיזיותרפיה שתותאם לבעייתך ושתעזור לך לצאת מההתקף שאת מצויה בו ולאחר מכן תתחילי בטיפול מניעתי אחת למספר שבועות לצד תרגול עצמי שתבצעי לבדך בבית.
  תרגילים לפי חשיבת פיזיותרפיה שתקבלי יעזרו לייצב את חוליות הגב שלך יחזקו את שרירי הבטן והגב שלך ויצרו חגורת יציבות לעמוד השדרה שלך.
  בדרך כלל כמות טיפולי פיזיותרפיה שתקבלי קשורים לעוצמת הבעיה שלך ולכן במהלך הבדיקה הראשונה אנסה להגדיר את מצבך ואת הסדרה שתזדקקי לה.
 50. שלום רב אני אחרי ניתוח למיניקטומיה שלושה חודשים בחוליות המותן בדיקת הדמיה mri התברר כי יש לי בלט באותו גובה האם פיזיותרפיה תעזור להפסקת הכאבים והנימולים ברגל שמאל ובישבן 5-s1
  ההקרנה שיש לך נובעת מלחץ על העצב על ידי בלט דיסק.
  טיפול פיזיותרפיה ידני עדין בשילוב אלקטרותרפיה ותרגילים מותאמים עשוי להפחית את הלחץ שמופעל על העצב ובכך לשחרר את מעגל הכאב שאתה נתון בו.
 51. אני עכשיו נמצא באימון ורציתי לדעת אם אני יכול להמשיך לסחוב משקלים , לעשות תרגילים וכו .. מדובר בתרגילים של כמה לילות עם הליכות ועם משקלים על הגב. מה אתה אומר ?
  אינני חושב שמומלץ להעמיס על הגב בשלב זה שעדיין לא בוצע ברור מלא וטיפול מלא מאחר ויכולה להיווצר החמרה בכאבי גב.
 52. אני חייל ביחידה קרבית כבר 2.8 שנים. אני סובל כבר חצי שנה מכאבי גב הלכתי לרופא יחידה שהפנה אותי לאורתופד מומחה שהפנה אותי לצילום סי טי התוצאות בלט דיסק כללי משיק לקאודה . רטקוליסטזיס קל l1l2 l3 l4. אם אפשר תשובה מה זה אומר ? יש דרכים לטיפול וכו. אני חייב לציין שיש לי לפעמים כאבים ברגלים ככה סתם בעצם היום כמו כן לפעמים הרגל נרדמת ובשבועיים האחרונים התחילו לי גם כאבים בגב עליון
  לפי דבריך הנך סובל מבלט דיסק ושינויים מבניים של חוליות הגב התחתון,
  עלייך לפנות לאורטופד לבדיקה ולהציג בפניו את ה-CT שבצעת.
  הוא כפי הנראה יפנה אותך לטיפול פיזיותרפיה לשחרור הלחץ שמופעל על העצב
 53. אני בת 28 ולפני כשנתיים עברתי תאונת דרכים. לאחר התאונה התלוננתי רבות על כאב בגב התחתון שהלך והחמיר. לאחר כשנה של פיזיותרפיות עשיתי CT והממצא היה ספונדילוליזיס עם ליסתזיס L5 עם פורמינל סטנוזיס.
  שאלתי: האם יתכן שהתאונה גרמה למצב? מה המשמעות של המצב? מעולם לפני כן לא כאב לי הגב וכן מלבד שיעורי ספורט ביסודי אי אפשר לקרוא לי ספורטאית. כיון שאני חיילת יש לקשר בין התאונה לכאב משמעות גדולה. האם מופיע בספרות המחקרית שאירוע/ טראומה יכול לגרום לתופעה?
  ספונדילוליזיס הינה פתולוגיה שנולדים איתה והיא איננה יכולה להגרם עקב חבלה
  לבריאות
 54. אני בחורה בת 32. סובלת מכאבי גב תחתון כחצי שנה. הכאב בא והולך. לפני כחודש וחצי, הכאב נהפך להיות רצוף כמעט ברוב היום וללא קשר למאמץ גופני כלשהו.
  כמובן שאם אני יושבת/עומדת/ עושה מאמץ כלשהו, הכאבים מתגברים.
  עשיתי צילום סי.טי ולהלן הממצאים ספונדילוליסטזיס מינימאלי s1 l5
  L4-l5 בלט דיסק כללי קל משיק לקאודה
  Pseudobulge ב-l5 s1 של הדיסק ומיקמה אחורית מרכזית עם לחץ על הקאודה.
