טיפול בסחרחורת

טיפול בסחרחורת דיזינס או בורטיגו

ההבדל בין סחרחורת מסוג ורטיגו שנגרמת עקב בעיה במערכת הוסטיבולרית שבאוזן לבין סחרחורת מסוג דיזינס שנגרמת עקב בעיה בחוליות הצוואר העליונות.

המטופלים בד"כ מבולבלים ואינם יודעים ממה הם סובלים. הבלבול וחוסר ההבנה גורם למטופלים להילחץ ולהיכנס לחרדה עד  כדי אובד עצות ועקב כך מתחיל חיפוש פתרונות במאמרים במחקרים בפרסומים. חיפוש תשובה ומענה בקרב עשרות תחומי הריפוי המערבי ומהגישות הטיפוליות שהובאו מהמזרח הרחוק. בדף זה אנסה לעשות סדר בשני סוגי סחרחורות שבהם ניתן לטפל במרפאתנו, ואת האופן שאצלנו מבצעים טיפול במחלת ורטיגו.

במהלך שנות עבודתי כפיזיותרפיסט בעל הסמכה ממשרד הבריאות טיפלתי באלפי מקרים של סחרור.

הטיפולים ניתנו לשני סוגי סחרחורות: טיפול בורטיגו [vertigo] שמתבטא בסחרחורת סיבובית והתחושה שכאילו כל החדר מסתובב סביבך, לעומת טיפול בסחרחורת דיזינס [Dizziness] שמתבטאת בתחושת ציפה והרגשת חוסר יציבות, שיכרות קלה.


מחפשים טיפול בסחרחורת? לחצו כאן כדי ליצור איתנו קשר


 טיפול בסחרחורת דיזינס


למידע מקצועי נוסף בנושא בסחרחורת מסוג דיזינס או ורטיגו לחצו כאן

 
טיפול בורטיגו [vertigo] –טיפול בסחרחורת סיבובית – מה זה בעצם אומר?

מחלת ורטיגו כאמור מדובר בתופעה שכיחה שמקורה באיבר הוסטיבולרי vestibular system]] שממוקם בתוך האוזן הפנימית. האיבר הוסטיבולרי מורכב ממבנה מרכזי שממנו יוצאות שלוש תעלות חצי עגולות, האיבר יצוק בתוך עצמות הגולגולת שתפקידן להגן עליו מחבלה ומזעזוע.

גירוי מערכת וסטיבולרית יכול לקרות עקב מספר רב של גורמים, אולם הגורמים האופייניים ביותר הם: זעזוע מכאני כגון חבלה או נפילה או צליפת שוט שנגרמת בזמן תאונת דרכים מאחור [whiplash injury] ועקב מחלה ויראלית שמתבטאת בעליית החום ע"י וירוס הרפס סימפלקס ו/או וירוס הרפס זוסטר. בנוסף לתחושת הסחרור הגירוי יכול להתבטא גם באיבוד שיווי המשקל וכן בפגיעה ביכולת מיקוד הראיה.

התסמינים האופייניים שמלווים את התקן הוורטיגו הינם מובהקים ואי אפשר להתבלבל בהם: 

תחושת הסחרור האופיינית מתוארת על ידי המטופל "עקב שינוי תנוחה אני חש שהחדר כאילו סובב סביבי ואני זקוק לתמיכה ורוצה להיאחז בחפצים יציבים לידי". בפגיעה בשיווי משקל החולה מתאר "כשאני עומד על בסיס צר לדוגמא העקב בצד האגודל, על רגל אחת בלבד מופיעה תחושת חוסר יציבות ואני חייב להתיישב ו/או להחזיק בחפצים היציבים שמסביבי". בפגיעה במקוד ראיה החולה יספר "בזמן צפייה בסרט כשיש תנועה פתאומית ומהירה על המסך אני חש שקשה לי להתרכז בתנועתם, אני צריך לעצום את העיניים "

מה קורה בתוך האוזן בזמן התקף ורטיגו?

ורטיגו ובשמו הרפואי / מקצועי Benign Paroxysmal Positional Vertigo – BPPV הוא סינדרום שכולל מספר סימנים ותלונות של המטופל שמקורו כאמור במרכזים הוסטיבולריים שבחלק הפנימי של האוזן. בזמן ההתקף מתנתקים מספר קריסטלים קטנטנים שגודלם כאבקת סוכר והם נעים ללא שליטה לתוך אחת או יותר משלושת תעלות האוזן החצי עגולות, בזמן שהקריסטלים נעים בתוך הנוזל שממלא את התעלות הללו הם יוצרים גירוי של קצוות העצבים הפנימיים שבתוך התעלה, עקב כך נוצרת תופעה שמתבטאת ומתוארת על ידי המטופל כסחרחורת סיבובית שעלולה להיות מלווה גם בבחילה וגם ברצון להקיא.

האופן שבו המטופלים מתארים את תחושתם היא: "הרגשתי שהחדר כאילו מסתובב סביבי בכל פעם שסובבתי את ראשי ובכל עת ששיניתי תנוחה ממצב שכיבה למצב ישיבה או בזמן שהסתובבתי מצד לצד במיטה. יש שמתארים זאת גם מטופלים "אני מרגישה כאילו שאני יושבת במרכז הקרוסלה וכול האנשים יושבים על כסאות הקרוסלה ומסתובבים סביבי".

כיצד עורכים טיפול בסחרחורת ומה כולל טיפול בורטיגו?

תחילה תתבצע בדיקת Hallpike Dix לשם זיהוי התעלה שבה נמצאים הקריסטלים החופשיים, הבדיקה תגרום לתנועה סיבובית לא רצונית של העיניים שנקראת Nistagmus. במסגרת הטיפול יבצע הפיזיותרפיסט טיפול בסחרחורות שיכלול סדרת תנועות עדינות להחזרת הקריסטלים למקומם בעזרת טכניקה שקרויה בשם Modified Epley's Manuver טיפול בורטיגו יחזיר את הקריסטלים למקומם, הטיפול עדין, לא כואב, לא פולשני ואינו מצריך נטילת תרופות מיותרות, אך לא פחות חשוב שהמטפל ידריך את המטופל בהנחיות ובהגבלות למשך עד חמישה ימים.

כאמור טיפול בסחרחורת הנובעת ממחלת ורטיגו אינו כואב, ללא תרופות כגון סטונרון, אגיסראק או פראמין ואינו פולשני. חשוב לציין שככל שתקדימו להגיע לטיפול כך התוצאות תהיינה מהירות והטיפול יהיה יעיל יותר.

חשוב לציין שגם אם קבלתם טיפול תרופתי מהרופא לא תוכלו לקבל פיזיותרפיה להחזרת הקריסטלים כשאתם תחת השפעת התרופות הללו מאחר ונטילת התרופות לא תאפשר לפיזיותרפיסט לזהות איפה נמצאים הקריסטלים החופשיים, האם הם באוזן ימין או באוזן שמאל והאם הם בתעלה קדמית או תעלה אחורית או תעלה אופקית של אותה האוזן. לכן עליכם להימנע מנטילת תרופה לפחות 12 שעות מלפני קבלת הפיזיותרפיה להחזרת הקריסטלים.

 

 

מה היא סחרחורת דיזינס שמקורה בחוליות הצוואר?

התסמינים הקשורים בסחרחורת צווארית:

התחושה שמאפיינת דיזינס שנגרמת מחוליות עמוד השדרה הצווארי מדווחת על ידי המטופלים כתחושת ראש כבד, עורף נוקשה, כשאני מסובב את הראש הצידה אני מרגיש שהראש כאילו מגיע באיחור אחרי המבט שלי, אני מרגיש שאני צף, מרחף, לא ממוקד וכאילו שהרצפה שמתחתי לא יציבה.

הגורמים לסחרחורת צווארית דיזינס.

בסחרחורת צווארית המבנים המעורבים בבעיה הם מפרקי החוליות הצוואריות C1-C3 ובנוסף גם הרקמות הרכות שמסביב לחוליות ושמשתתפות הגולגולת שמונחת על החוליה הצווארית הראשונה C1. או בשמה הלטיניATLAS vertebra .

מה קורה בתוך הצוואר שגורם סחרחורת מתמשכת?

בדיזינס מהצוואר קיימים שינויים בתוך הלחץ הפנימי של מפרקי החוליות הראשונה והשנייה וכן שינוי בלחץ שבתוך המפרק שבין הגולגולת לחוליה הראשונה שמתחתיה. שינויים אילו הם מיקרוסקופיים ואינם ניתנים לזיהוי בצילום רנטגן או בבדיקת CT או בבדיקת MRI אלא בבדיקה ידנית קלינית שמבצע פיזיותרפיסט בעל מיומנות ניסיון ורגישות באצבעותיו. המפרקים הללו עמוקים ופנימיים ולשם זיהויים הראש צריך להימצא בתנוחה ובזווית מסוימת. כמו כן בזמן מישוש הבורסות, הרצועות והשרירים המייצבים יחוש המטפל נוקשות שקשורה בבעיה.

שינויים אילו לא ניתנים לזיהוי בהדמיה כגון MRI או CT, צילום רנטגן, בדיקת US או בדיקת EMG, אלא רק ע"י בדיקה קלינית שיבצע הפיזיותרפיסט במישוש המפרקים הבין חולייתיים . לכן אין צורך להעמיס על מערכת הבריאות בבדיקות מיותרות שלחלקן יש גם השפעה מצטברת של קרינה מיותרת ונזק בלתי הפיך.

טיפול בסחרחורת Dizziness צווארית?

טיפול בסחרחורות שמקורן מחוליות הצוואר יכלול טיפול ידני מסוג מוביליזציות ממוקדות ועדינות למפרקי החוליות לפי שיטת MAITLAND, טכניקות מורכבות לפי BRIAN EDWARDS, גישת הטיפול של מאליגן.

טיפולים Deep Friction Massage לפי Cyriax. טכניקות ידניות ל- Trigger Points בסיבי השרירים. ומתיחות צוואר עדינות בעזרת מכשיר מתיחה

המאמר נכתב על ידי :
מאיר אפל שהוא פיזיותרפיסט מוסמך שסיים את לימודי הפיזיותרפיה בבית הספר לפיזיותרפיה שבמכון וינגייט ליד נתניה בשנת 1981. מאיר אפל קיבל את ההסמכה ממשרד הבריאות הישראלי ומאז התמחה והשתלם בעשרות קורסים, התמחויות, ימי עיון וסדנאות בארץ ובעולם כולו.
המרפאה השלנו משלבת ידע רב, מקצועיות, רגישות ויחס חם למטופלים. אנחנו מחויבים לתת מענה מלא לצרכי המטופלים שלנו.

מחפשים טיפול בסחרחורת? לחצו כאן כדי ליצור איתנו קשר

לקריאה מעניינת נוספת בנושא טיפול בורטיגו: