טיפול בגלי הלם לכאבי גב

כאבי גב הינה תופעה שתוקפת למעלה מ- 80% אחוזים מהאוכלוסייה הבוגרת בין הגילאים 30-80 שנים. הסיבות לכאבי גב מגוונות מאד וחלקם נובע מכך שהאדם עבר מתנוחה של הולכי על ארבע גפיים לתנוחה של הולכי על שתי רגליים, נוסיף לכך שאורך החיים המודרני גורם לנו להעביר את רוב שעות היום בישיבה ממושכת במשרד מול המחשב בתנוחה לא ארגונומית ובסביבת עבודה שאיננה מותאמת לכל אחד באופן פרטני, או עקב שהייה ממושכת בזמן הנהיגה בפקקים הארוכים בדרכנו מהבית את העבודה או מהעבודה אל הבית. גם אורח החיים של שעות הפנאי מלווה ישיבה ממושכת במפגשים עם חברים, בישיבה במסעדה בהרצאות ובזמן משחקים כגון ברידג' שמחייבים אותנו בישיבה ממושכת. כלומר גם היציבה שלנו וגם אורח החיים כפו עלינו את העמסה על חוליות עמוד השדרה.

איזה הם הרקמות שנפגעות וגורמות לכאבי גב?

כאבי גב עלולים להיגרם עקב המבנים הקשוחים של הגב כגון חוליות הגב והמפרקים הבין חולייתיים, כמו כן קיימים בגב מבנים של רקמות רכות כגון מערכת השרירים המייצבים שעוברים מחוליה לחוליה, או מדלגים בין קבוצת חוליות לקבוצת חוליות, השרירים הללו נמצאים משני צידי עמוד השדרה ועוזרים הן בהפעלת הגב לכיוון הטיה מצד לצד side flexion או פשיטה אחורית extension או סיבוב מצד לצד side rotation. קבוצת השרירים הזו נקראת בשם הכללי זוקפי הגב ובלועזית erector spinae. בנוסף לשרירים נמצאים בקבוצת הרקמות הרכות גם קבוצת רצועות עמוד השדרה ובלועזית ligaments of spine ההבדל בין הרצועות לשרירים הינו שהרצועות הן המייצבים הסטאטיים ואילו השרירים הם המייצבים הדינמיים. רקמות נוספות הן הדיסקוסים הבין חולייתיים ובלועזית intervertebral disc וכן הרצועות הרחבות העמוקות שבעמוד השדרה ה- ligamentum flavum ה- anterior longitudinal ligament וה- posterior longitudinal ligament רצועות אילו מייצבות את גופי החוליות ואת הדיסקים הבין חולייתיים.

בנוסף לשרירים שמייצבים את חוליות הגב נמצאים עשרות שרירים שמתחברים בין הזיזים הרוחביים של החוליות transverse process והזיז האחורי של החוליה spinous process לבין השכמה, לבין עצם הזרועה, לבין עצמות האגן, לבין עצמות הירכיים, לבין הצלעות. שרירים אילו שבונים את מסת שרירי הגב אך אינם מפעילים ישירות את תנועתיות הגב עלולים לגרום לכאבים באזור הגב לרוחבו ולאורכו של הגב.

אילו טיפולים מתאימים לכאבי גב?

במסגרת לימודי הפיזיותרפיה שנמשכו ארבע שנים ובמסגרת ההתמחויות שכללו לימודי טכניקות והדרכות שקשורות בכאבי גב וכן הניסיון שלי כפיזיותרפיסט מוסמך ע"י משרד הבריאות ונסוף קורסים והכשרות בהפעלת מכשיר גלי הלם של חברת מדיספק למדתי לבצע טיפול בגלי הלם לכאבי גב וזאת בנוסף לעשרות הטיפולים שאני מבצע במרפאתי.

טיפולי פיזיותרפיה יחד עם טיפול בגלי הלם לכאבי גב

לכל רקמה יש את הטיפול שמתאים לה לכן בבואכם למרפאתי תחילה אבצע בדיקה קלינית שתכלול תשאול לגבי הסיבות שמהן אתם סובלים מכאבי גב כגון: תאונת דרכים, חבלת ספורט, כאבים שנגרמו עקב מאמצים ממושכים, הרמת חפצים בצורה לא מבוקרת, עבודה ממושכת מול המחשב, פציעת ספורט שכללה חבלה בגב ועוד סיבות שכיחות יותר או פחות שבגללן יתכן שיפגע הגב. אבדוק את צילומי הרנטגן שתביאו או את ה- MRI, או את ה- CT. בשלב הבא אבדוק טווחי תנועה, כח שרירים, יציבות הגב, אבצע מישוש לזיהוי הרקמה הפגועה האם מדובר בשריר, או בדיסק, או במפרק ואתאים לכל אחד מהם את הטיפול הדרוש.

לבעיות כגון פריצת דיסק או בלט דיסק או בקע דיסק disc protrusion, disc bulge, disc herniation נתאים טיפולים ידניים בשילוב טיפולים אלקטרו תרפיה ומתיחות בעזרת מיטת מתיחה, לבעיות שמקורן במפרקי החוליות נתאים מוביליזציות ומניפולציות ייחודיות וכן נעזר במכשור חדיש ובתרגילים עצמיים לבצע בבית. לבעיות של נוקשויות בשרירים ונקודות טריגר trigger points נבצע טיפול בגלי הלם לכאבי גב שמקורם כאמור ברקמות השריריות, אך לא בבלטי הדיסק או במפרקי החוליות. המקומות השכיחים ביותר הינם שרירי השכמות, שרירי האגן, השרירים המאסיביים שמשני צידי הצוואר, נקודות הטריגר בשריר הטרפציוס, ובשרירי הרומבואידים שמפעילים את השכמה. במסגרת טיפול בכאבי גב באמצעות גלי הלם, נעדיף את הטיפול במכשיר עם הראש הקטן שנוגע רק בנקודת הטריגר ולא פוגע במקומות שמסביב כי טיפול לא מקצועי עלול אף להזיק לרקמות הסמוכות לאיבר המטרה המטופל. 


המאמר נכתב על ידי 

מאיר אפל פיזיותרפיסט מוסמך שסיים את לימודי הפיזיותרפיה בבית הספר לפיזיותרפיה שבמכון וינגייט ליד נתניה בשנת 1981. מאיר אפל קיבל את ההסמכה ממשרד הבריאות הישראלי ומאז התמחה והשתלם בעשרות קורסים, התמחויות, ימי עיון וסדנאות בארץ ובעולם כולו. המרפאה השלנו משלבת ידע רב, מקצועיות, רגישות ויחס חם למטופלים. אנחנו מחויבים לתת מענה מלא לצרכי המטופלים שלנו.


לקריאה נוספת על תופעות לוואי בטיפול גלי הלם

לקריאת מאמרים נוספים בקשר לטיפולים באמצעות גלי הלם היכנסו לקישורים הבאים:

גלי הלם לדורבן העקב

גלי הלם לגיד אכילס

טיפול גלי הלם להסתיידות בכתף