סחרחורת שיווי משקל מיקוד ראיה

טיפולים לנזקים מצטברים כגון סחרחורת מיקוד ראיה שיווי משקל

מטופלים רבים שהגיעו למרפאתי ובפיהם תלונות על סחרחורת, איבוד שיווי משקל, וקושי במיקוד הראיה עוברים מספר בדיקות קליניות לאבחון הבעיה ולזיהוי נזקים במערכת הוסטיבולארית. תלונותיהם של הנבדקים מגוונות מאוד ועל ידי תחקור ותשאול הנבדק יקבל המטפל תמונה מלאה ובה פרטים רלוונטיים שקשורים לבעיה שמקורה בהפרעה במערכת הוסטיבולארית.

להלן מספר דוגמאות שמאפיינות את תלונותיהם של הלוקים במערכת הוסטיבולארית, אך כי אינן נשמעות כקשורות לבעיה:

  • בזמן שאני מתהלכת מחוץ לבית ורכב חולף במהירות למולי אני מאבדת את יכולת ריכוזי מיקוד הראיה ותחושתי הינה היטשטשות סחרחורת ואני חייבת להתיישב.
  • הסתובבתי באזור הומה באנשים וכשחבורת ילדים הופיע מסביבי חשתי סחרחורת פתאומית שלוותה בבחילה.
  • כאשר אני הולך ועל הרצפה יש ריצוף מסוג כל שהוא "מקושקש", כאשר הריצוף משתנה לסוג שונה בצורתו ובחספוס שלו אני מאבד ריכוז ונתקף סחרחורת ואף מאבד שיווי משקל שמחייב אותי להתיישב.

בדיקת התעלות החצי עגולות לזיהוי הימצאותם של קריסטלים חופשיים

בבדיקה הראשונה שיבצע הפיזיותרפיסט לנבדק נחפש את הסימנים שמאפיינים סחרחורת סיבובית מסוג ורטיגו [Benign Paroxysmal Positional Vertigo – BPPV], נבצע בדיקה פשוטה שקרויה בשם Hallpike Dix ובאמצעותה נחפש את הקריסטלים החופשיים שמשוטטים בתוך אחת משלושת התעלות החצי עגולות שמצויות באוזן ימין, אחר כך נחזור על הבדיקה באוזן שמאל בכדי לאתר האם הקריסטלים החופשיים משוטטים באחת מהתעלות החצי עגולות שבאוזן שמאל. בבדיקה עלינו לזהות הופעת סחרחורת תוך כדי ביצוע הבדיקה וכן הופעת תסמינים רלוונטיים לתלונות הנבדק שיתאימו לבעיה הוסטיבולארית.

בדיקת סחרחורת שיווי משקל ומיקוד ראיה 

בדיקות נוספות חיוניות לצורך זיהוי חוסרים ביכולת של המערכת הוסטיבולארית בנוסף לסחרחורת המאפיינת את המערכת הינן בדיקות שיווי משקל ובדיקת מיקוד ראיה. הנבדק יתבקש לעמוד על הרצפה על בסיס צר ולבצע תנועות סיבוב מצד לצד בעזרת הראש ולשמור על יציבות ושיווי משקל כמו כן הנבדק יציין האם הוא חש סחרחורת בחילה או קושי בשמירה על יציבותו תוך כדי ביצוע הסיבובים עם ראשו. בדיקת מיקוד ראיה חיונית גם היא לצורך זיהוי ליקויים במערכת הוסטיבולארית הנבדק יתבקש למקד את הראיה בחפץ כל שהוא תוך כדי ביצוע תנועות עם הראש ולדווח על קושי במיקוד הראיה, וכן האם הוא חש שהתנועות יצרו תחושת סחרחורת או בחילה.

הדרכות תרגילים לשיפור יכולת המערכת הוסטיבולארית

לאחר שזיהינו כי המערכת הוסטיבולארית ניזוקה והיא אינה מסוגלת לתפקד בכל מלוא יכולתה, יקבל הנבדק הסבר מה עליו לעשות בכדי לשפר את תפקודה של המערכת מתוך מטרה לשפר את מיקוד הראיה, לשפר את שיווי המשקל ולצמצם את הופעת סחרחורת בזמן שינויי תנוחה.

על ידי הדרכת המטופל בסדרת תרגילים פשוטים לביצוע באופן יום יומי בתדירות של שלוש פעמים ביום ולמשך מספר דקות נשיג את התוצאות הדרושות של שיפור יכולות המערכת הוסטיבולארית וזאת תוך כדי מעקב של המטפל אחר שדרוג המערכת והקשיית התרגילים מעת לעת.

להבנה מהו הקשר שבין המערכת הוסטיבולארית לליקויים שבאים לביטויים בצורות הבאות: סחרחורת איבוד שיווי משקל ופגיעה במיקוד הראיה היכנסו סחרחורת היכנסו לדפים:

טיפול בבעיות של מערכת שיווי המשקל שבאוזן

מהי הדרך הנכונה לטפל בורטיגו