שאלות ותשובות בנושא פיזיותרפיה, ארגונומיה, כאבים וטיפולים

אתם שואלים - מאיר אפל עונה

בעיות רצפת האגן לאחר הריון ולידה

פיזיותרפיה – שאלות ותשובות לבעיות רצפת האגן לאחר הריון ולידה

 1. אני לאחר 4 לידות, לפני שלושה חודשים עברתי ניתוח הוצאת רחם. עקב הניתוח התחלתי לסבול מבריחת שתן בזמן עיטוש וצחוק חזק. אבקש לדעת האם זו תופעה מוכרת והאם שיקום רצפת האגן יכול לשפר את מצבי ?דליפת שתן בזמן עיטוש וצחוק מתרחשת בגלל רפיון של הרצועות שמחזיקות את השלפוחית ובגלל חולשה של שרירי רצפת האגן שאמורות לתמוך בשלפוחית, התהליך של ההחלשות נמשך הרבה שנים הוא מתחיל בדרך כלל אחרי לידות אבל ניתוח יכול להיות טריגר להופעת הדליפה, ללא ספק שחיזוק שרירי רצפת האגן יכול לעזור, כדאי לך לגשת לפיזיותרפיסטית מומחית לתחום שיקום רצפת האגן לבדיקה והדרכה כדי להימנע מחיזוק שגוי שיכול להחמיר את הבעיה.
 2. אני לא מסוגלת להתאפק, ברגע שיש לי צורך השתן מתחיל לטפטף ואני חייבת להחליף תחתון זה מצב מאוד מביך ובזמן האחרון אני נמנעת מלצאת מהבית, בנוסף אני קמה 3 פעמים בכל לילה לשירותים. מה הטיפול המתאים לבעיה שלי ?
  כפי הנראה את סובלת מ"שלפוחית רגיזה", זהו מצב שבו יש התכווצויות לא רצוניות של השלפוחית שגורמות לצורך דחוף להתרוקן וחוסר יכולת להתאפק עד למצב של דליפת שתן. תופעה נוספת הקשורה לבעיה זו היא ריצות תכופות לשירותים וצורך לקום להתרוקן מספר פעמים בלילה. טיפול פיזיותרפיה במקרה הזה כולל לימוד טכניקות התאפקות, עבודה עם מכשור ביופידבק ולעתים גירוי חשמלי עדין להרגעת השלפוחית.
 3. כיום שלוש שנים לאחר ההריון החמישי הופיעה אצלי בעיה עם פי הטבעת שמתבטאת בכך שאין לי שליטה על גזים. אבקש לדעת האם פיזיותרפיה לשיקום ריצפת האגן ולחיזוק שרירי הבטן שהתרופפו מהלידות יכולה לעזור לבעיית דליפת גזים
  תחילה עלייך לעבור בירור על ידי רופא מומחה שיזהה את רמת תיפקוד פי הטבעת ע"י ולטרא סאונד ובדיקת הלחץ של פי הטבעת. והשלב הבא יהיה פיזיותרפיה לשיקום רצפת האגן.
 4. אני חודשיים לאחר הלידה האחרונה ואני סובלת מקושי בשליטה על הסוגרים שמתבטא בדליפת שתן וגזים ואינני מסוגלת לכווץ ולשהות במצב מכווץ מעבר לשלוש שניות בלבד, אבקש לדעת האם תוכלו לעזור לי ?משך זמן ההתאוששות של שרירי ריצפת האגן ועצבי רצפת האגן לאחר הלידה הינו כחודשיים עד שלושה חודשים, אם את מניקה יתכן ופרק הזמן אף יתארך, אבל חשוב מאוד להתחיל לתרגל את השרירים כמה שיותר מוקדם, את יכולה לקבל הדרכה ראשונית אצל פיזיותרפיסטית מומחית לשיקום רצפת האגן ולהמשיך אחר כך לבצע את התרגילים בבית.
 5. אני בת 45 אם ל-4 ילדים סובלת מדליפת שתן ומשתמשת בפדים, האם אני חייבת ניתוח או שיש טיפולים אחרים שיכולים לעזור לי ?
