מהם היתרונות של מכשיר גלי הלם עם ראש קטן

מהם היתרונות של מכשיר גלי הלם עם ראש קטן

השימוש במכשיר גלי הלם מסוג רדיאלספק הוכח כיעיל בטיפול בבעיות אורתופדיות ומיועד למערכת השלד והתנועה. הטיפול מותאם לפתור בעיות של דלקות כרוניות עקשניות וכן מצבים חריפים של דלקות טריות בגידים. הטיפול באמצעות מכשיר הרדיאלספק מותאם לפתולוגיות מגוונות של הסתיידויות במגוון הרקמות הרכות כגון בגידים, ברצועות, בפציות, בבורסות ובשרירים.

קיימים שני סוגי מכשירי גלי הלם: מכשיר עם ראש גדול ומכשיר עם ראש קטן.

הטיפולים בגלי ההלם מיועדים לפרק הסתיידויות כגון דורבן בעקב, הסתיידות בכתף, הסתיידות במרפק, הסתיידות בשכמות, הסתיידות בירך וכו'.

בדרך כלל הגודל של ההסתיידויות הוא 0.5-2 ס"מ ולכן בכדי לכסות את ההסתיידות איננו זקוקים לראש שגודלו יותר מ-2.5 ס"מ.

מהם היתרונות של מכשיר גלי הלם עם ראש קטן

טיפול גלי הלם עם ראש קטן


הראש הקטן גודלו 2.5 ס"מ והוא מטפל רק בהסתיידות ואינו פוגע ברקמות הבריאות שמסביב, עקב כך חשוב מאד לדייק בטיפול ולכן קיימת חשיבות רבה להבנת האנטומיה של האיבר המטופל. המטפל חייב להיות בעל תעודת הסמכה מטעם משרד הבריאות כגון פיזיותרפיסט או אורתופד ולא מספיק להיות טכנאי שרק מכוון את המכשיר ומפעיל אותו. בזמן הטיפול עם המכשיר הקטן הפיזיותרפיסט מצמיד את המכשיר לאיבר המטופל אינו יוצא מהחדר ואינו משאיר את המטופל לבד. עקב כך כל האנרגיה שמופקת על ידי המכשיר חודרת להסתיידות ומפזרת אותה.

למכשיר עם הראש הקטן יש שלושה גדלים של הראש המטפל שמותאם לאיזור הפגוע, יש 4 דרגות של עוצמה, המכשיר יכול להלום בהסתיידות עד לכמות של 9.999 פעמים בכל טיפול, ניתן לשנות את מהירותו לקצב של 2 נקישות בשנייה או 5 נקישות בכל שנייה או 10 נקישות או 16 נקישות בשניה כלומר ניתן להתאים לכל מטופל ולכל הסתיידות את העוצמה, כמות, ומהירות הטיפול ואת גודל ראש המכשיר המטפל.


טיפול גלי הלם עם ראש גדול


הראש הגדול גודלו 25 ס"מ ולכן הוא מכסה את ההסתיידות ופוגע מסביבה ברקמות עדינות בריאות כגון גידים, שרירים, רצועות, כלי דם, עצבים, מפרקים, סחוסים וכו'. רקמות אלו עדינות מאד ועקב פגיעת הזעזוע של גלי ההלם קיים סיכון רב להיצרות נזק לרקמה הבריאה והתקינה הזו.

ראש המכשיר הגדול נראה ככדור ובנוי כך שבנקודה אחת במרכז הראש מופקת כל האנרגיה ואילו מסביב האנרגיה מתפזרת, לכן אי דיוק בהעמדת הראש ישירות על הרקמה המטופלת גורם מצד אחד להפחתת יעילות הטיפול ומצד שני לפגיעה ברקמות שמסביב. לכן קיימת חשיבות להבנת האנטומיה ואי דיוק במיקום המכשיר שיופעל על ידי טכנאי עלול להזיק ולא להשיג את המטרה של פירוק ההסתיידות.

צפו בסרטון הסבר אודות המכשיר לטיפול בגלי הלם

מכשיר גלי הלם עם ראש קטן עדיף על מכשיר עם ראש גדול

למה להעדיף טיפול במכשיר עם ראש קטן ומדויק שממוקד על הדלקת או ההסתיידות שגודלן ממספר מילימטרים בודדים ועד לגודל של 25 מילימטרים. אנו נעדיף להתמקד על ההסתיידות עם ראש המכשיר שניתן לכיוון בשלושה גדלים שונים של 5 מילימטר 15 מילימטר ו- 25 מילימטרים בלבד. כלומר הפיזיותרפיסט המטפל שיש לו ידע נרחב בכל הקשור במבנה האנטומי של האיבר המטופל, ממקם את ראש המכשיר על הדלקת או על ההסתיידות. לאומת זאת שימוש במכשיר עם הראש הגדול שהוא ראש קבוע בגודל של כ- 20 סנטימטרים והוא מכסה הן את ההסתיידות והן מבנים ורקמות רכות עדינות שאינן מודלקות אלא הן בריאות לחלוטין ולכן במהלך הטיפול עם הראש הגדול נפגעים רקמות בריאות שאינן זקוקות לטיפול.

