גלי הלם – טיפול בדלקת גיד אכילס

טיפולים באמצעות גלי הלם לדלקת בגיד אכילס Achilles Tendinitis

הופעת כאבים בגיד אכילס הינה תופעה שכיחה בקרב כ-11% מאוכלוסיית הספורטאים ובאחוזים גבוהים יותר בקרב האכלוסייה הבוגרת שאינה עוסקת בספורט בגילאים שבין 35 שנים לבין 75 שנים. גיד אכילס הינו גיד נושא משקל הגיד הינו בעל מבנה מסיבי והוא הגיד הגדול ביותר שממוקם בצידו האחורי של השוק. גיד אכילס מחבר את שרירי "התאומים" שהינם שני שרירים מסיביים שבונים את השוק ונקראים בשמות Gastrochnemius & Soleus, תפקיד הגיד, בזמן פעולת שריר התאומים, למתוח את עצם העקב ובכך להרים את העקב ולנתק אותה מהריצפה, כלומר לבצע עמידה על קצות האצבעות. בזמן עמידה על קצות האצבעות מופעלת מתיחה במשקל הגוף על גיד אכילס ובזמן קפיצה המתיחה אף מגיעה לפי שלושה ממשקל הגוף.

הפעלת גיד אכילס בכל פעילות גופנית פשוטה או מסובכת שמלווה אותנו באופן יום יומי ובזמן פעילות גופנית ושכוללת עמידה על האצבעות, קפיצה, דילוג, ריצה, הליכה, עליה במדרגות, בזמן הנהיגה בלחיצה על דוושת הדלק ודוושת המעצור, מערבת את גיד אכילס ולכן ברור מדוע לגיד יש נטייה גבוהה כל כך לפתח דלקות חוזרות.

הסיבות להופעות דלקות חוזרות בגיד אכילס הינם

 • עליית משקל הגוף.
 • עבודה שקשורה בהליכה ממושכת עם נעלים בעלות סולייות קשות שאינן מתקפלות בקלות..
 • פעילויות ספורטיביות ממושכות, שכוללות ריצה דילוגים חוזרים וקפיצות מגבהים שמעמיסות על הגיד משקל של פי שלושה ממשקל הגוף.
 • פעילויות ספורטיביות עם שימוש בנעליים בעלות סולייה פשוטה ללא בולמי זעזוע כגון AIR או תמיכותGEL .
 • שימוש יום יומי בנעליים ללא תמיכת קשת כף רגל בריאה.
 • מבנה גוף בעל נטייה טבעית של מחסור בגמישות שרירי התאומים.

שלבי הופעת הדלקת בגיד אכילס

הסתיידויות בגיד אכילס

דלקת בגיד אכילס מתחלקת לשני שלבים השלב החריף של הדלקת [Acute Achilles Tendinitis ] שמתבטא בכאבים חריפים במשך מספר ימים וזאת לאחר פעילות גופנית פתאומית שמאמצת את גיד אכילס בקפיצות בריצות במיוחד כאשר האדם אינו מורגל לפעילות גופנית לדוגמא: הכנה לגיוס לצבא, טיול ממושך בחו"ל שמחייב צעידה ארוכה במשך היום, השתתפות בצעדה ללא הכנה מתאימה. בשלב הכרוני של הדלקת [Chronic Achilles Tendinitis ] שמאפיין ספורטאים אשר מתאמנים בתדירות גבוהה בענפי ספורט שכוללים ריצה, קפיצה עמידה ממושכת על קצות האצבעות. במקרים הכרוניים המטופל מדווח כי החל לחוש בכאבים לפני מספר חודשים ואפילו לפני מספר שנים אך חש שמתיחות לאחר האימון מקלות על הכאב ובשלב מסויים המתיחות הפסיקו להשפיע וכעת הספורטאי אינו מסוגל יותר להתאמן. תופעת דלקת כרונית בגיד אכילס מאפיינת גם רקדנים בכל תחומי הריקוד שפעילותם מחייבת קפיצות ועמידה על קצות האצבעות.

