טיפול באמצעות גלי הלם לשרירי השכמות

טיפול באמצעות גלי הלם לשרירי השכמות

כאבים בשרירי השכמות מלווים בתחושת נוקשות ובהרגשה שכאילו תרמיל כבד מונח על הכתפיים, מוכרים לנו עקב הישיבה הממושכת מול המחשב בעבודה או עקב נהיגה ממושכת ללא הפסקות במהלך יום העבודה.

נמצא כי עיסויים נעימים או מסג' רקמות עמוקות אינו יכול לפרק את המשקעים הסידניים העמוקים ואינו מסוגל להסיר אותם אלא רק ליצור תחושת הקלה זמנית וחלקית בלבד.

לעומת זאת, הטיפול ע"י מכשור גלי הלם ממוקד להסתיידויות ברקמת השכמות מטרתו להסיר את הדלקת העקשנית והכרונית לסלקה לשפר את זרימת הדם במקום להפחית את הכאבים ולשפר את טווחי התנועה של חגורת הכתפיים.

 

טיפולי בעזרת מכשור גלי הלם אינו כואב אינו חודרני ואינו מסוכן ולכן מומלץ לבצע טיפול בגלי הלם בשילוב עם טיפולי פיזיותרפיה עדינה ולהגברת זרימת הדם מומלץ אף לשלב אלקטרותרפיה לנקודות הטריגר בשרירי השכמות.

כאבים בשכמות הינם נחלתם של עובדי המחשוב אשר מבלים שעות רבות במהלך העבודה מול המחשב, הקלדניות, התכנתים ומעצבי האתרים מסוגלים להגיע להקלדה מהירה של עשרים אלף הקשות בשעה, העומס המצטבר עקב העבודה הממושכת בא לביטויו בצורת מתח, נוקשות והתכוצויות לאורך שריר הטרפציוס שהוינו שריר שטחי שעוטף את שרירי השכמה העמוקים. הכאבים נוטים להקרין לכיוון העורף ואף לאורך הזרועות ולעיתים אף להקרין לאמות הידיים ולאצבעות.

טיפול באמצעות גלי הלם לשרירי השכמות

      האנטומיה של שרירי השכמות

עצמות השכמה הינם שתי עצמות שצורתן כמשולש והן מתחברות באמצעות מפרק הכתף לשתי עצמות הזרוע, בכדי ליצור תנועה חלקה והרמונית של הזרועות חייבות עצמות השכמה לנוע בחופשיות ותנועה זו מתבצעת ע"י מסת שרירים עמוקה ושטחית. השרירים השטחיים הינם שרירי הטרפציוס [Trapezius] שצורתם כצורת הטרפז, השרירים מתפרשים לאורך מבסיס הגולגולת ועד לגובה החוליה הגבית הנמוכה T12וברוחב מכתף אחת ועד הכתף השנייה. מבנה נוסף בעל רגישות גבוה נקרא Levator Scapulae Bursa שהיא רקמה עדינה עשירה בעצבים, גירוי הבורסה עשוי להגביר את הכאב המקומי בקצה העליון של השכמה ואף ליצור הקרנות לכיוון העורף לכיוון הגפיים העליונות 


טיפול פיזיותרפיה בשילוב גלי הלם.

 
בעזרת מכשיר גלי הלם של חברת רדילספק נוכל להתאים סדרת טיפולים בגלי הלם שיכוונו למשקעים ולנוקשויות שבשריר הטרפציוס נוקשויות שנקראות בשפה המקצועית Noduls. הידבקויות אלו ממוקמות סביב רקמת הבורסה הסקפולרית [Levator Scapulae Bursa]. טיפול גלי הלם מפזר משקעים סידניים שהצטברו בין סיבי השריר ובאזור החבורים של השריר לעטיפתו. השילוב שבין גלי הלם לבין טיפול פיזיותרפיה שכוללים טכניקות מנואליות עדינות לצד גירויים חשמליים חמום ואולטראסאונד הוכח כיעיל מאד ומשפר לטווח ארוך את תחושת העייפות הנוקשות הכבדות שעליה מתלוננים עובדי קהילת המחשב.


להסבר איך נוצרת נוקשות בשרירי השכמות הקליקו על הסרטון:

ארגונומיה להשלמת הטיפול המניעתי

בכדי למנוע את הישנות הכאבים השכמתיים עלינו ליצור סביבת עבודה ארגונומית נכונה, מותאמת למבנה גופנו של העובד ולאפיוני העבודה האישיים של כל עובד ועובד, זאת מאחר ועובד גבוה או נמוך, שמן או רזה, אישה בהיריון או גבר עם כרס זקוקים לסביבה ארגונומית שונה זו מזה. כמו-כן קיימת חשיבות רבה להתאמת סביבת העבודה לפי צרכי ואפיוני העבודה מאחר ומנהל שיושב בפגישות עם עובדים צריך סביבת עבודה שונה מאשר מתכנת או עובד בשירות הלקוחות.

לסיכום תחושת עייפות וכבדות באזור השכמות שמלווה לעיתים בהקרנות לעבר הזרועות האמות ואף לשורש כף היד והאצבעות הינם נחלתם של עובדי המחשוב, טיפולים שכוללים עיסויים שיאצו וטווינה יתנו פתרון זמני וקצר מועד בו בזמן שטיפולי פיזיוטרפיה שישולבו עם סדרת גלי הלם עשויים ליצור הקלה ארוכת טווח שתשפר את איכות החיים של המטופל שסובל ממיחושים, מתח, נוקשות וכאבים באיזור השכמות.

אם הינך סובל/ת מתחושת מתח מלווה בנוקשות ועייפות מאיזור השכמות, צרו קשר בדף הצור קשר באתר.


נכתב על ידי :
מאיר אפל פיזיותרפיסט מוסמך שסיים את לימודי הפיזיותרפיה בבית הספר לפיזיותרפיה שבמכון וינגייט ליד נתניה בשנת 1981.
מאיר אפל קיבל את ההסמכה ממשרד הבריאות הישראלי ומאז התמחה והשתלם בעשרות קורסים, התמחויות, ימי עיון וסדנאות בארץ ובעולם כולו.
המרפאה השלנו משלבת ידע רב, מקצועיות, רגישות ויחס חם למטופלים. אנחנו מחויבים לתת מענה מלא לצרכי המטופלים שלנו.

למאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם כנסו:

אצבע הדק ואגודל הדק – מה זה אומר

טיפול בדלקת גיד אכילס באמצעות גלי הלם