  ממצאי -CT שלך מעידים על לחץ על רקמת עצב שיוצר כאב גב מותני מקומי ויתכן שכולל גם הקרנה לאורך הרגל.
  עלייך להתחיל בטיפולי פיזיותרפיה ידניים עדינים בשילוב אלקטרותרפיה שישחררו את הלחץ המופעל על העצב.
  ניתן לשחרר את הלחץ אולם לא ניתן להחזיר את הדיסק למצבו הראשוני.
  בעזרת טיפל פיזיותרפיה בשילוב עם אלקטרותרפיה ותרגילים מניעתיים ניתן לשפר את איכות החיים.
 55. קראתי על הספונדילוליסטזיס.
  לי יש זאת כנראה מאז ההריונות- יותר חזק. מעבר לכך הייתי אצנית במשך שנים שרצה בנעלי המגפר, בסיטי גב תחתון שנעשה ב2004 נמצא יש בין חוליה אל3 ואל 4 היפרטרופיה של מפרקים פצטאליים ומודגם בלט אחורי קל של הדיסקית.
  בין אל 4 ואל 5 יש ספונדילוליסטזיס קל. שוב אותה היפרטרופיה של המפרקים הפצטאליים עם ואקום במפרקים הדיסקת- המבנה שלה מלווה את צורת הליסטזיס. צורת הדיסקית גבולית.
  בסריקת אל 5 אס 1 היפרטרופיה פצטאלית משמאל. הדיסקית מנוונת. מודגמת סקלרוזציה קלה של שולי אס1 ג'יי מימין ומשמאל.
  זה היה בסיטי 2004. אינני מבינה את המונחים. התקפים של גב נתפש היו לי כ-5 בחיי. אז אייני יכולה להתישר. שוכבת במיטה וזוחלת לשירותים. אחרי כמה ימי אטופן, הכאב תמיד יורד ברגליים למטה. ברגל שמאל זה הכ נורא. אני מרגישה כאילו שהרגל מתמלאת בנוזל ההולך לפוצץ את הרגל מהברך למטה, עיקצוצים וקוצים, נימולות, וכאבים- כל זה בעת ישיבה.
  ההתקף האחרון היה לפני חודש וחצי ואני משתגעת מכאבים ברגל שמאל באזור הקרסול וכף הרגל. ללכת ולשכב- אין כאבים. עליה וירידה במדרגות היא קשה. חשה כמו מיתרים מתוחים בירכיים – בשתי הרגליים.
  ניסו עלי מקנזי. אולי עזר לרגל ימין אך אני מאד סובלת מרגל שמאל. מאד רוצה לעשות אם אר איי בין אל1 ל-אס 1.
  אינני יודעת אם אני לניתוח ואם כן אז ארצה נוירוכירורג בלבד. האם יש לך רשימת מצוינים.?
  האם ניתן לרפא ללא ניתוח את מצבי? כיצד?
  מחכה לתשובה.
  אני מאד סובלת מכאבים ואיכות חיי הושבתה והופרעה.
  לפי התאור שלך את סובלת ממספר פתולוגיות בגב התחתון,
  כפי הנראה הכאבים שלך על רקע גירוי שורש עצב בגובה L4-L5-S1
  שינויים במפרקים הפצטיאליים הינם תופעות אופיניות לבני גיל 45 ומעלה, כן שאינני חושב שאת חריגה.
  אני אישית בדיעה שלפני שתפני להתערבות כירורגית עלייך למצות תחילה את כל האופציות הלא חודרניות שקיימות.
  מניסיוני [30 שנה] אני בדעה ששילוב בין פיזיותרפיה מנואלית, אלקטרותרפיה ותרגילים מניעתיים יתן מענה לבעייתך.
  ניתן לשפר את איכות חייך ומבלי לסכן בניתוח.
  אשמח לבדוק אותך ולהתאים לך טיפול שיתאים לבעייתך.
