הסתיידויות בכתף – Calcific Tendonitis of Shoulder

הסתיידויות בכתף איך ולמה נגרמות

הופעת הסתיידויות בכתף הינה פתולוגיה שכיחה ואופיינית בגילאים 30-60 שנה. ההסתיידות מתבטאת במשקעים סידניים ששוקעים על גבי גידי הכתף ובורסות הכתף.

 קבוצת גידי הכתף נקראת בשם Rotator Cuff והגיד שבו קיימת סבירות גבוהה ביותר להיווצרות הסתיידות הינו גיד Supraspinatus, אחת הסיבות שההסתיידות שכיחה ביותר בגיד זה הינה מהסיבה שהגיד עובר במרווח צר שבין עצם ראש הזרוע לבין הרצועות המייצבות את מפרק עצם הבריח לזיז עצם השכמה ובין זיזי עצם השכמה [Scapula]. בכל עת שאנו מרימים את היד הצידה אנו יוצרים פעולה של גירוי הגיד ועקב כך לגיד Supraspinatus יש נטיה להיצבט ולהתחכך ברצועה ובמפרק שמעליו.

הסיבות להיווצרות הסתיידויות בגידי הכתף אינן ברורות, בחלק מהמטופלים נמצא סכרת, כמו כן ישנה הערכה שההסתיידות נגרמת עקב שימוש ייתר כגון עבודת כפיים בידיים מוגבהות, פעילות יתר בחדר כושר. עקב תהליך הזדקנות של הגיד אספקת הדם אליו נפגעת והחיכוך המתמשך גורם לגירוי ובעקבותיו הצטברות משקעים סידניים על גבי הגיד.

מוזמנים להתקשר בכל שאלה: לחצו כאן להתייעצות

הסימנים והסימפטומים הופעת ההסתיידות יכולה לקרות ללא כאב, ההסתיידות שגודלה נע בין מלימטרים ספורים ועד להסתיידות גדולה של 20 מילימטרים ויותר, יכולה להתפרס על פני שנים רבות ומבלי שהמטופל יחוש בכאב. בשלב מסויים תיתכן הופעת כאב במהלך ביצוע תנועה של הרמת היד לצד, תנועה מאחורי הגב, כאב במנוחה בשכיבה על הכתף או בשכיבה על הצד הבריא.

בבדיקה קלינית יתכן ונזהה חוסר תנועה הרמונית של הכתף ביחס לשכמה שיבלוט בזמן הרמת היד קדימה או הצידה והשוואתו ליד הבריאה. בבדיקה סטאטית של שריר ה- Supraspinatus המטופל עשוי לחוש כאב ואף להדגים חולשה ביחס לשריר המקביל ביד השנייה. בחלק מהמקרים שבהן אובחן המטופל כסובל מ כתף קפואה יתכן ונזהה הסתיידויות שלא אובחנו בעבר.

להדגמת תהליך היווצרות הסתיידות בגידי הכתף הקליקו על הסרטון הבא:

טיפולי פיזיותרפיה להסתיידויות בכתף לאחר שהפיזיותרפיסט יתשאל את המטופל ויבצע בדיקה קלינית יחליט הפיזיותרפיסט על תכנית הטיפולים:

  • במצב שבו נזהה כאבים חריפים נתחיל בטיפול מנואלי עדין משולב בטיפולי אלקטרותראפיה להורדת הכאב כגון: אולטראסאונד, קרור או חימום לפי המצב הדלקתי, גירויים חשמליים. מטרת הטיפול לצאת מהשלב האקוטי שבו נמצא המטופל.
  • בשלב הלא חריף נשלב בין פיזיותרפיה לבין טיפול בגלי הלם, הפיזיותרפיה תיכלול הפעלה פסיבית ואקטיבית לשיפור טווחי התנועה, תרגילים לחיזוק סטאטי ודינאמי של שרירי Rotator Cuff.
  • הדרכה בחיזוק שרירים לפי Close Chain Kinetic.

להשארת פרטים: לחצו כאן

המאמר נכתב על ידי :
מאיר אפל פיזיותרפיסט מוסמך שסיים את לימודי הפיזיותרפיה בבית הספר לפיזיותרפיה שבמכון וינגייט ליד נתניה בשנת 1981.
מאיר אפל קיבל את ההסמכה ממשרד הבריאות הישראלי ומאז התמחה והשתלם בעשרות קורסים, התמחויות, ימי עיון וסדנאות בארץ ובעולם כולו.
המרפאה השלנו משלבת ידע רב, מקצועיות, רגישות ויחס חם למטופלים. אנחנו מחויבים לתת מענה מלא לצרכי המטופלים שלנו.

לקריאת מאמרים נוספים בקשר לטיפול פיזיותרפיה בכתף היכנסו לקישורים:

טיפול שמרני בתסמונת הצביטה בכתף

הקשר בין כאבי כתף לנוקשות בשכמות

טיפול פיזיותרפיה לאחר ניתוחים בכתף

טיפולי פיזיותרפיה לכתף