טיפולים בכאבי ברכיים

אבחנה ותוכנית טיפולים בכאבי בירכיים

כאבי בירכיים הם תופעה נפוצה וכאובה מאוד, במיוחד אצל ספורטאים, אנשים שעובדים בעבודה פיזית מאומצת ובקרב בני הגיל השלישי ששנים של פעילות חיים אינטנסיבית הביאו לשחיקת הסחוס בברכיים ולהחלשות המערכת הברכית המורכבת. לכאבי בירכיים סיבות שונות ובהתאם גם טיפולים שונים, אך רובם מצליחים רק למזער את הבעיה או להקל על הכאב ולא למנוע אותה. הקושי לטפל טיפול משמעותי בבעיות כאבי בירכיים הביא גם להמצאת שיטות טיפול חדשניות שנתוני ההצלחה שלהם לטווח ארוך עדיין נאספים ולבחינת שיטות טיפול אלטרנטיביות לאמצעי הטיפול של הרפואה המערבית.

טיפול תרופתי

טיפול תרופתי בכאבי בירכיים כולל מגוון תרופות, ממשככי כאבים קלים, דרך תרופות כמו סטרואידים, תרופות אנטי דלקתיות וזריקות קורטיזון. השפעת התרופות משתנה בהתאם לסוג הבעיה ולעוצמת הכאב, אך ברוב מוחלט של המקרים שבהם הכאב והבעיה משמעותיים, הטיפול התרופתי בכאבי בירכיים רק מכסה ומקהה את הכאב ולא פותר את הבעיה.

פיזיותרפיה

פיזיותרפיה היא שיטת רפואית משלימה שמתבססת על יכולתו הטבעית של הגוף לרפא את עצמו בסיוע של תרגולים, עיסויים וטכניקות נוספות שמעודדות הזרמת חמצן לאזורים פגועים ועידוד של בניה מחודשת של רקמות. פיזיותרפיה יכולה להקל על כאבי בירכיים באופן משמעותי ובמקרים קלים גם לשקם פגיעה בברך.

טיפול בגלי הלם

הטיפול בגלי הלם נעשה פופולרי בשנים האחרונות כאמצעי טרום ניתוחי לטיפול במגוון בעיות אורתופדיות ובכללן כאבי בירכיים כתוצאה בשחיקת סחוס. הממצאים עד כה מראים שטיפול ממושך יחסית הכולל 12 טיפולים בני 20 דקות כל אחד, בהפרשים של שבועיים בין טיפול לטיפול יכול לשפר משמעותית את המצב. בנוסף הטיפול יעיל מאד בתסמונת חיכוך ברצועת Ilio Tibial Band Friction Syndrom – ITB ובדלקת בגיד הפיקה.

צפו בסרטון שמסביר את תנועות הברך:


טיפול באמצעות אותות חשמליים

טיפול באמצעות מכשיר השולח אותו חשמליים לברך הוא פיתוח אמריקאי חדש שנועד למנוע ולדחות ככל האפשר את האופציה הניתוחים לסובלים בכאבי בירכיים חמורים. בינתיים נמצא שטיפול ממושך אפשר לאחוז גדול מהחולים לתפקד באופן סביר למשך תקופה ארוכה.

נעל פיזיולוגית

נעל פיזיולוגית היא נעל אורטופדית המותאמת אישית למאפייני הרגל והגוף של כל מטופל. היא מאפשר לא רק הקלה על כאבי בירכיים אלא גם חיזוק של רצועות הברך באופן שעשוי למזער את העומס על סחוסי הברך בשימוש לטווח ארוך.

החלפת מפרק הברך

ישנם מספר סוגי ניתוחים אפשריים לבעיות כאבי בירכיים. אחת החדשניות שבהם היא השתלת מפרק ברך מלאכותי המורכב בין השאר מטיטניום. מדובר בהליך מורכב, יקר וכרוך בסיכון מסויים, אבל כשהטיפול מצליח הוא יכול לאפשר למטופל שנים רבות של שימוש נטול כאבי בירכיים במפרק החדש, המתפקד באופן כמעט זהה למפרק טבעי.

לקריאת מאמרים נוספים על הליקויים והטיפולים לברכיים היכנסו ל:

למה יש כאבים בצד הפנימי של הברך

סוגי טיפולי פיזיותרפיה לאחר ניתוח ארטרוסקופיה של הברך

המבנה האנטומי המיוחד של הברך