 56. אני בחור בן 27 עוד מהילדות איבחנו אצלי ספונדילוליזטיס דו צדידי חוליות L4 L5 לאחרונה קורה משהו מוזר מאד…התחילו לי כאבים במותן עם הקרנה לבטן(בד"כ הכאבים הרגילים מהגב כשהם באים זה רק בגב ע הקרנה לרגליים) אותם כאבים "חדשים" מעירים אותי משנתי מרגיש התכווצויות מטורפות כאב שקשה לסבול אותו והוא מגיב מהר למשככי כאבים בניגוד לכאב הגב ה"רגיל" הגעתי למיון ביצעו אולטראסאונד ממצא ספק גרגיר קטן בכיליה הופנתי לCT 0פרוטוקול אבנים)שם הכל היה תקין.רופא המשפחה אובד עצות והפנה אותי לפנימאי.לשבוע אחד הפסיקו הכאבים במותן והופיעו כאבי הגב ה"רגילים" אני חייב ללכת לטפל בזה כאב בלתי נסבל.שאלתי.האם תופעה הנ"ל יכולה לנבוע מאותו ספונדילוליזטיס? לאיזה רופא עליי לפנות? אני מאמין שזה קשור לגב..הכאב הוא מתחת לצלע ימין עם התכווציות והרגשה של "פעימות" כואבות.. זה קורה לי לרוב מתוך שינה. אודה לך על תגובה מהירה אני לוקח כל לילה נורופן מהפחד שזה יקרה לי שוב ולפעמים זה קורה למרות נטילת הנורופן בשעה דיי מאוחר
  ההקרנה לאיזור שיפולי הבטן מצד ימין של הצלעות התחתונות אינו קשור לגובה חוליות L4-L5,
  כאבי גב מלווים בהקרנה האופיינית שלך לכוון הרגליים קשורה לספונדילוליסטזיס לכן אינני בטוח שיש קשר בן בשניים.
  לדעתי עלייך להתייעץ עם פנימאי בתחום הגסטרו או אורולוג מומחה לכליות, או אולי לדרכי השתן,
  צר לי שתשובתי לא עזרה לך במיישרין,
  בהצלחה ולבריאות
 57. אני בת 25. יש לי עקמת מותנית. צילום מראה ד4 עד ד11 25 מעלות. ד11 עד ל3 35 מעלות. העקמת יציבה. בנוסף יש לי ספונדילוליסטזיס דרגה 1 הי ל5 ס1.
  האם הספונדילוליסטזיס אומר שיש לי חוליה שלא במקום או שהחוליה גם לא התפתחה? לאורך השנים יש לי כאבים באים והולכים בגב התחתון בעיקר בצד שמאל ובישבן עד שאיני יכולה לעמוד על רגל שמאל. האם בזמן כאב אתה ממליץ לנוח ולא לאמץ את המקום או שדווקא כן לעשות מתיחות ותרגילים? האם יש לך עוד רעיונות כיצד להפחית את הכאב? אצין שהכאב מתחיל לאחר ישיבה/עמידה/הליכה ממושכת.
  אין ספק שהגב שלך בקשיים רבים,
  יחד עם זאת אני סבור שעל ידי תרגול פיזיותרפיה מבוקרת ניתן לשמר את המצב.
  באופן כללי אני בדיעה שבזמן התקף כאבי גב כפי שתארת לא כדאי לתרגל ולבצע מתיחות, אלא לנסות לשחרר את הבעיה וההתקף על ידי טיפול מנואלי פסיבי עדין מפיזיותרפיסט שמתמחה בטיפול שכזה.
  הטכניקות שלדעתי יכולולות להקל הן מוביליזציות לפי שיטת מייטלנד בראין אדווארד ומק-קנזי.
 58. אובחנתי באמצעות סי.טי. כסובל מספונדילוליסטזיס ב-L5-S1 ובלט דיסק היקפיעם מרכיב אחורי ונגיעה בשק מלפנים בחוליות L3-L4 ו- L4-L5. אינני מבין ביטויים אלה ואשמח אם תוכל להסביר. עקב כאבי הגב התחתון ובעיקר בישבן והקרנה לרגל שמאל הפסקתי פעילות בחדר כושר וגם רכיבה על אופניים שאני מאוד אוהב. מה לעשות?
  ספונדילוליסטזיס הינה פתולוגיה שאיתה נולדת, זהו מום בגוף החוליה ובדרך כלל ניתן לחיות איתו ללא מגבלה כפי שהיה מצבך עד לאחרונה.
  כאב הגב שלך נובע מהספונדילוליסטזיס ואילו הכאב המוקרן עשוי לנבוע מהלחץ של בלט דיסק שמופעל על עטיפת העצב הוא השק התקאלי.
