פסל ביחד

ביחד הוא פסל שמתאר את עם ישראל על הניגודים והקצוות שבו

עם ישראל סובל מניגודים ומפיצולים: קיבוצניקים מול העירוניים, עולים חדשים מול ותיקים, אשכנזים מול עדות המזרח, דתיים מול חילוניים, ימניים בדעותיהם הפוליטיות מול שמאלניים, חברי הקהילה הגיהה לאומת הסטרייטים וכו'

בפסל זה מיצגים הקצוות בשתי אבנים שונות הן באזור שבו הן נחצבו- שיש תורכי לאומת אבן ישראלית מאזור ים המלח. שיש לבן אפור לאומת אבן גיר צבעונית עם גידים בגווני חום אדמדם, חצי פסל שהוא מעוגל לאומת חציו השני שהוא זקוף וחד.

שני חציי הפסל מרוחקים האחד מהשני במספר מילימטרים ספורים כאילו שעדיין העם לא התאחד ליחידה אחת שמשלימה את שני חצאיה ועוד לא קם המנהיג שיוכל לאחד את שני קצוות העם על כל ניגודיו וחילוקי הדעות שבו.

כשתכננתי וחשבתי על הפסל ראיתי לנגד עיני את עם ישראל המפולג בכל תחומי החיים, בדעות הפוליטיות גוש הימין מול גוש השמאל, במקומות מגוריו עירוניים מול ההתיישבות החקלאית בקיבוצים ובמושבים. ראיתי לנגד עיני את הפילוג בין הדתיים לבין החילוניים, בין העולים החדשים לבין הוותיקים הצברים ילידי הארץ.

הפיסול בשתי אבנים שהן שונות בצבען במרקם שלהן ובחומר שמהן הן עשויות, אבן אחת שהיא שיש קשה עם גבישים נוצצים שכשליטשתי אותה האבק שנוצר היה עם ריח של גפרית כפי שניתן לראות בגידים הכהים שבין שכבות השיש. לאומת זאת האבן האדמדמה שנחצבה באזור עין גדי שהגידים שלה הם גיר קשיח בצבעים שונים עם מרבצי גידים בעלי מינרלים מאזור ים המלח.

תוכלו להתרשם מעוד פסלים שיצרתי בדף מאיר אפל פסל

בצילומים הבאים אציג את הפסל ביחד מהרבה כיווני צילום בכדי לחשוף את השונה והמאחד שבשני חלקיו