מהם היתרונות של מכשיר גלי הלם עם ראש קטן

מהם היתרונות של מכשיר גלי הלם עם ראש קטן

קיימים שני סוגי מכשירי גלי הלם: מכשיר עם ראש גדול ומכשיר עם ראש קטן.

הטיפולים בגלי ההלם מיועדים לפרק הסתיידויות כגון דורבן בעקב, הסתיידות בכתף, הסתיידות במרפק, הסתיידות בשכמות, הסתיידות בירך וכו'.

בדרך כלל הגודל של ההסתיידויות הוא 0.5-2 ס"מ ולכן בכדי לכסות את ההסתיידות איננו זקוקים לראש שגודלו יותר מ-2.5 ס"מ.


טיפול גלי הלם עם ראש קטן

הראש הקטן גודלו 2.5 ס"מ והוא מטפל רק בהסתיידות ואינו פוגע ברקמות הבריאות שמסביב, עקב כך חשוב מאד לדייק בטיפול ולכן קיימת חשיבות רבה להבנת האנטומיה של האיבר המטופל. המטפל חייב להיות בעל תעודת הסמכה מטעם משרד הבריאות כגון פיזיותרפיסט או אורתופד ולא מספיק להיות טכנאי שרק מכוון את המכשיר ומפעיל אותו. בזמן הטיפול עם המכשיר הקטן הפיזיותרפיסט מצמיד את המכשיר לאיבר המטופל אינו יוצא מהחדר ואינו משאיר את המטופל לבד. עקב כך כל האנרגיה שמופקת על ידי המכשיר חודרת להסתיידות ומפזרת אותה.

למכשיר עם הראש הקטן יש שלושה גדלים של הראש המטפל שמותאם לאיזור הפגוע, יש 4 דרגות של עוצמה, המכשיר יכול להלום בהסתיידות עד לכמות של 9.999 פעמים בכל טיפול, ניתן לשנות את מהירותו לקצב של 2 נקישות בשנייה או 5 נקישות בכל שנייה או 10 נקישות או 16 נקישות בשניה כלומר ניתן להתאים לכל מטופל ולכל הסתיידות את העוצמה, כמות, ומהירות הטיפול ואת גודל ראש המכשיר המטפל.

טיפול גלי הלם עם ראש גדול

הראש הגדול גודלו 25 ס"מ ולכן הוא מכסה את ההסתיידות ופוגע מסביבה ברקמות עדינות בריאות כגון גידים, שרירים, רצועות, כלי דם, עצבים, מפרקים, סחוסים וכו'. רקמות אלו עדינות מאד ועקב פגיעת הזעזוע של גלי ההלם קיים סיכון רב להיצרות נזק לרקמה הבריאה והתקינה הזו.

ראש המכשיר הגדול נראה ככדור ובנוי כך שבנקודה אחת במרכז הראש מופקת כל האנרגיה ואילו מסביב האנרגיה מתפזרת, לכן אי דיוק בהעמדת הראש ישירות על הרקמה המטופלת גורם מצד אחד להפחתת יעילות הטיפול ומצד שני לפגיעה ברקמות שמסביב. לכן קיימת חשיבות להבנת האנטומיה ואי דיוק במיקום המכשיר שיופעל על ידי טכנאי עלול להזיק ולא להשיג את המטרה של פירוק ההסתיידות.

צפו בסרטון הסבר אודות המכשיר לטיפול בגלי הלם

שילוב בין גלי הלם לטיפול פיזיותרפיה

גלי הלם הינה שיטת טיפול מצוינת אך היא לא מספיקה. השילוב בין גלי הלם לבין טיפולים אלקטר-תראפיים וטיפולי פיזיותרפיה ידניים שמבצע פיזיותרפיסט שהוסמך על ידי משרד הבריאות מייעלת ומגבירה את אחוזי ההצלחה של הטיפול לפירוק ההסתיידויות ולטיפול בדלקות כרוניות בפתולוגיות כגון: הסתיידות בכתף, מרפק טניס, מרפק גולף, נקודות טריגר בשכמות, הסתיידות ודלקות בבורסת מפרק הירך, jumper knee בגיד הפיקה, דורבן העקב, דלקת ברצועות כף הרגל, דלקת והסתיידות בגיד האכילס ועוד פציעות ספורט וליקויים אורתופדים שונים.

לסיכום איזה מכשיר לבחור ואיפה לקבל את הטיפול

בבואכם לבחור טיפול גלי הלם עליכם לברר מי המטפל, האם הוא פיזיותרפיסט או אורתופד האם לפני קבלת הטיפול תבוצע בדיקה קלינית לזיהוי הרקמה הפגועה, בדיקת טווחי תנועה, בדיקת כח שרירים וצפייה בצילומי רנטגן, CT או MRI והאם תקבלו בנוסף לגלי ההלם גם טיפולי פיזיותרפיה נלווים או רק טכנאי שיפעיל את המכשיר ללא כל הכשרה וניסיון רפואי אחר.

המאמר נכתב על ידי :
מאיר אפל שהוא פיזיותרפיסט מוסמך שסיים את לימודי הפיזיותרפיה בבית הספר לפיזיותרפיה שבמכון וינגייט ליד נתניה בשנת 1981. מאיר אפל קיבל את ההסמכה ממשרד הבריאות הישראלי ומאז התמחה והשתלם בעשרות קורסים, התמחויות, ימי עיון וסדנאות בארץ ובעולם כולו.
המרפאה השלנו משלבת ידע רב, מקצועיות, רגישות ויחס חם למטופלים. אנחנו מחויבים לתת מענה מלא לצורכי המטופלים שלנו.

למאמרים נוספים בתחום גלי ההלם כנסו גם:

גלי הלם - ציוני דרך

גלי הלם לשרירי השכמות

טיפול בגלי הלם