כאב במפרק היד בהריון

במהלך ההריון עקב התגברות הבצקות בגפיים העליונים ובגפיים התחתונים קיימת תופעה של לחץ הבצקת על הרקמה הרכה ועקב כך נוצרת חסימת זרימת דם והולכה עצבית באזורים המרוחקים [האזורים הדיסטאליים] של הגפיים העליונים והתחתונים.

מורכבות שורש כף היד ומבנה התעלה הקרפאלית שבו

בשורש כף היד שרוחבו מספר סנטימטרים בודדים עוברת כל אספקת הדם, אספקת הלימפה, הגירוי העצבי הן של התחושה של כף היד והן ההולכה העצבית של הגירויים החשמליים שמיועדים להפעלת המוטוריקה העדינה של שרירי כף היד והאצבעות. בנוסף לכך בתוך המבנה של שורש כף היד עוברים כל הגידים שמפעילים את כף היד והאצבעות, הן של קבוצות שרירי המכופפים של האצבעות, שרירי פושטי האצבעות, והן הגידים הארוכים של השרירים שאחראיים על פשיטה וכיפוף שורש כף היד [dorsiflexion hand, plantar flexion hand]. כאמור עקב הלחץ המתגבר בתוך התעלה הקרפאלית שמופעל במהלך התגברות הבצקת קיים סיכוי גבוה להופעת כאב במפרק היד בהריון, כאב זה יכול להיות הן מקומי בשורש כף היד והן עם הקרנה לאצבעות כף היד לאזורים הכפיים ולאזורים הגבים של היד. האזורים המוקרנים תלויים באיזה עצב נוצר הגירוי, לדוגמא לחץ על העצב המדיאני median nerve יגרום לכאב, נימול, עקצוץ ותחושת שריפה של האצבעות 1,2,3 וחצי מאצבע 4 בצד הכפי של כף היד palmar surface of hand. לאומת זאת לחץ על העצב האולנרי ulnar nerve יגרום לתופעות כגון, שריפה, עיקצוץ, כאב ונימול של אצבעות 5 וחצי ארבע גם בצד של כף היד הכפי palmar surface of hand. לאומתם לחץ על העצב הרדיאלי radial nerve יגרום לאותן תחושות של עקצוץ שריפה וכאב בצד הגבי, אחורי של כל אצבעות 1-5 dorsal surface of hand.

למה קיים כאב במפרק היד בהריון

כאמור בזמן ההיריון עקב התגברות הבצקתיות והנפיחות של האברים נפגעת זרימת הדם ולכן ספיגת הבצקות איטית ולא מספקת ולכן נוצר לחץ על המבנים שבשורש כף היד שתחומים בצד אחד על ידי עצמות האמה ומצד שני על ידי הרצועה הקרפאלית שתפקידה לייצב ולאגד את כל המבנים שבתוכה והם כלי דם, כלי לימפה ועצבים, לכן אין לנוזלים לאן לצאת ועקב כך מתגבר הלחץ הפנימי שבתוך חלל התעלה הקרפאלית והתוצאה ידועה גם בשם תסמונת התעלה הקרפאלית (carpal tunnel syndrome) .

הטיפולים להקלת כאבים בשורש כף היד ובמפרק כף היד

הטיפולים מתחלקים לטיפולים תרופתיים ולטיפולים שאינם תרופתיים.

הטיפולים התרופתיים במהלך ההריון אינם מומלצים עם כל ההשפעות הלא רצויות על העובר ולכן מלכתחילה הרופאים לא ימליצו עליהם מסיבה שאין צורך לסכן את הוולד.

הטיפולים הלא תרופתיים להפחתת כאב במפרק היד בהריון הינם טיפולי סבתא כגון הרטבות חיצוניות בעזרת קומפרסים קרים שיעזרו להפחית את הבצקת וכתוצאה מכך להקטין את הלחץ שמופעל על העצבים וכלי הדם שבשורש כף היד. קיימת גישה נוספת שלא הוכחה מדעית והיא שימוש בקומפרסים עם עלי כרוב במהלך השינה בלילה, כאמור אין כל הוכחה למה הנפיחות והבצקת יורדים אך במידה וזה עוזר אז הושג רווח מבלי לבכן את העובר ואת היולדת.

טיפולי פיזיותרפיה להורדת הנפיחות בכף היד

שילוב של טיפול אולטרה סאונד, מסג' לימפתי וחבישת קניזיו טייפינג: הטיפולים כוללים טיפול בעזרת מכשור האולטרה סאונד שהם גלי קול בתדירות 3 מגה הרץ שחודרים לעומק הרקמה וגורמים לתנועת הנוזלים מהאזור הבין תאי ועקב כך הבצקת פוחתת והלחץ על העצבים יורד. הטיפול בעזרת מכשור אולטרה סאונד ultrasound treatment carpal tunnel syndrome להפחתת הכאב במפרק כף היד הוכח מדעית כיעיל ואינו מסכן את העובר ואת היולדת.

ניתן לשלב עם האולטרה סאונד גם טיפולים ידניים לשחרור רקמות עמוקות שהינו טיפול עדין לא פולשני ולא כואב שיעזור בהזרמה לימפאתית (lymphatic drainage massage) של הנוזל הלימפתי שמצטבר בתוך המרווח של התעלה הקרפלית ולוחץ על העצבים. הטיפול הלימפתי יתבצע מכיוון האצבעות לכף היד לשורש כף היד ולתוך האמה.

טיפול בעזרת חבישת קניזיוטייפינג (kinesio tape) ישלים את שלושת הטיפולים ויישאר מודבק על כף ידה של המטופלת עד הטיפול הבא שיהיה בעוד יומיים. החבישה תעזור בהזרמת הנוזלים אל מחוץ לאיבר המטופל.

 

לקריאת מאמרים נוספים הקשורים לפיזיותרפיה לבעיות בהריון היכנסו לקישורים הבאים:

למה אני סובלת יותר מכאבי גב בהריון

כאבים בעצם הזנב במהלך ההיריון

כאבי גב מיד לאחר הלידה