  קודם כל את צריכה לגשת לבדיקה על ידי רופא בכדי שיאבחן מאיזה סוג של דליפת שתן את סובלת. זא תמאחר וישנם כמה סוגים של דליפת שתן והטיפול בהם שונה. במידה ואת סובלת מדליפת שתן במאמץ שנגרם בעת עיטוש או צחוק או שיעול הטיפול מתחיל בעזרת שיקום שרירי רצפת האגן טיפול שבו אנו נעזרים במכשור ביופידבק וגירוי חשמלי. בנוסף לשיקום שרירים במקרים של דליפת שתן מתוך דחיפות או חוסר יכולת להתאפק תקבלי הדרכה לשינויים בהרגלי שתייה והתרוקנות וגירוי חשמלי להרגעת השלפוחית. כמו כן קיים גם טיפול תרופתי. במקרים מאוד חמורים קיימת גם אפשרות של טיפול ניתוחי. בכדי להתאים לכל אישה ולכל מקרה את הטיפול הרצוי היא צריכה לעבור איבחון של רופא ושל פיזיותרפיסטית.
 6. האם הריון יכול לגרום לנזק לשרירי רצפת האגן שיתבטא בהופעת דליפת שתן בעתיד?
  נכון מאוד, ממחקרים שנעשו בשנים אחרונות אנחנו למדים שנזק לשריר רצפת האגן שגורם לדליפת שתן מתחיל כבר במהלך ההריון, לכן מומלץ כבר מתחילת ההריון ללמוד תרגול של שרירי רצפת האגן בכדי להגן על רקמת החיבור מבלאי מואץ ולמנוע דליפת שתן במהלך ההריון ולאחר הלידה.
  פיזיותרפיה לשיקום רצפת האגן ולפגיעה בכושר השליטה על הסוגרים שיקום רצפת האגן על ידי פיזיותרפיה האנטומיה של מערכת האגן רצפת האגן והמערכות הפנימיות שאלות ותשובות לבעיות רצפת האגן לאחר הריון ולידה שאלות, תשובות לבעיות הקשורות לשיקום רצפת האגן
 7. מה לגבי טיפול תרופתי ? האם יש משהו שבאמת יכול לעזור או שרק תרגילים לחיזוק רצפת האגן?
  לדעתי לא הסבירו לך מה משמעות הטיפול בדליפת השתן. הבעיה איננה חיזוק שרירים כי אם היכולת לשלוט באותם שרירים ספציפיים שימנעו את דליפת השתן, כלומר רק על ידי הדרכה ותרגול באמצעות מכשיר הביופיבק תלמדי להפריד בין כיווץ כללי לא מבוקר לבין כיווץ מבוקר וממוקד לשרירים הטבעתיים ולשרירים שירימו את רצפת האגן ואת שלפוחית השתן למעלה. כלומר כל הכיווצים שנדמה לך שאת עושה מכווצים המון שרירים שאין להם שליטה על דליפת השתן ואילו הדרכה ממוקדת ובפיקוח פיזיותרפיסטית מוסמכת תוך כדי תצוגה גרפית על גבי מכשיר הביופידבק תלמד אותך כיצד ניתן בלי מאמץ מיותר לכווץ את השרירים החשובים באמת.
  לגבי הטיפול התרופתי לא קיים טיפול שכזה שיעזור לך להיפתר לצמיתות מהבעיה אלא רק באופן חלקי וזמני.
  הנך מוזמת לקרוא עוד אודות נושא דליפת שתן.
 8. ילדתי לפני חצי שנה ילד מקסים בלידה טבעית ורגילה, לצערי הרב עקב הלידה הופיעו כאבים בפתח הנרתיק והרופא הגניקולוג אמר לי שצריך סבלנות. אני נמנעת מלקיים יחסי מין כי הדבר גורם לי לכאבי עריה ואינני יודעת מה לעשות. אבקש את עצתך. 
  אם לאחר חצי שנה מאז הלידה עדיין את סובלת מכאבים במהלך קיום יחסי מין עם בן זוגך כנראה את זקוקה לשיקום רצפת האגן לשם הפחתת כאבי עריה.
  בדרך כלל הצלקת הפנימית שנוצרת מהחתך שמבצע המיילד מסתדרת עם הזמן, אך מאחר ולאחר שישה חודשים את עדיין סובלת כדאי שתפני ליעוץ שיקום רצפת האגן.

יש לכם שאלה?

שלחו אותה אלינו ונענה בקדם האפשרי!

* אנא הקלידו שם
* אנא הקלידו טלפון
* אנא הקלידו דואר אלקטרוני
אנא הקלידו פרטים
היכן ברצונך לקבל את הטיפול?*

אנא בחרו היכן ברצונך לקבל את הטיפול?
* אנא בחרו במה ברצונך שנטפל?