לצפייה בסרטון המסביר את הופעת דלקת כרונית בגיד אכילס הקליקו על הסרטון:


הסימנים והסימפטומים שמלווים דלקת גיד אכילס

 • כאבים בזמן פעילות גופנית.
 • כאב שמופיע זמן מה לאחר תום הפעילות הגופנית.
 • כאב בבוקר לאחר שנת הלילה בזמן הצעדים הראשונים.
 • נפיחות בגיד.
 • אדמומיות באיזור הגיד.
 • כאב בזמן מגע ובזמן מישוש הגיד.
 • כאב בזמן נעילת נעל שלוחצת מאחורנית על הגיד.
 • קיצור גיד אכילס.
 • כאב בזמן ניסיון למתוח את הגיד.
 • כאב בזמן עמידה על קצות האצבעות של הרגל הפגועה והרגל השניה באויר.
 • נוקשות ורגישות בשריר התאומים.

אבחון הדלקת בגיד אכילס

קיימת חשיבות רבה באיבחון ובמיקום המדוייק של הדלקת מאחר ודלקת בגיד אכילס יכולה לתקוף שלושה איזורים שונים של הגיד 1. החיבור שבין שריר התאומים לבין הגיד Muscle Tendon Junction .2 בתוך סיבי מסת הגיד עצמו 3. בחיבור שבין הגיד לעצם Tendon Bone Junction [עצם העקב נקראת בשם Calcaneus] לכן לפני קבלת טיפול באמצעות גלי הלם חייב להתבצע איבחון מדוייק על ידי פיזיותרפיסט מוסמך מטעם משרד הבריאות, לצורך זיהוי מדוייק של האיזור הפגוע שאם לא כך הטיפול יתבצע באיזור בריא של הגיד ואף עלול לגרום לנזק לרקמה בריאה ולא להשפיע על האיזור הפגוע וכמובן לא לעזור לטיפול בדלקת.

טיפול גלי הלם לגיד אכילס

גיד אכילס הינו גיד נושא משקל וללכן אסור להזריק זריקות קורטיזון מחשש שהגיד יחלש יאבד את כוחו ואף יקרע בזמן מאמץ פיזי שכולל מתיחות פתאומיות. בתום מיצוי טיפולים שמרנים כגון תרופות נוגדות דלקות מסוגים שונים:naxin, arcoxia, voltaren, selcox וכן יתר סוגי התרופות שמוגדרות כתרופות Non Steroidal Anti Inflammatory Drug. אם גם מדרסים בהתאמת גבס לא הועילו וטיפולי פיזיותרפיה כולל תרגילים למתיחות הגיד לא פתרו את הבעיה נותרה האפשרות טיפול בעזרת גלי הלם. הטיפול מכוון בדיקנות לאיזור הפגוע שמאובחן במקצועיות רבה, הדלקת וההסתיידויות בגיד קטנות וגודלן נע בין מספר מילימטרים ועד לגודל של 3-4 סנטימטרים.
מטופלים שסבלו מדלקת בגיד אכילס דיווחו בתום טיפול בעזרת גלי הלם על שיפור ניכר במצבם. מחקר השוואתי שנעשה הראה כי סדרת טיפולים של 3-12 טיפולים לפי חומרת וכרוניות הבעיה יצרה הטבה ברמה של 79% בהשוואה למצב התרום טיפולי,
מתברר כי שילוב של טיפול בגלי הלם וטיפולי אולטראסאונד ממוקדים לאיזור הדלקתי ולמשקעי ההסתיידות משפר את אחוזי ההצלחה ומוריד את החשש מהופעת דלקת חוזרת בגיד.

להמשך קריאה כנסו גם:

גלי הלם לטיפול בדורבן העקב

טיפול בגלי הלם למרפק טניס