טיפול פיזיותרפי בכאבי גב

כאבי גב, כאבי צוואר – יש פיתרון!

כאב גב הינו הכאב השכיח בעולם המערבי התוקף כ- 85% מהאוכלוסייה. כאבי הגב אינם תלויים במין, גיל, בעיסוק או בחתך סוציו-אקונומי. כאבי הגב הם מחלה כרונית שמחייבת טיפול פיזיותרפי אינטנסיבי של כשלושה טיפולים שבועיים במהלך ההתקף וטיפול מניעתי אחת לחודש בזמן הרגוע משולב בתרגולים מניעתיים. כאבי גב נוצרים עקב פגיעה בגב, כגון נפילה, הרמת משא כבד או ע"י שחיקת סחוסים בין חוליתיים מתמשכת במהלך העבודה או במהלך תפקודים יום יומיים אחרים.

פיזיותרפיה מטפלת בכאבי גב

פיזיותרפיה יכולה להציע מספר טיפולים אפקטיבים כמענה לכאב גב-
  • טיפולים מנואלים ידניים עדינים שכוללים מוביליזציות ומניפולציות ממוקדות לרקמה הרלוונטית, קימות שיטות שונות: שיטת מייטלנד, שיטת מקנזי, שיטת אדווארד בריאן, שיטת סיריאקס כל שיטה הייחוד והרקמה שלה.
  • טיפולים אלקטרו-תראפיים מגוונים : גירויים חשמליים בתדרים שונים, טיפול אולטרא סאונד, טיפולי חימום או קירור לפי הצורך, מתיחות אלקטרוניות מותניות קבועות או לסירוגין, טיפול בגלי הלם ממוקדים.
  • תרגול לחיזוק שרירי הגב והבטן: חיזוק סיגמנטלי של קבוצות שרירים מבודדות שזוהו בבדיקה כקבוצה החלשה ע"י חיזוקם נשפר את יציבות עמוד השדרה ונמנע התקפים חוזרים בעתיד, חיזוק שרירים כללי של כל קבוצת שרירי זוקפי הגב ע"י חיזוקם נשפר את תנועתיות הגב ואת היכולת התפקודית של המטופל.

התאמה והצלחת הטיפול בכאב גב תלויים באבחון הראשוני ובמידע הניתן לפיזיותרפיסט. יש להגדיר את התיאור הרלוונטי והמדויק של כאב גב שלכם ואם יש תוצאות של בדיקות להביאן לצורך השלמת המידע.

כאבי גב טיפים והמלצות

כאב גב עליון נגרם עקב שינויים במפרקי הבין חולייתיים או במבנים הנוספים של חוליות הגב העליון כגון הדיסקוס, הרצועה או השרירים המייצבים את מערכת הגב העליון. טיפול פיזיותרפיה מנואלי שמשולב עם טיפול אלקטרותראפיה ותרגול לייצוב מהווה פתרון לכאב גב.

כאבי גב על רקע שינויים בחוליות הגב התחתון הינם תופעה מוכרת ושכיחה באחוזים גבוהים מהאוכלוסיה. הכאב יכול להיות מקומי או לחילופין מוקרן לכיוון הרגליים ולהתבטא בכאב, שריפה, עיקצוץ ונימול. טיפול פיזיותרפיה מכוון ומותאם יכול להקל בהורדת הכאבים.

להבנת והרחבת ידיעותיכם בכל הקשור לכאבי גב, אבחון ודרכי הטיפול המגוונות היכנסו לדפים הבאים:

נהיגה ממושכת היא האויב של הגב

למה יש כאב גב בהריון

מה זה עקמת של הגב