פריצת דיסק, בקע דיסק, בלט דיסק בעמוד שדרה מותני – פיזיותרפיה

טיפול פיזיקאלי לבעיות מסוג פריצת דיסק, בקע דיסק, בלט דיסק

"כואב לי בגב והרגל מקרינה ומושכת עד לקצוות האצבעות"

"תפוס לי הגב, הגב התעקם לצד והכאב מושך ושורף מהישבן ועד לקרסול "
"הרמתי משא כבד, לפתע חשתי בכאב חד בגב התחתון והרגשתי כאילו זרם חזק יורד לרגל שמאל וכעת אני חש בכאבים ובשריפה לאורך הרגל"

אילו הם רק שלוש דוגמאות מתוך אלפי התלונות שנתקלתי בהם במהלך 32 שנותיי כפיזיותרפיסט במסגרות שעבדתי הן קופת חולים והן במרפאתי האישית.
מעל ל-85% מהאוכלוסייה הבוגרת בני 35 ומעלה סבלו, סובלים או יסבלו מכאבים בגב התחתון לחלקם בנוסף יש גם הקרנה לכיוון הרגליים. תוצאות מחקר שבוצע ב- 700 נבדקות ונבדקים שאף פעם בחייהם לא סבלו כאבי גב , נמצא כי ל – 91% יש פריצת דיסק או בלט דיסק או בקע דיסק ברמות שונות. וכאמור אף לא אחד מהם סבל כאב גב תחתון. הסיבה לכך שהדיסקוס לא הפעיל לחץ על העצבים של תעלת עמוד השדרה ולכן לא נוצר גירוי מקומי וגירוי שורשי עם הקרנה לרגל.

מהי האנטומיה של חוליות עמוד השדרה בגב המותני

עמוד השדרה המותני מורכב מחמש חוליות שממוספרות L1 – L5 בהמשך למטה יותר נמצאות חוליות עצה שמסומנות וממוספרות S1-S5 בן שתי חוליות נמצא הדיסקוס שהוא דסקית בצורת דיסקוס שבנוי מרשת טבעות שתי וערב של סיבים ושבתוך המקלעת הזו יש נוזל ג'לי וגמיש שנע בצורה חופשית מצד לצד על פי כיווני תנועות הגב. בנוסף בין כל שני חולייות יוצאים לשני הצדדים זוג עצבים והם נעים לכיוון הרגליים. תפקיד העצבים להעביר תחושה שטחית ועמוקה מהרגל אל המח התחושה מגיעה מהעור ומהמפרקים מהשרירים מהרצועות וכו'. בנוסף התפקיד של העצבים להעביר גירוי חשמלי מהמוח אל השרירים ופרקים ולמערכת צינורות הלימפה וכו'.
העצבים הללו מעצבבים את כל המבנים שבאזור האגן והמפשעות, אברי הרבייה והישבן, הרגליים והאצבעות.

לחצו כאן כדי לקרוא יותר על הנושא

תהליך היווצרות פריצת דיסקוס, בלט דיסקוס או בקע דיסקוס

מספר דרכים שבהן נפגעים הסיבים שיוצרים את המעטפת של הדיסק: נזק מצטבר בכל רגע שבחיינו בתפקוד היום יומי לדוגמא ישיבה ממושכת במשרד או בזמן הנהיגה מהבית לעבודה ובזמן נסיעה מהעבודה הביתה, נזק טראומטי ממאמץ פיזי פתאומי לא זהיר באימון חדר הכושר, או במשחק כדור סל / כדור רגל. חבלה בעת שהתאמצנו להרים חפץ כבד וכך הזקנו לגבנו. אין לנו שליטה ואין באפשרותנו למנוע היווצרות נזק בגב.

בדיקת פיזיותרפיה למטופלים שסובלים מכאבי גב מותני ומפריצת דיסק

בבואכם לבדיקה / טיפול במכון הפיזיותרפיה הביאו עמכם בדיקות שבצעתם בעבר שקשורות להתקף כאבי הגב כגון בדיקותC.T E.M.G M.R.I או צילומי רנטגן.
הבדיקה חשובה מאד להשגת הצלחת הטיפולים. בתחילה תעברו תשאול לגבי תולדות ההתקף הנוכחי והתקפים מהעבר, מועד תחילת התקף זה, איך היו ההתקפים בעבר ומה עשיתם שיצר את הכאב, האם הרמת משא כבד, האם הרמתם משקלות בזמן אימון חדר כושר, האם לאחרונה נאלצתם לעבוד שעות רבות בישיבה מול מחשב בעבודה, האם התחלתם בשיפוץ ביתכם לאחרונה וסחבתם חבילות וארגזים. בשלב הבדיקה הבא הפיזיותרפיסט יברר איפה כואב לכם ואיך מתנהג הכאב האם אתם מרגישים שריפה, לחץ, נימול, או ירידת תחושה וחולשת שרירים. כעת תתחיל בדיקת טווחי תנועה של גבכם לכל הכיוונים כפיפה קדימה פשיטה אחורה הטיות וסיבובים ימינה ושמאלה. הפיזיותרפיסט יבדוק את השרירים, את התחושה, את הרפלקסים ולסיום הבדיקה ימשש ויחוש את הנוקשויות והמתח בשרירי ובמפרקי הגב נוקשות בזמן יצירת תנועה בין חולייתית. הפיזיותרפיסט יאתר נקודות טריגר כאובות.
בתום הבדיקה יקבל הפיזיותרפיסט תמונה קלינית מושלמת שתעזור לו להבין מה קורה לגבכם ומהו הטיפול שצריך לעשות ומה תכלול תכנית טיפול.
כעת יסביר לכם הפיזיותרפיסט על גבי מודל דמי תלת ממדי של חוליות עמוד השדרה ויסביר לכם מה קרה לגבכם ומה צריך לבצע בכדי לשקמו.

איזה טיפולי פיזיותרפיה מתאימים לכאב גב ולנזקים לדיסק בעמוד שדרה מותני?

הטיפול והשיקום הפיזיקלי עשוי לכלול טכניקות מנואליות (ידניות) עדינות באמצעות לחיצות, הטיות, סיבובים ומתיחות שמטרתם להזיז את החוליות באופן שכל חוליה נעה בצורה מבודדת במטרה להפחית לחץ שיוצר הדיסקוס על עצבי עמוד השדרה. בנוסף לטיפול הידני ישתמש הפיזיותרפיסט במכשיר אלקטרו - תרפיה, שמטרתו להפחית את הבצדקת מהעצבים, ואת הדלקת מרקמות עמוד השדרה שמעורבות בפגיעה. בסיום סדרת הטיפולים יתאים לכם הפיזיותרפיסט מספר תרגילים שתבצעו באופן מבוקר.

לקריאת עוד מאמרים שקשורים לכאב גב היכנסו ל:

זוגתי בהריון וכאב לה הגב מה הסיבה לכך

למה צריך לחזק את הגב ביום יום

איזה טיפולים מומלצים לגב תחתון