  ניתן לבצע טיפולי פיזיותרפיה שיכללו הפעלה מנואלית עדינה בשילוב עם אלקטרותרפיה והדרכה במניעת נזקים נוספים, ובדרך זו לשפר את איכות החיים שלך, אולם הבלט והספונדילוליסטזיס ימשיכו איתך הלאה כי לא ניתן לבטלם. אולם כפי שחיית עד לאחרונה כך תוכל להמשיך הלאה בתחזוקה מתאימה של הגב.
  אני מקווה שעזרתי לך להבין מעט את התסבוכת של המונחים הרפואיים הללו.
 59. שלום, אני סובל מספונדילוליסטזיס l5-s1 שגילו בזמן שירותי הצבאי.
  היום אני בן 23, לפני כשנה וחצי התחלתי להתאמן בחדר כושר והופיעו לי כאבי גב חזקים.
  בהתייעצות עם אורטופד נאמר לי שלא להתאמן עם משקולות. מאז אני מתאמן בבית במתח שכיבות שמיכה בטן ומשקולות לידיים ללא כאבים. לאחרונה קניתי מיטת משקולות לחזה, ולאחר שבועיים של אימונים איתה צצו כאבי הגב שוב. מה לעשות? והעם אסור לי בתכלית לדחוק משקל לחזה?
  ספונדילוליסטזיס הינו מום בלתי הפיך שיכול רק להחמיר עקב מאמצים ודחיסות שמגבירות את הלחץ התוך בטני.
  יתכן והמאמץ להפעלת בזמן דחיסת החזה הגביר את הלחץ התוך בטני ועקב כך גבר הלחץ התוך חולייתי ולכן הופיעו אצלך הכאבים מחדש,
  עליך למצוא תנוחה כזו שתפחית את הלחץ התוך בטני בזמן המאמץ ובצורה זו לא תגביר את הנזק בספונדילוליסטזיס יתכן ואם תעשה את התרגול עם כפיפת ברכיים ועיגול הגב תוכל להקל על עצמך,
  יחד עם זאת את תגזים במשקל הדחיסה.
 60. קראתי את מאמרך והבנתי כי גם לי יש כאבי גב תחתון ומאחר ואני אובחנתי כסובלת מספונדילוליסטזיס כבר לפני 10 שנים ועד היום קבלתי רק כדורים וזריקות אך אף אחד לא יעץ שאקבל פיזיותרפיה ולמעשה המצב היה לא רע אך לאחרונה שוב חלה החמרה בצורת כאבי גב מוקרנים לישבן ולאורך רגל ימין עד לאצבעות.
  אבקש לדעת מה כוללים טיפולי פיזיוטרפיה אצלך והאם אתה פיזיוטרפיסט מוסמך ומוחחה מטעם משרד הבריאות.
  האם פיזיותרפיה מתבצעת מספר פעמים בשבוע או שמדובר בתרגילי פיזיוטרפיה שעלי לבצע לבד בבית בלבד ולא טכניקות פיזיותרפיה שאתה תבצע עלי.
  ברצוני לציין כמובן כי כאבי גב אצלי זה חלק מהחיים הרגילים וכי אינני מכירה מצב ללא כאבי גב בכלל.
  אשמח לבוא ולקבל פיזיותרפיה אצלך במרפאה.
  ספונדילוסטזיס הינו פגם בעמוד השדרה שיכול לגרום כאבי גב ואף הקרנה לרגליים.
  ישנם טיפולי פיזיותרפיה מצויינים להפחתת כאבי גב אך הם אינם יכולים לטפל ולפתור עת הליקוי שנגרם עקב בעיית הספונדילוליסטזיס שלך כלומר פיזיוטרפיה תקל על כאב גב אולם הנזק המבני של החוליות ישאר הלאה.
  טיפולי פיזיוטרפיה במרפאתי כוללים טכניקות מנואליות ידניות עדינות שאינן מסכנות את החוליות או את עצבי עמוד השדרה וכן שילוב של טיפולים לשמליים וחימום מרגיע.

 

יש לכם שאלה? 

שלחו אותה אלינו ונענה בהקדם! 

* אנא הקלידו שם
* אנא הקלידו טלפון
* אנא הקלידו דואר אלקטרוני
אנא הקלידו פרטים
היכן ברצונך לקבל את הטיפול?*

אנא בחרו היכן ברצונך לקבל את הטיפול?
* אנא בחרו במה ברצונך שנטפל?