כאמור הכרת המבנה האנטומי, הפתולוגיה ויכולת קריאת בדיקות האולטרה סאונד מאפשרים למטפל לבחור את הגודל הרצוי של הראש, להתאים את פרוטוקול המכשיר באופן ספציפי לסוג הבעיה.

לצפייה בסרטון המדגים את השימוש במכשיר גלי הלם מסוג רדיאלספק עם ראש קטן היכנסו לסרטון הבא: https://www.youtube.com/watch?time_continue=7&v=fX4ByWofn9k

שילוב בין גלי הלם לטיפול פיזיותרפיה

גלי הלם הינה שיטת טיפול מצוינת אך היא לא מספיקה. השילוב בין גלי הלם לבין טיפולים אלקטר-תראפיים וטיפולי פיזיותרפיה ידניים שמבצע פיזיותרפיסט שהוסמך על ידי משרד הבריאות מייעלת ומגבירה את אחוזי ההצלחה של הטיפול לפירוק ההסתיידויות ולטיפול בדלקות כרוניות בפתולוגיות כגון: הסתיידות בכתף, מרפק טניס, מרפק גולף, נקודות טריגר בשכמות, הסתיידות ודלקות בבורסת מפרק הירך, jumper knee בגיד הפיקה, דורבן העקב, דלקת ברצועות כף הרגל, דלקת והסתיידות בגיד האכילס ועוד פציעות ספורט וליקויים אורתופדים שונים.

מניסיוני כפיזיותרפיסט מוסמך ע"י משרד הבריאות ובעל ניסיון של כ 42 שנים בטיפול בבעיות אורתופדיות ובפציעות ספורט, מצאתי כי טיפול שמשלב בין מכשור גלי הלם לבין טכניקות מנואליות, התאמת תרגילים אישיים ושימוש במכשור אלקטרו תרפיה משפר הן את אחוזי הריפוי והן את המענה על השאלה שאני נשאל תמיד על ידי מטופלי: אמור לי מאיר בתוך כמה זמן מתחילים להרגיש שיפור בטיפול באמצעות גלי הלם?

וזו כמובן השאלה בתוך כמה זמן מתחילים להרגיש שיפור בטיפול בגלי הלם?

במהלך עשר השנים האחרונות אני מפעיל במרפאותיי מכשירי גלי הלם עם ראש קטן. ומניסיוני ומהסטטיסטיקה שאני מנהל המסקנה היא שהמטופלים מדווחים על הטבה בתקופה של טיפול אחד ועד לתקופה של שלושת הטיפולים הראשונים. הצלחת הטיפול באמצעות גלי הלם תלויה גם במטפל שמכיר את המבנה האנטומי ואת הפתולוגיה שממנה סובל המטופל.

לסיכום איזה מכשיר לבחור ואיפה לקבל את הטיפול

בבואכם לבחור טיפול גלי הלם עליכם לברר מי המטפל, האם הוא פיזיותרפיסט או אורתופד האם לפני קבלת הטיפול תבוצע בדיקה קלינית לזיהוי הרקמה הפגועה, בדיקת טווחי תנועה, בדיקת כח שרירים וצפייה בצילומי רנטגן, CT או MRI והאם תקבלו בנוסף לגלי ההלם גם טיפולי פיזיותרפיה נלווים או רק טכנאי שיפעיל את המכשיר ללא כל הכשרה וניסיון רפואי אחר.

כיצד נקבעים סוגי הטיפולים?

בבואכם למרפאתי הביאו עמכם כל תיעוד רפואי שקשור לבעייתכם הנוכחית כגון צילומי רנטגן, בדיקות אולטרה - סאונד, בדיקות הדמיה מסוג CT  או בדיקות מסוג MRI  בדיקות הולכה עצבית מסוג EMG  .

הביקור הראשון כולל בדיקה פיזיקאלית רפואית של האיבר הפגוע, זיהוי הרקמה הפגועה אם מדובר בדלקת גידים, או בהסתיידות שהתפתחה על הגיד או על הרצועה או על הבורסה.

לאחר זיהוי הבעיה אחליט על סוג הטיפול שאבצע לכם הן באמצעות גלי הלם, הן בעזרת מכשור אלקטרו תרפי, הן על ידי טיפול מנואלי ידני וכן אדריך אתכם בתרגילים ספציפיים לבעייתכם ולליקוי שממנו אתם סובלים.


המאמר נכתב על ידי : 
מאיר אפל שהוא פיזיותרפיסט מוסמך שסיים את לימודי הפיזיותרפיה בבית הספר לפיזיותרפיה שבמכון וינגייט ליד נתניה בשנת 1981. מאיר אפל קיבל את ההסמכה ממשרד הבריאות הישראלי ומאז התמחה והשתלם בעשרות קורסים, התמחויות, ימי עיון וסדנאות בארץ ובעולם כולו.
המרפאה השלנו משלבת ידע רב, מקצועיות, רגישות ויחס חם למטופלים. אנחנו מחויבים לתת מענה מלא לצורכי המטופלים שלנו.

למאמרים נוספים בתחום גלי ההלם כנסו גם:

גלי הלם - ציוני דרך

גלי הלם לשרירי השכמות

עלות הטיפול בגלי הלם