פיזיותרפיה לתסמונת חיכוך ברצועת ITB Ilio Tibial Band Friction Syndrom –

פיזיותרפיה כטיפול ל- Ilio Tibial Band Friction Syndrom

רצועת ה-ITB מתפרשת לכל אורך הירך ונאחזת בצידו החיצוני של עצם השוק מתחת למפרק הברך ב-Lateral Epicondyle of Femur. הגורמים להיווצרות התסמונת הינם פעילות יתר וחיכוך מתמשך בין הגיד בצידו האחורי של הגיד במעטפת הסינוביאלית לבין עצם הירך מצידה החיצוני מעל למפרק הברך. במצבים קשים יותר תיתכן אף התפשטות הדלקת למעטפת העצם [periosteum] של הקונדייל החיצוני של עצם הירך מעל לסדק החיצוני של מפרק הברך.

אוכלוסיית הרצים למרחקים ארוכים הינה בעלת נטיה ליצירת דלקת חיכוך ברצועת ה-ITB וזאת עקב חיכוך מתמשך של הרצועה תוך כדי כיפוף הברך הזווית 20-30 מעלות כלומר לא מדובר בפעילות שמצריכה כיפוף לעומק כגון משחק כדור או קפיצות עמוקות אלא כאמור תנועה קטנה של 20-30 מעלות בכיפוף הברך מבלי להגיע לנעילה של הברך בפשיטה מאכסימלית.

הדיווח שמתקבל בהאצנים הינו תחושת כאב חד מלווה בהרגשת שריפה באיזור שמעל לברך מצידה החיצוני של הברך. בדרך כלל הכאב מתחיל ככאב קל שהולך ומתגבר תוך כדי פעילות ומגיע למצב של צליעה ואי יכולת להמשיך בריצה עקב התגברות בעוצמת הכאב. בשלבים מתקדמים יותר ידווח המטופל כי הכאב מופיע גם בצעדים הראשונים שלאחר לאחר המנוחה ומתקדם גם לכאב בזמן ירידה במדרגות.

לצפייה בסרטון המדגים את המבנה האנטומי של ה- ITB:


הטיפול הרפואי יכלול שילוב של טיפול תרופתי אנטי דלקתי NSAID במקרים קשים יותר ניתן להזריק זריקות סטרואידים למוקד הדלקת.

טיפול פיזיותרפיה: טכניקות מנואליות כגון עיסוי עמוק DFM בניצב לכיוון סיבי הרצועה המודלקת, טיפולי אלקטרותרפיה מסוג אולטראסאונד, טיפול באמצעות מכשור גלי הלם.

לקריאת מאמרים נוספים לטיפול בפציעות ספורט היכנסו ל:

טיפול במתיחות ובקרעים של גידי הכתפיים

טיפול פיזיותרפיה לנקעים חוזרים בקרסול

טיפול לדלקות בגיד אכילס