מה זו סחרחורת

מה קורה כשיש סחרחורת

איבוד שיווי משקל סחרחורת וקושי במיקוד ראיה

כארבעים אחוז מהאוכלוסייה סובלים מסחרחורת. תופעות של סחרחורת נגרמות עקב מספר גורמים שהשכיח ביניהם הוא גירויי המערכת הוסטיבולרית שבאוזן. הופעת סחרחורת מסוג ורטיגו (vertigo) מקורה במרכז שיווי המשקל ושנמצא באוזן הפנימית.

סחרחורת והמערכת הוסטיבולרית        

סחרחורת קשורה במבנה מורכב שקרויה המערכת הוסטיבולרית ונמצאת באוזן. המערכת הוסטיבולרית מורכבת משלוש תעלות חצי עגולות שנמצאות בשלושה מישורים שונים ובתוכם קיים נוזל, התעלות החצי עגולות מתחברות לשני מבנים והנוזל נע באופן חופשי בתוך חלל התעלות ובמבנים הללו. בתוך המבנים קיימות שערות קצרות וצפופות ועליהן מודבקים קריסטלים קטנטנים. הלחץ של הנוזל בתוך התעלות החצי עגולות והמבנים מאוזן והלחץ בתוך התעלות מדויק אך עקב תנועה פתאומית של הצוואר לדוגמא חבלה בתאונת דרכים מסוג "צליפת שוט" או לחילופין וירוס שפוגע באזור מתנתקים קריסטלים אלו ונעים בתוך הנוזל ובכך הקריסטלים משנים את הלחץ בתוך הנוזל. תופעה זו גורמת לורטיגו שזוהי סחרחורת סיבובית שיכולה לתקוף בלי כל אזהרה או לחילופין כתוצאה מתנועה חדה של התכופפות קדימה או אחורה וסיבובים פתאומיים מצד לצד.

תופעות נוספות שקשורות בגירויה של המערכת הוסטיבולרית מתבטאות באי יציבות ואיבוד שיווי משקל וכן בקושי במיקוד ראיה בפרט באובייקטים שבתנועה.

ההבדל העיקרי בתחושות המתלונן במקרים של סחרחורת מסוג ורטיגו לבין סחרחורת רגילה מתבטא בכך שבורטיגו תחושת הסחרחורת הינה סיבובית והמתלונן מדווח שהחדר הסתובב סביבו במהירות פתאומית אך גופו לא זז מהמקום.

סחרחורת מסוג ורטיגו

להלן תיאורים וסימפטומים המאפיינים סחרחורת מסוג ורטיגו:

  1. התעוררתי באמצע הלילה פקחתי את עיניי ומבלי שזזתי במיטה הרגשתי שהחדר סובב סביבי
  2. בזמן הטית הראש אחורית בזמן החפיפה אצל הספר חשתי שהקירות מסתובבים סביבי
  3. כשהתכופפתי לשרוך את נעליי ואח"כ הרמתי את ראשי בפתאומיות אחורה הרגשתי שהחדר סובב סביבי.
  4. התעוררתי בבוקר וכשיצאתי מהמיטה בפתאומיות הרגשתי תופעה של סחרחורת קשה שהחדר הסתובב סביבי והרגשתי בחילה קשה שגרמה לי לרצות להקיא.
  5. כאשר אני מסתובב במיטה אני חש סחרחורת ובתחושה שהחדר מסתובב ולפעמים בנוסף גם בחילה.
  6. לאחרונה אני מרגיש חוסר יציבות בעמידה ובהליכה ואני נאחז בסובב אתי.
  7. בזמן הליכה בקניון בין אנשים רבים ובין שורות המוצרים אני חש סחרחורת ואי יציבות
  8. כשהרמתי את ראשי להסתכל על מבנה גבוה מאד חשתי סחרחורת סיבובית וחוסר יציבות.
  9. קשה לי להתמקד בראיית חפצים שנעים במהירות מולי.
  10. בזמן צפייה בסרט כל תנועה מהירה של אובייקטים על המסך גורמת לי לאיבוד הריכוז וההתמקדות בראיה.

הבדיקה וטכניקות הטיפול בסחרחורת, איבוד שיווי משקל וקושי במיקוד ראיה הינן חיצוניות, עדינות לא כואבות ואינן מלוות בטיפול חודרני או תרופתי. במידה והבדיקות החוזרות לאחר שלב הטיפול הראשוני יצביעו על כך שהקריסטלים חזרו למקומם, אך המערכת איבדה את יכולתה ועדיין קיים קושי בשיווי משקל או בייצוב מבט ידריך הפיזיותרפיסט את המטופל במספר תרגילים פשוטים וקלים שיבצע לבד בביתו ושמטרתם לשפר את יכולות המערכת הן בקיבוע המבט הן ביציבות בעמידה בהליכה והן בשיפור יכולת הניידות במרחב.

התברר שהטיפולים התרופתיים לסחרחורת מטפלים אך ורק בסימנים ובסימפטומים, יוצרים תחושת הקלה, אך לא פותרים את הבעיות והליקויים במערכת הוסטיבולרית.

לקריאת מאמרים נוספים שקשורים בסחרחורות היכנסו כעת ל:

טיפול ראשוני בזמן סחרחורת סיבובית

מה עושים בפיזיותרפיה כשיש סחרחורת

מה הקשר בין סחרחורת לבין בעיות שיווי משקל