טיפול בכאבי גב תחתון

הגב התחתון הינו אזור מועד לפורענות. מדובר בחמש חוליות מותניות שמתבצעת בהן כל התנועה האפשרית בגב, בדומה לחוליות הצוואר כך גם בחוליות הגב התחתון ניתן לבצע תנועה בשישה מישורים שונים: כפיפה קדימה, פשיטה אחורה, הטיה ימינה, הטיה שמאלה, סיבוב לצד ימין וסיבוב לצד שמאל. יכולת מופלאה זו מאפשרת לנו לנוע לכל צד ומכך גם הנטייה ליצירת נזקים לחוליות הגב התחתון.

האנטומיה של הגב התחתון

כאמור הגב התחתון מורכב מחמש חוליות שנקראות באות האנגלית L שמקורה מהמילה LUMBAR ושפרושה מותן. החוליות מסומנות באותיות ובספרות L1, L2, L3, L4, L5 בין כל שתי חוליות נמצאת רקמה ג'לטינית גמישה בצורת דסקית וזהו הדיסק הבין חולייתי intervertebral disc. גם הם ממוספרים באותיות ובספרות הזהות למספור של החוליות  L1, L2, L3, L4, L5. כל חולייה מונחת על החוליה שמתחתיה וביניהם נמצאים שני מפרקים קטנטנים facet joints ובשמם העברי המפרקים הבין חולייתיים, המפרקים עטופים בקופסית קטנה articular capsule ובתוכה נמצא נוזל סיכוך והסחוס התוך מפרקי . 

כאשר אנחנו מתכופפים קדימה התנועה מתבצעת בין המפרקים הבין חולייתיים, והדיסק נע מצד לצד ותפקידו לשמש הן כבולם זעזועים והן בתור שומר המרווח הבין חולייתי בכדי לאפשר לעצבים לצאת מתוך הנקב הבין חולייתי לכיוון הרגל. עמוד השדרה המותני מיוצב על ידי מערכת שרירים מאסיבית שמהווה את המייצב הדינמי, שתפקידה להפעיל ולייצב את המבנה החולייתי, השרירים ובשמם הכולל זוקפי הגב ובאנגלית erector spinae הם שרירים חזקים שעוברים בין חולייה לחולייה, בשכבות האחד מעל השני, האחד לצד השני ובכך הם מאפשרים את הנעת הגב, שמירה על יציבותו ושמירה על זקיפות הגב נגד כח המשיכה שמנסה להפילנו קדימה. 

בנוסף לשרירים קיימת מערכת ענפה של רצועות שהן משמשות כמייצב הפאסיבי של עמוד השדרה, הרצועות מחברות בין החוליות ושומרות על המבנה מפני פריקה מפרקית.  מערכת העצבים הסבוכה שיוצאת בין כל שתי חוליות עצב אחד לצד ימין וינוע לכיוון הרגל הימנית, ומצד שמאל יוצא העצב לכיוון הרגל השמאלית, עצבים אילו פגיעים מאד ונמצאים בסכנה בכל עת שנוצרת פריצת דיסק שלוחצת על העצב וגורמת להקרנת כאבים לאורך הרגל לפי גובה העצבוב. העצבים שיוצאים מבין החוליות נקראים גם הם לפי המספר של החוליה לפי הסימונים L1, L2, L3, L4, L5. עצבי חוליות הגב התחתון מתאגדים לצמה שנקראת בשם המקלעת המותנית sacrolumbar plexus באזור האגן והופכת לעצבים שמגיעים לכיוון הרגליים ושהגדול והארוך והמוכר ביניהם הוא עצב השת - עצב הסיאטיק או באנגלית sciatic nerve.

סוגי כאבי גב תחתון

קיימים מספר סוגים של כאב גב תחתון, כאב מקומי ללא הקרנה לרגליים lower back pain-  LBP  שמתבטא בכאבים מקומיים באזור המותן יכול להיות בצד ימין, או בצד שמאל או בשני הצדדים. הכאב יכול להופיע בתנועה, במנוחה, מזמן שיעול או עיטוש בזמן ישיבה, קימה מישיבה, כניסה או יציאה מהמכונית, נשיאת משאות, שכיבה במיטה, שינה בלילה ועוד מצבים יומיומיים שונים. 

כאב נוסף שמתבטא בכאב מותני ובהקרנת כאבים לרגל אחת או לשתי הרגליים ובשמו הלועזי sciatic pain ונקרא על שם העצב הסיאטיק התקף כאב מותני שמקרין לרגל נקרא גם בשם sciatica כאבים מוקרנים בדרך כלל נגרמים בעקבות בלט דיסק או פריצת דיסק שגורם ללחץ על העצב. ההקרנה יכולה להופיע בצורת נימול, עקצוץ, שריפה, תחושת לחץ ומתח ברגליים. 

בשלבים יותר קשים של התקף הסיאטיקה יכולים להופיע שינויים עצביים שיתבטאו בירידה בתחושה, ירידה בכח שרירים, ירידה ברפלקסים של הרגליים ועד לפגיעה חמורה  בשרירי הסוגרים כלומר אי יכולת לתת שתן מאחר והעצב שנותן פקודה לשרירי הסוגר של השופכה לא מתפקד ולכן לא ניתן להטיל שתן.

טיפול בכאבי גב תחתון

ניתן לחלק טיפול בכאבי גב תחתון לטיפול תרופתי בעזרת תרופות נוגדי דלקתיות שאינן סטרואידים NSAIDS. או במצבים חריפים מאד ניתן לבצע הזרקות אפידורליות לתוך שורש העצב הפגוע. כמו כן ניתן לטפל בעזרת טיפולים שמרניים לא פולשניים כגון טיפולי פיזיותרפיה לכאבי גב תחתון. 

טיפולי פיזיותרפיה שמרניים שיבוצעו על ידי פיזיותרפיסט מוסמך מטעם משרד הבריאות, כוללים הפעלה פאסיבית ידנית עדינה בשילוב טיפול בעזרת מכשור אלקטרו תרפיה ובהדרכה בתרגילים מותאמים לסוג ההתקף, כמו כן הדרכה בייעוץ ארגונומיה למניעת היווצרות נזקים נוספים בעתיד.


המאמר נכתב על ידי :

מאיר אפל פיזיותרפיסט מוסמך שסיים את לימודי הפיזיותרפיה בבית הספר לפיזיותרפיה שבמכון וינגייט ליד נתניה בשנת 1981. מאיר אפל קיבל את ההסמכה ממשרד הבריאות הישראלי ומאז התמחה והשתלם בעשרות קורסים, התמחויות, ימי עיון וסדנאות בארץ ובעולם כולו. המרפאה השלנו משלבת ידע רב, מקצועיות, רגישות ויחס חם למטופלים. אנחנו מחויבים לתת מענה מלא לצרכי המטופלים שלנו.


לקריאת מאמרים נוספים שעוסקים בכאבי גב, טיפול בכאבי גב תחתון היכנסו לקישורים הבאים:

איך תמנעו מהיווצרות כאבי גב בעבודה

טיפול בכאבי גב תחתון עקב שברים בחוליות הגב

סוג של הקרנה לרגל עקב לחץ על העצב הסיאטי באיזור שריר הפיריפורמיס

טיפול בכאבי גב עליון