תסמונת התעלה הקרפלית - פיזיותרפיה כתחליף ניתוח

תסמינים לתסמונת שורש כף היד (תסמונת התעלה הקרפלית) ודרכי טיפול פיזיותרפי

תסמונת תעלת שורש היד הקרויה גם תסמונת התעלה הקרפלית מתבטאת בהפרעה אשר נגרמת כתוצאה מלחץ ממושך על רקמת עצב, הלחץ שעשוי לגרום בהמשך להופעת נפיחות בצקתיות ואף לדלקת חוזרת סביב עטיפת עצב המדיאני ובהמשך אף לנזק תמשך ומצטבר ועד למצב של ניוון ברקמת סיבי עצב.

תסמונת התעלה הקרפלית האזור הפגיע – אזור שרש כף יד בעצב Median. למעשה הופעת תסמונת תעלה קרפלית נגרמת עקב תהליך שבו מתבצעת מתיחה חוזרת ונישנת.

כדי לשמוע כבר עכשיו על אפשרויות הטיפול הפיזיותרפי כתחליף ניתוח במקרים של תסמונת התעלה הקרפלית הקליקו כאן וצרו איתנו קשר!


תסמונת התעלה הקרפלית - האנטומיה של שורש כף היד

מבנה אנטומי של שורש כף יד הינו מבנה מורכב שכולל 8 עצמות קטנטנות אשר ביניהן קיימת תנועה מתואמת שמאפשרת תנועה סיבובית של שלוש מאות ושישים מעלות כולל תנועות הטיה לכל הכוונים.
באזור שורש כף היד קיימים גידים, ורידים ועורקים לצד בלוטות הלימפה וכן שלשה מבני עצבים שתפקידם לצור תחושה בעור כף יד ואצבעות וכן מבחינה מוטורית העצבים יוצרים גירוי חשמלי לשרירי כף יד ולחלק משרירי אצבעות הידיים .
המבנה האנטומי של תעלת שורש כף היד מורכב מהצד הגבי [האחורי] של כף יד מ-4 עצמות מתוך 8 עצמות שורש כף יד, ובצד קדמי של כף יד נמצאת רצועה רחבה בתוך חלל תעל שורש כף יד עוברים 10 גידים ועצב אחד הוא עצב מדיאנוס .

מהם הסימנים + הסימפטומים אשר מאפיינים את תסמונת התעלה הקרפלית.

הנזק העצבי כתוצאה מלחץ מתמשך על יצב המדיאנוס מתבטא בסימנים וסימפטומים הבאים: חולשת השרירים המעוצבבים על ידי עצב המדיאנוס, כאבים חדים, עמימות תחושתית, תחושה של ירידה בטמפרטורה, הרגשת שריפה, הרגשת נימוליות ועקצוציות, התחושות האלו מתאפיינות בדרך כלל במהלך זמן מנוחה לדוגמא שינה בלילה וכן בשעות הבוקר כאשר מתעוררים משנה ארוכה האזור שנפגע מבחינה מוטורית הם שרירי אגודל יתבטא בתחושת קושי בצביטה ואחיזה עדינה או גסה של החפצים והפעלה עדינה גם של אצבע שניה. הפגיעה התחושתית תתבטא בכף היד ובעור שלוש וחצי מאצבעות כף יד וכן בצד הגבי של כף יד ובעור גליל מרוחק של האצבעות הללו .

לצפייה בסרטון המסביר את תסמונת התעלה הקרפלית ואת מורכבות האזור: 

מוזמנים להתקשר בכל שאלה: לחצו כאן להתייעצות

אבחון תסמונת C.T.S.

האבחון הינו סובייקטיבי ואובייקטיבי כגון תלונות המטופל לגבי הופעת סימנים וסמפטומים רלונטיים. בדיקות E.M.G. שהן בדיקות חשמליות לזיהוי הופעת נזק בהולכה עצבית של המדיאנוס. בדיקת תחושה ידנית והשוואה אזורים זהים בין שתי הידיים של הנבדק. בדיקת כוח שרירי כף היד והאצבעות שמעורבים בנזק ע"י השוואות הכוח של שתי ידי הנבדק, בדיקה שבה נבצע כיפוף ופשיטה פסיבית של ש.כ.י תוך הפעלת לחצים מתמשכים על רקמת העצב לשם גירוי סימפטומים רלוונטיים לנבדק, ניקוש רצועת ש.כ.י מהצד הכפי שלה 

טיפולי פיזיותרפיה לתסמונת התעלה הקרפלית

1. טכניקות פיזיותרפיה מנואליות עדינות לרקמות בכדי להפחית את הלחץ המופעל על הרצועה והעצב המדיאני.
2. פיזיותרפיה בשילוב אלקטרוטראפיה כגון אולטראסאונד וגירויים חשמלים לשם הורדת הכאב ולשם הפחתת הנפיחות.
3. פיזיותרפיה להתאמת סדים סטנדרטים וכן סדים בהתאמה אפרטנית למפרק שורש כף היד.

כיצד נמנע הופעת תסמונת התעלה הקרפלית

יעוץ ארגונומיה שכולל: הדרכה פרטנית שכל עובד לפי מבנה הגוף איפיוני וצורכי עבודתו, תוספת תמיכת ג'ל הן לעכבר והן למקלדת, הוספת משענות לידיים להפחתת הלחץ על שורש כף היד.

אם הנך סובל/ת מתסמונת התעלה הקרפלית ואינך מעוניין לעבור ניתוח וברצונך לנסות טיפול פיזיותרפיה התקשר אלינו!

המאמר נכתב על ידי : 
מאיר אפל שהוא פיזיותרפיסט מוסמך שסיים את לימודי הפיזיותרפיה בבית הספר לפיזיותרפיה שבמכון וינגייט ליד נתניה בשנת 1981. מאיר אפל קיבל את ההסמכה ממשרד הבריאות הישראלי ומאז התמחה והשתלם בעשרות קורסים, התמחויות, ימי עיון וסדנאות בארץ ובעולם כולו.
המרפאה השלנו משלבת ידע רב, מקצועיות, רגישות ויחס חם למטופלים. אנחנו מחויבים לתת מענה מלא לצרכי המטופלים שלנו.

מחפשים טיפול בתופעת תסמונת התעלה הקרפלית? צרו קשר באתר או בטלפון: 033726206


לקריאת עוד מאמרים שעוסקים בכף היד היכנסו ל:

טיפול גלי הלם בטריגר פינגר

טיפול שמרני בתסמונת De Quervain

הכרת האנטומיה של כף היד