​וירוס ורטיגו – מתי זה קורה, מה הסימנים, והאם זה מדבק?

לא קיים וירוס ורטיגו!

הורטיגו כפי שנקרא בקיצור BPPV או בשפה מקצועית המלאה Benign Paroxysmal Positional Vertigo עלול להיגרם מהתקף ויראלי או חיידקי [בקטריאלי] שתוקף את אברי הגוף ותוך כדי כך גורם לעליית הטמפרטורה של גופנו. עקב עליית החום הפנימי בתוך האוזן הפנימית מושפעת המערכת הוסטיבולארית שאחראית גם על שיווי המשקל, כתוצאה מכך קיימת תופעה שהיא תגובה לעליית החום ושמתבטאת בהתנתקותם של הקריסטלים שהם גבישים קטנטנים בגודל של אבקת סוכר ושנמצאים באופן תקין ונורמלי במבני המערכת הוסטיבולארית מבנים שנקראים SACCULA ו- UTRICLE הקריסטלים באופן קבע דבוקים על שכבת חומר שעוותי סמיך.

מה קורה בתוך המערכת הוסטיבולרית בזמן התקף ורטיגו?

עקב התנתקות הקריסטלים הללו הם מתחילים לנוע ולזרום בתוך המערכת הוסטיבולרית שמורכבת גם משלוש תעלות שהן חצי עגולות כלומר הן יוצאות מאותו מבנה הסאקולה והאוריקל והן חוזרות אליו. התעלות הללו כמו גם כל המבנה הוסטיבולרי הן מערכות שבהן יש נוזל פנימי כך שהקריסטלים נעים בו בחופשיות ומושפעים מתנועת הראש שלנו שנע לכל הכיוונים. הקריסטלים נעים ומניעים קצוות שיער שמחוברים לעצבים פנימיים, עקב התנועה והחיכוך של הקריסטלים בקצוות השיער נגרמת תגובה של הפעלת גלגל העין שמחובר למערכת שרירי הראייה וכתוצאה מכך העיניים מסתובבות במהירות לכוון מסוים ותגובה לא רצונית זו נקראת בשם ניסטגמוס Nystagmus סיבוב העיניים לא נישלט ואינו מאפשר לחולה לתפקד מאחר ובכל תנוחה או שינוי מנח הראש נקבל תגובה קשה של סחרחורת סיבובית שתהיה גם מלווה בבחילה ואף הקאה וזאת מאחר שהמערכת הוסטיבולרית קשורה לעצב הואגוס שנותן גירויים לקיבה ולמערכת העיכול וכתוצאה מכך תתיכן תחושת בחילה קשה. 

האם מדובר במחלה מידבקת?

הוירוס שמחולל את התגובה של הורטיגו שמתבטאת כאמור בסחרחורת סיבובית הוא כמו כל וירוס אחר עלול להדביק את הסובבים שליד החולה, אך לא בהיכרך שהנדבקים יפתחו גם ורטיגו, הם יכולים לחוש בעליית חום גופם מלווה בצמרמורות כאבי ראש כאבי מפרקים ותחושת עייפות, כפי שמרגישים בכל התקררות או מחלה ויראלית אחרת. אך כפי שציינתי הנדבק לא חייב יהיה לחוש בסחרחורת כי במידה ולא נוצרה התחממות השעווה שבתוך האוזן הפנימית ולא התנתקו קריסטלים הרי שלא יפתח ורטיגו BPPV. 

מה לעשות כשנתקפים בורטיגו?

כאשר אתם חולים והחום עולה ולפתע כשאתם משנים תנוחה בשכיבה או בישיבה או בנהיגה מופיעה סחרחורת סיבובית ואתם מרגישים שכאילו שכל העולם סובב סביבכם, נא לא להילחץ!!! צריך להתיישב עם הראש זקוף, לא להניע את הראש לצדדים או למטה ולמעלה. כדאי לקבע את הצוואר על ידי צווארון ספוגי רך. מומלץ לא לאכול אלא רק לשתות מים, לא לקחת שום כדור לבחילה או להקאה. בשלב שנרגעתם מומלץ לפנות לרופא מקצועי שמטפל בורטיגו כגון רופא אף אוזן וגרון או לניאורולוג או לרופא משפחה. אם נתקפתם בעבר בהתקף ורטיגו ואתם מזהים שהסמנים הפעם הם כמו שהרגשתם בהתקפים הקודמים וטופלתם בהצלחה על ידי פיזיותרפיסט מומחה לוורטיגו, מומלץ שתקצרו את כל התהליך של פנייה לרופא וביצוע הברורים כגון בדיקות MRI למח או בדיקת BERA או בדיקת ENG שלא תמיד עוזרות באבחון הבעיה. לכן מומלץ שתפנו ישירות אל הפיזיותרפיסט שאתם סומכים עליו ושעזר לכם בעבר וזאת בכדי לקצר את התהליך ואת הסבל שלכם.

לקריאת מאמרים נוספים בתחום הורטיגו היכנסו לקישורים הבאים: