ורטיגו בהריון

במהלך עשרות שנות עבודתי כפיזיותרפיסט מוסמך על ידי משרד הבריאות וכמומחה בשיקום המערכת הוסטיבולרית וכמומחה בדרכי טיפול בורטיגו [Benign Paroxysmal Positional Vertigo BPPV], שגורמת לסחרחורות סיבוביות שמלוות בבחילה ובהקאה נתקלתי באלפי פניות דרך האתר שעסקו בסחרחורות עקב התנתקות קריסטלים ותנועתם באחת מתעלות המערכת הוסטיבולרית שבתוך האוזן הפנימית.

להלן מספר דוגמאות של פניות שעסקו בתסמונת ורטיגו בהריון

"שמי דנית ואני בהריון בשבוע 24 ההיריון מתקדם בצורה תקינה וללא כל הגבלות מצד הגניקולוג שלי. אני נמנעת משתיית אלכוהול ומעישון סיגריות. אני ממשיכה בפעילות הגופנית כפי שהייתי רגילה מלפני ההיריון. לפני שבוע במהלך שיעור יוגה חשתי לפתע סחרחורת עזה והרגשתי שכל החדר מסתובב סביבי, נפלתי ונחבלתי בראש. התחלתי להקיא, מדריכת היוגה השכיבה אותי על הגב הרימה את רגלי והניחה מגבת רטובה על מצחי. לאחר עשרים דקות חשתי הטבה וכשהתיישבתי עדין הרגשתי מסוחררת. ברצוני לציין שלפני האירוע סבלתי משפעת מלווה בחום והרופא ייעץ לא לקחת כדורים ולתת למחלה לעבור. בערב שוב הקאתי וחשתי סחרחורת סיבובית התקשרתי למגן דוד אדום והאמבולנס פינה אותי למיון באיכילוב. באיכילוב נבדקתי על ידי רופא המיון והוזמן רופא אף אוזן וגרון שבדק את האוזניים ואת תנועות העניים לדעתו מדובר בורטיגו על רקע ויראלי בעקבות השפעת שסבלתי ממנה. הוחלט להשאיר אותי במחלקה עם אינפוזיה לתוך הווריד מאחר ומכל ההקאות אבדתי נוזלים רבים. למחרת שוחררתי הביתה ומאחר ואני בהריון אינני מוכנה לקחת שום כדורים.

הבוקר כשקמתי שוב חשתי את הסחרחורות הסיבוביות ואני קוראת באתר שלכם שכנראה מדובר בהתנתקות קריסטלים ואני מבינה שאני זקוקה לטיפול פיזיותרפיה עם התמחות מיוחדת לשיקום וסטיבולרי. האם תוכלו לעזור לי? תודה דנית"

"דנית שלום,

לפי התיאור שלך אני למד כי מדובר כפי הנראה בורטיגו או בלועזית BPPV. אני מטפל בתסמונת זו ועלייך להגיע למרפאתי בהקדם משום שאם לא מטפלים בהחזרת הקריסטלים למקומם בזמן ההתקף הקריסטלים עלולים להדבק לדופן התעלה ובמצב זה יהיה קשה לאתר באיזו משתי האוזניים ובאיזו מבין שלושת התעלות [התעלה הקדמית, התעלה האחורית או התעלה האופקית] נמצאים הקריסטלים החופשיים. הטיפול עדין, לא כואב ולא פולשני, בדרך כלל אם מגיעים בזמן ההתקף ניתן לפתור את הבעיה בטיפול אחד או בשני טיפולים בלבד. לאחר הטיפול תקבלי הנחיות כיצד עלייך לתפקד במהלך החמישה הימים הקרובים ותצטרכי להגיע לטיפול נוסף שבו אני בודק שוב את המערכת הווסטיבולרית ומחפש האם יש עוד קריסטלים חופשיים בתעלה אחרת או שאולי עדיין יש קריסטלים בתעלה שבה טיפלתי ושהם לא חזרו למקומם. במידה ולא אמצא קריסטלים חופשיים נוספים אדריך אותך בתרגילים למשך שבוע עד עשרה ימים ובזה תיפתר בעייתך.

בהצלחה מאיר אפל"

דוגמא נוספת של פנייה של רינת שהתלוננה על ורטיגו בהריון

"שלום שמי רינת ואני גרה באזור בקעת אונו. במהלך ההיריון האחרון בשבוע מתקדם ובזמן שמירת היריון, אציין גם שבהריונות הקודמים סבלתי מבעיות שחייבו אותי בשמירת היריון בשבועות האחרונים. אולם רק בהיריון הנוכחי נתקפתי בסחרחורות עזות שהתלוו אליהן הקאות דבר שחייב אותי להתאשפז בבית חולים שיבא בתל השומר. במיון עברתי מספר רב של בדיקות וכן רופא א א ג בדק את האוזניים שלי וכן ביצע בדיקה נוירולוגית וקבע שמדובר בווירוס שתקף את האוזן הפנימית הימנית שלי, הוא המליץ להזמין אלי לחדר פיזיותרפיסטית כי כפי שציינתי אני בשמירת היריון, הפיזיותרפיסטית ביצעה תנועה חזקה עם הראש שלי החשתי סחרחורת קשה, היא טענה שאיננה רואה שום דבר בתנועת העניים שלי ולכן אין ביכולתה להחזיר את הקריסטלים למקומם. סיימתי את ההיריון וילדתי תינוק בריא ושכחתי מהסחרחורת שהייתה לי אבל אתמול בבוקר כשקמתי מהמיטה שוב חזרו הסחרחורות ובעוצמה חזקה יותר מזו שהייתה בזמן ההיריון האחרון. הקאתי את נשמתי ונזכרתי שאני צריכה כנראה פיזיותרפיה ובהקדם, שאלתי האם תוכל לעזור לי? תודה מראש רינת".

וזו תשובתי לרינת

"רינת שלום,

לפי תיאורך כנראה שוב עברת התקף ורטיגו כפי שהיה ההתקף הקודם של ורטיגו בהריון, אני ממליץ להגיע לבדיקה שבה אחפש את הקריסטלים החופשיים בטכניקה שנקראת בדיקת Hallpike Dix שבעזרתה אני מחפש את הקריסטלים החופשיים ואחר כך אני מטפל על ידי שיטת טיפול שנקראת בשם Modified Epley's Manuver ובסיום הטיפול תקבלי הנחיות כיצד להתנהג במהלך הימים הקרובים. בדרך כלל ניתן לפתור את הבעיה בטיפול או מקסימום שני טיפולים בלבד,

לבריאות מאיר"


נכתב על ידי 

מאיר אפל פיזיותרפיסט מוסמך שסיים את לימודי הפיזיותרפיה בבית הספר לפיזיותרפיה שבמכון וינגייט ליד נתניה בשנת 1981. מאיר אפל קיבל את ההסמכה ממשרד הבריאות הישראלי ומאז התמחה והשתלם בעשרות קורסים, התמחויות, ימי עיון וסדנאות בארץ ובעולם כולו. המרפאה השלנו משלבת ידע רב, מקצועיות, רגישות ויחס חם למטופלים. אנחנו מחויבים לתת מענה מלא לצרכי המטופלים שלנו.


לקריאת מאמרים נוספים העוסקים בתסמונת ורטיגו בהריון היכנסו לקישורים הבאים:

עוד על ורטיגו באתר הכללית

עזרה ראשונה בזמן התקף ורטיגו

טיפול בהתקף וורטיגו שבאוזן הפנימית

הוראות לאחר טיפול החזרת קריסטלים למקומם בזמן וורטיגו