שכמה שמאל תפוסה

תחושת שכמה תפוסה הינה תחושה מאד מוכרת ששמעתי מאות פעמים ממטופלי. למעשה התחושה של שכמה תפוסה לא תמיד מציגה תמונת מצב קלינית של שכמה שמאל תפוסה, אלא מדובר יותר בהרגשה אישית של המטופל. כלומר ההרגשה שהשכמה לא זזה נובעת לא מהשכמה, אלא מהשרירים שמניעים ומפעילים את השכמה שיתכן והם תפוסים ולא עצם השכמה scapula bone בעצמה.

האנטומיה של השכמות

השכמות שנמצאות מאחורנית משני צידי עמוד השדרה הגבי הינם שתי עצמות בצורת משולש ישר זווית ששפתם הפנימית נמצאת במקביל לחוליות הגב העליונות הצלע הישרה הנוספת נמצאת לרוחב בניצב לעמוד השדרה ומשתי נקודות אילו נוצרת הצלע השלישית שמתחברת באלכסון לפינה התחתונה החיצונית. בפינה המרוחקת העליונה מתחברת אל השכמה עצם הזרוע במפרק ששמו glenohumeral joint וצורתו מפרק כדור ומכתש ball and socket joint. ומלפנים מתחברת אל השכמה עצם הבריח clavicle bone במפרק שנקרא בשם מפרק ה- acromioclavicular joint. השכמות מונחות בצידן הכעור על צלעות בית החזה וכאן מתקבל מפרק שכמה צלעות בית החזה . כלומר השכמה היא מעין עצם צפה שמחוברת אל הגוף בעזרת שלושה מפרקים וקבוצת שרירים שמפעילה ומייצבת את השכמה למקומה. 


גם אצלכם שכמה שמאל תפוסה? מוזמנים להתקשר: לחצו כאן להתייעצותהשרירים שמייצבים ומפעילים את השכמה מתחילים מבסיס הגולגולת, מהכתפיים ומבית החזה. השרירים הפנימיים הם ה- rhomboids אילו הם שרירים קצרים שמחברים את השכמה אל זיזי חוליות עמוד השדרה הגבי. השכמה מוצמדת אל בית החזה בעזרת שריר התת שכמתי subscapularis, שריר הטרפז trapezius muscle שמתחיל מבסיס הגולגולת ונאחז בשכמה ולאורך כל חוליות הגב העליון כלומר הוא מתחבר לשבע חוליות הצוואר ואל שנים עשר חוליות הגב העליון. כפי שמובן מהתיאור האנטומי המורכב שכל אחד מהגורמים הללו עלולים ליצור את תחוש השכמה התפוסה ולאו דווקא עצם השכמה עצמה.

למה אנחנו מרגישים תחושת שכמה שמאל תפוסה?

עקב שינה לא מאוזנת כאשר הראש נוטה על צידו מופעלים על הצוואר כוחות של מתיחה בצד אחד ודחיסה בצד שני ולכן לאחר לילה כזה קיים סיכוי גבוה שנתעורר בבור ונתלונן על שכמה תפוסה. גורם נוסף שעלול לגרום לתחושת שכמה תפוסה הוא עבודה ממושכת מול המחשב בתנוחה לא ארגונומית שגורמת לעיוות היציבה ולהפעלת כוחות לא מאוזנים על הצוואר והשכמות. סיבה נוספת הינה הרדמות בטיסה כשהראש מיטלטל מצד לצד וכשנוחתים מרגישים שהשכמה תקועה. דוגמא נוספת היא פעילות מוגזמת בחדר כושר או מאמצים קשים שהפעלנו על חגורת הכתפיים. 

גם מקרים של חבלות כגון תאונת דרכים עם חבלה במנגנון צליפת שוט whiplash injury  עלולים בנוסף לכאבי הצוואר גם ליצור מתיחה של שרירי הצוואר שמחוברים אל השכמה כשהפגיע ביותר הוא שריר קטן בשם levator scapulae ומתיחה פתאומית של השריר עלולה לגרום לתחושת כאב ותפיסת השכמה. דוגמא נוספת מאוד אופיינית ישיבה בסרט במקום גרוע שגרם לכם לסובב ולהטות את הצווא לצד אחד ובזווית קשה והתוצאה הייתה צוואר ושכמה תפסים. כלומר כל עומס ומתיחת שרירי הצוואר והשרירים שמפעילים את השכמה עלולים ליצור תגובת שרשרת שתתבטא בשכמה תפוסה.

בדיקה וטיפולי פיזיותרפיה לשכמה תפוסה

כמובן שהטיפול יינתן גם לשכמה ימין וגם לשכמה שמאל לפי התלונות וממצאי הבדיקה של הפיזיותרפיסט המוסמך ע"י משרד הבריאות. בבואכם לבדיקה יתשאל אתכם הפיזיותרפיסט איך קרה המקרה, האם מדובר בחבלה או בתנוחה לא נכונה שבעקבותיה הופיעה התחושה של שכמה תפוסה כי אם מדובר בחבלה אז הנזק שנגרם לצוואר ולשכמה עלול להיות גדול יותר מאשר גורם של תנוחה לקויה בישיבה מול המחשב במשרד. בשלב הבא יבדוק הפיזיותרפיסט את טווחי התנועה של הצוואר וישווה בין שני הצדדים בדיקת כיפוף קדימה והפשיטה אחורנית, בדיקת סיבוב ימינה וסיבוב שמאלה, בדיקת הטיה ימינה והטיה שמאלה. לפי טווחי התנועה המטפל ידע האם מדובר בסימני מתיחה או בסימני דחיסה של חוליות הצוואר והשרירים המפעילים ומייצבים את הצוואר והשכמות. 

כמו כן יבדוק את תנועות חגורת הכתפיים ואת התנועה של השכמה בצד הכאוב בהשוואה לצד הבריא. השלב הבא של הבדיקה יכלול מישוש השרירים בצד הכאוב והשוואתו לצד הבריא, בדיקה פאסיבית של המפרקים הבין חוליתיים של חוליות הצוואר והגב העליון.

לאחר זיהוי המקומות הפגועים יתחיל הפיזיותרפיסט בטיפול שיכלול טיפולים ידניים לשרירים, לרצועות, לגידים, למפרקי חוליות הצוואר והגב העליון. כמו כן יפעיל המטפל מכשור אלקטרו תרפיה כגון גלי הלם לשכמות, שימוש בגלי קול עמוקים שימוש בגירויים חשמליים שטחים שימוש בחימום או בקירור לפי ממצאי הבדיקה.


גם אצלכם שכמה שמאל תפוסה? מוזמנים להתקשר: לחצו כאן להתייעצות


נכתב על ידי: 
מאיר אפל פיזיותרפיסט מוסמך שסיים את לימודי הפיזיותרפיה בבית הספר לפיזיותרפיה שבמכון וינגייט ליד נתניה בשנת 1981.
מאיר אפל קיבל את ההסמכה ממשרד הבריאות הישראלי ומאז התמחה והשתלם בעשרות קורסים, התמחויות, ימי עיון וסדנאות בארץ ובעולם כולו.
המרפאה שלנו משלבת ידע רב, מקצועיות, רגישות ויחס חם למטופלים. אנחנו מחויבים לתת מענה מלא לצורכי המטופלים שלנו.


לקריאת מאמרים נוספים בקשר לשכמה תפוסה היכנסו לקישורים הבאים.

טיפול בעזרת גלי הלם לשכמות

כאבי שכמות למה ולמי זה קורה ?

ההבדל בין כאבי שכמות כרוניים לבין כאבי שכמות אקוטיים