סיבות נפוצות לכאבים בגב אצל ספורטאים

ספורטאים נוטים לפציעות פי שלוש יותר מאשר האנשים שאינם עוסקים בספורט!!! ולכן נשאלת השאלה למה יש טענה שספורט הוא עיסוק בריא ?
כל פעילות גופנית עלולה לגרום לפציעות ספורט ואחד האזורים בעלי השכיחות היותר גבוהה להיפגע הוא עמוד השדרה.

הכרת המבנה האנטומי של עמוד השדרה

עמוד השדרה התחתון בנוי מחמש חוליות מותניות שמסומנות באות האנגלית L  והן מסודרות אחת מתחת לשנייה  L1 L2 L3 L4 L5 . החוליות יושבות האחת על השנייה ובניהן נמצאת הדיסקית הבין חולייתית intervertebral disc התנועה ההחלקתית בין החוליות עוברת בתוך מפרקים קטנטנים facet joint וכל המבנה מיוצב על ידי מערכת רצועות חזקות ומעל הכל מערכת שרירים מאסיבית שתפקידה להניע את החוליות ולייצב את המבנה המורכב של הגב התחתון. בין כל שתי חוליות עוברים שני עצבים לכיוון הרגליים ודרכם מועברת הפקודה לשרירי הרגלים להפעיל את הרגליים ומוחזרת התחושה העמוקה והשטחית מהרגלים אל המוח. המבנה המורכב של עמוד השדרה נמצא בעומסים קבועים בתפקוד היום יומי ובעקר בסיכון גבוה יותר במהלך הפעילות הגופנית.

סיבות לכאבי גב

קיימות סיבות נפוצות לכאבים בגב אצל ספורטאים והן תלויות כמובן בסוג הפעילות הגופנית של הספורטאי.
הרמת משקלות בחדר כושר היא אחת מהסיבות השכיחות וזאת מהסיבה שהמתאמן נמצא בתוך עננה של אדרנלין ומתחרה בעצמו ובסובבים אותו ולכן הוא לא קשוב לאיתותים שהוא מקבל מהגב. העובדה שהגב כבר התחמם אינה מהווה ערובה לכך שתוכלו להרים כל משקל שאתם חפצים להרים. אתם חייבים להיות קשובים לגבכם ולעבוד בהדרכת מאמן חדר כושר שהוכשר ושילווה אתכם  במהלך האימון. המאמן ידריך ויתקן את היציבה שלכם, את האופן שבו אתם מבצעים את התרגיל.
הסיבה להופעת כאבי גב בקרב רצי מרתון, בכל שלב בריצה כאשר אתם מעבירים את משקל גופכם מרגל לרגל אתם יוצרים העמסת משקל גופכם וזעזוע מהרצפה דרך הרגלים ישירות אל האגן ואל חוליות הגב התחתון. עקב כך המבנים העדינים של חוליות הגב התחתון שלכם נמצאים בלחצי דחיסה והדיסק הבין חולייתי שמשמש גבולם זעזועים נדחס והנוזלים שבתוכו נמצאים בלחץ תמידי. ככל שמרחק הריצה גדל כך גם הלחץ המופעל על הדיסק גובר. זוהי בהחלט אחת סיבות נפוצות לכאבים בגב אצל ספורטאים שניתנת לתיקון על ידי פיזיותרפיה שיבצע פיזיותרפיסט שהוסמך לטיפול בפציעות ספורט.

עוד אחד מענפי הספורט בעלי נטייה לגרימת כאבים בגב הוא משחק הטניס. הטניס הוא ספורט שבו החבטות מתבצעות בעזרת ביצוע סיבוב [רוטציה] של הגב העליון ביחס לגב התחתון. ומאחר והספורט הזה מפעיל צד אחד יותר מהצד השני נוצר חוסר איזון בין שני הצדדים. עקב חוסר האיזון והעובדה שהטניסאי מחזק צד אחד יותר מהצד השי תתיכן חוסר סימטריה ובעקבות זאת כאב גב.
במשחק הכדור סל נמצאים 10 שחקנים בתוך הרחבה והם נוטים להיפגע מהמגע ביניהם. למעלה מ – 30% מהפציעות ברחבה הינם לעמוד השדרה וזאת מתוך כך שנוצר מאבק לתפיסת הכדור בדרכו מהסל למטה. במהלך זה קיימת התנגשות בין השחקנים והתוצאה היא הופעת כאב גב.
במהלך משחק הכדור עף הזינוקים להצלת הכדור לפני נגיעתו בקרקע הם כמעט התאבדות. הרצון להדוף את הכדור מחייב את השחקנים לזנק תוך כדי הנעת הגב התחתון לזוויות לא אנטומיות ולכן נחשב משחק הכדור עף גם בקבוצת סיבות נפוצות לכאבים בגב אצל ספורטאים.
בוודאי פעילויות ספורטיביות כגון האבקות, אגרוף, ג'ודו, קרטה, אגרוף תאילנדי נכנסות גם הן להגדרה: סיבות נפוצות לכאבים בגב אצל ספורטאים. מאחר ומדובר במאבקים בין שני אנשים חזקים ונחושים לנצח שאינם בוחלים, בשום דרך חוקית על פי חוקי התחרות, לנצח את היריב והרי זו מטרת התחרות.

יש לכם שאלות הקליקו על הקישור

איך נמנע מיצירת כאבי גב בקרב ספורטאים

התחרות בריאה, האדרנלין שמציף את גופינו עושה את העבודה אולם אל לנו לשכוח שלמחרת התחרות איננו רוצים לסבול מכאבי גב שישביתו אותנו ויסיימו את העונה על הספסל. לכן על הספורטאי להגיע לאימון ולהשקיע זמן רב בחימום הגוף, בהארכת הרקמות, השרירים והמפרקים, הספורטאי חייב להיעזר בחבישות מקצועיות, בנעלים מקצועיות שמותאמות לסוג הספורט שלו. הספורטאי חייב להישמע להנחיות המאמן, למאמן הכושר הגופני, לפיזיותרפיסט שיכין אותו לתחרות ויותר מכל להקשיב לגופו ולתחושותיו.

לקריאת מאמרים נוספים בתחום פציעת ספורט היכנסו לקישורים הבאים:
טיפול פיזיותרפיה בדלקת בגיד אכילס
טיפול פיזיותרפיה למתיחת שריר הארבעה ראשים בירך
טיפול לדלקת ברצועה ITB בירך