​סחרחורת ואיבוד שיווי משקל בזמן הליכה

תיאור של התופעה ומה הטיפול הדרוש?

תחושה של איבוד שיווי משקל, חוסר יציבות והרגשה שהרצפה כאילו בורחת מתחת לרגלנו בזמן ההליכה עלולה להיגרם עקב ליקוי במערכת שיווי המשקל שבאוזן שקרויה בשם המערכת הווסטיבולארית ובשמה הלטיני vestibular system. הסיבה שהמטופלים מדווחים גם על תחושת סחרחורת ובחילה נגרמת מכך שהמערכת הוסטיבולרית מחוברת לרירית הקיבה בעזרת עצב הווגוס vagus nerve שמגרה את הקיבה לבחילה ולהקאה.

קשיים בשמירה על שיווי משקל

המערכת האחראית על פיקוח שיווי המשקל מקבלת תשדורות מכל הגוף, מהגידים ומהמפרקים שהם מועברים באמצעות התחושה העמוקה אל המח, מהעניים מועברת תמונה של הסביבה וגם היא דרך המח אל האוזן הפנימית שבה נמצאת המערכת האחראית על שיווי המשקל והשמירה על האיזון ביחס למרחב. עקב פגיעה בתפקוד המערכת הווסטיבולארית vestibular system disorders תפגע הקוארדינציה בזמן ההליכה, העברת המשקל מרגל לרגל, הדיוק בהליכה שמתבטא באורכי הצעדים, מהירות העברת המשקל מרגל לרגל, דיוק הנחת כף הרגל על המשטח, הליקוי עלול להיגרם עקב מחלה בשם: vestibular neuronitis כלומר וירוס או חיידק שיפגע במערכת יגרום לשיבוש הפיענוח של האותות שמגיעים אל המערכת והתגובה תתבטא בקושי עמידה יציבה, תגובה איטית לשינויי תנוחה פתאומיים וקושי בתיקונם.

מוזמנים להתקשר בכל שאלה: לחצו כאן להתייעצות

סחרחורת ואיבוד שיווי משקל

הסימנים והסימפטומים עקב ליקויים במערכת שיווי המשקל שבאוזן

כשמתלונן המטופל על סחרחורת ונטייה לנפילה בזמן ההליכה תחילה המטפל צריך לבצע בדיקה ניאורולוגית קצרה לוודא שהליקוי לא נגרם עקב בעיה במח והאם לא מדובר בסימנים ראשוניים לאירוע מח cerebral vascular accident CVA ואם אין סימנים לנזק מוחי יבדוק המטפל בדיקת שיווי משקל בעמידה ובהליכה ויחפש מה היא החולשה של המטופל והאם יש קשר בין ממצאי הבדיקה הקלינית לתלונותיו של המטפל.

התאמת תרגילים לשיווי משקל

התרגילים צריכים לגרות את המערכת הווסטיבולרית להגיב לשינויים ביציבה: השינויים יתבצעו באופן מכוון על ידי הפיזיותרפיסט ויגבירו את תגובת המטופל לשינויים פתאומיים, בנוסף יישנה המטפל את אורך ורוחב הבסיס שעליו עומד המטופל. תרגיל לקוארדינציה ולדיוק במיקום הנחת הרגלים בעזרת התרגילים הללו נשיג אצל המטופל תגובה מהירה ושינויים בציר העמידה שלו. תרגילים מקבוצת rhythmic stabilization שמטרתם לגרום למטופל להגיב לתנועה ולדחיפה מצד המטפל בכיוון הפוך לכיוון ובעוצמה המדויקת.

שימוש בעזרים לשיפור שיווי המשקל

בעזרת שימוש בכלים לשיווי משקל נגרום לגירוי ליציבה ולשינוי. בין העזרים אנו מכירים את המשטח לשיווי משקל tilt board physical therapy שניתן להתאים את בסיסו מרחב לצר וממוקד ובכך להקשות ולבחון את יכולת המטופל לעמוד בשינוי תנוחה ובזווית מאתגרת, המשטחים בדרך כלל הם בעלי בסיב קשיח ולכן הם מהווים דרגת קושי גדולה יותר מאשר ה"פיתה לתרגול" elastic tilt board exercises שהיא קלה יותר לתרגול יציבות ושיווי משקל מאחר והבסיס שלה מתפרס על פני הרצפה ובכך לא מחייב את המטופל להתמודד נגד הנפילה.

להשארת פרטים: לחצו כאן

המאמר נכתב על ידי :
מאיר אפל פיזיותרפיסט מוסמך שסיים את לימודי הפיזיותרפיה בבית הספר לפיזיותרפיה שבמכון וינגייט ליד נתניה בשנת 1981.
מאיר אפל קיבל את ההסמכה ממשרד הבריאות הישראלי ומאז התמחה והשתלם בעשרות קורסים, התמחויות, ימי עיון וסדנאות בארץ ובעולם כולו.
המרפאה השלנו משלבת ידע רב, מקצועיות, רגישות ויחס חם למטופלים. אנחנו מחויבים לתת מענה מלא לצרכי המטופלים שלנו.

הנכם מוזמנים לקרוא עוד מאמרים אודות ורטיגו סחרחורת: