​כאבי גב - אבחון עצמי

כאבי גב הם התופעה הנפוצה ביותר בקרב האוכלוסייה, במחקר שנעשה בבית חולים אוניברסיטאי בארצות הברית שכלל כ – 700 משתתפים בגילאים שבין 35 שנים לבין 70 שנים נמצא של – 85 אחוזים מתלוננים על כאבי גב עם או בלי הקרנות לרגליים ובבדיקת MRI שנעשתה להם נמצא שלכולם יש לפחות בלט דיסק אחת בעמוד השדרה התחתון. בבדיקת MRI שנעשתה ליתר ה - 15 אחוזים שמעולם לא סבלו ולא דווחו על כאבי גב, נמצא של - 91 אחוזים מבניהם יש לפחות בלט דיסק אחד בעמוד השדרה התחתון. כלומר לפי ממצעי המחקר עולה שבגילים 35 – 70 שנה קיימת סבירות שלמעלה מ – 95 אחוזים להמצאות בלט דיסק אחד לפחות. ובכל זאת מה ההבדל בין שתי הקבוצות כי הרי לשתיהן יש ממצאים חיוביים של בלט דיסק בבדיקת MRI. ההבדל מתבטא בכך שבלט הדיסק לוחץ על שורש העצב ובכך גורם לכאב מקומי ולכאב מוקרן לרגל בקבוצת המתלוננים לאומת אילו משלא מתלוננים שאין לחץ וגירוי שורש העצב.

אבחון עצמי כאבי גב – הדרך הבטוחה לביצוע עצמי

אתן לכם מספר דוגמאות והמלצה לביצוע:

שתי הדוגמאות הראשונות מחייבות פינוי מידי לבית החולים מאחר ומדובר במצוקה קשה של עמוד השדרה המותני.

השאלה החשובה שעליכם לשאול היא האם יש לכם שליטה על הסוגרים, כלומר האם אתם מסוגלים לתת שתן או שאולי הלחץ על העצב לא מאפשר לכם לתת פקודה לסוגרים להיפתח ולכן אינכם מסוגלים לתת שתן. במידה ואינכם מסוגלים לתת שתן עליכם להתפנות באופן מידי לבית החולים הקרוב מאחר ויש צורך להחדיר לכם קטטר שתן לשחרר את הסוגרים של השופכה.

שאלה נוספת גם היא חשובה ובעלת דחיפות מידית, האם באופן פתאומי אין לכם יכולת להרים את הבהונות ואת כף הרגל שלכם, כי במידה וזו התופעה שאתם חווים יתכן ויש לחץ על שורש אחד מעצבי עמוד השדרה המותני ובמקרה זה מדובר בעצב 5L שמעצבב את השרירים tibialis anterior, extensor hallucis longus שאחראים על הרמת כף הרגל והבוהן הגדול. ובמקרה זה אם זה הסימן שאת חווים עליכם גם להתפנות באופן מידי לבית החולים כי מדובר במצוקה קשה של עצב עמוד השדרה התחתון.

הדוגמאות הבאות אינן דורשות פינוי לבית חולים אך בהחלט עליכם להתייעץ ולקבל טיפול פיזיותרפיה לגב התחתון על ידי פיזיותרפיסט מוסמך מטעם משרד הבריאות.

אם לאחר ישיבה ממושכת על הכיסא הן בעבודה, או בנהיגה הממושכת, או במהלך הטיסה, אתם חשים כאב גב תחתון עם או בלי הקרנה לרגל אחת או לשתי הרגליים. מדובר בלחץ על אחד או יותר מעצבי עמוד השדרה שנגרם עקב בלט דיסק בגובה החוליות המותניות הבאות: L1, L2, L3, L4, L5, S1. ההקרנה יכולה להתבטא בתחושת נימול או שריפה, או עקצוץ או כאב מושך.

אם התעוררתם לאחר השינה וכשיצאתם מהמיטה אתם רואים שאתם לא מסוגלים להתיישר כי "נתפס הגב" והכאב מקומי בגב התחתון ומקרין לישבן בצד אחד או בשני הצדדים, יתכן ומדובר בגירו והיתפסות אחד או יותר ממפרקי חוליות הגב התחתון שבעקבותיו גם תכווצו שרירי זוקפי הגב באופן משני ועקב כך אתם חשים שנתפס לכם הגב.

אם הרמתם חפץ כבד ובעקבות זאת חשתם כאב חד בגב התחתון ובהמשך הופיעו נימולים והקרנות לרגל עליכם לבדוק שאין חולשת שרירים. הבדיקה היא לנסות להתרומם לפחות 10 פעמים על הבהונות ולבדוק האם יש הבדל וחולשה ביחס לרגל השנייה. ואחר כך לבצע בדיקה שבה תלכו על העקבים ותבדקו שאתם מסוגלים ושהבהונות וכף הרגל לא צונחים למטה.

אם הייתם בתקופה קשה שכללה נשיאת משאות כבדים לדוגמא בעקבות מעבר דירה, מעבר משרד, טיול ממושך שכלל נשיאת משאות ומאמצים כבדים. ובעקבות התקופה המאומצת הופיעו כאבים בגב התחתון ואף הקרנות לרגליים וכאשר אתם מתעטשים או משתעלים אתם גם חשים התגברות הכאב המותני וההקרנה לרגליים. סימן שאתם סובלים מ- valsalva sign שמצביע על גירוי תעלת עמוד השדרה המותני שמלווה בגירוי ה- dura mater שהוא עטיפת עצבי עמוד השדרה.

אם בעקבות מאמץ פיזי הופיעו כאבי גב תחתון ואתם מרגישים שהתעקמתם ואתם נוטים הצידה ואתם מרגישים שצד אחד מהגוף עקום לצד, אתם סובלים מ- analgesic scoliosis שמקורו מגירוי רקמה עצבית בעמוד השדרה התחתון ולכן השרירים בצד אחד התכווצו ועקב כך הם מושכים אתכם לצד אחד. במקרה זה ההתכווצות נגרמת כי הגוף רוצה להגן על העצבים ולכן הוא מושך אתכם לצד בכדי להפחית את הנזק המצטבר בצד השני. במקרה זה אסור לחמם או לעסות את הגב כי כתוצאה מכך השריר שהוא כאמור מגן בעצם ההתכווצות שלו יתרופף ואז הנזק רק יגבר.

בכל מקרה שאתם מנסים לבצע אבחון עצמי לכאבי גב אל תנסו לפתור את בעייתכם לבד, אלא התייעצו עם אנשי מקצוע מוסמכים לכך.

לקריאת מאמרים נוספים הקשורים בכאבי גב ובצורך לבצע אבחון עצמי כאבי גב היכנסו לקישורים הבאים:

טיפול בכאבי גב

מה הטיפול השמרני לשבר בחוליות הגב ולתמט בגוף החוליה

למה לא להזדרז ולנתח בלט דיסק