כאבי גב – מקורות וטיפול

מה המקור לכאבי גב תחתון ועליון

כמעט כל אחד סובל במהלך חייו בכאבי גב שנובעים מסיבות שונות. הגב כולל מערכת של שרירים, גידים ורצועות שנועדו לתמוך ולהגן על עמוד השדרה לכל אורכו מעצם הזנב ועד לגזע המח ואלה מאפשרים לנו תנועתיות וגמישות לצד יציבה זקופה. כאבי גב יכולים להגרם כתוצאה מאירוע נקודתי – נשיאת משא כבד באופן נזקני ומטראומה או פציעה, מבעיה כרונית – מחלה, גידול או דלקת או כתוצאה מיציבה לא נכונה, מבלאי של הסחוסים שבין החוליות ומבלט או פריצת דיסק.

כאבי גב תחתון

הגב התחתון נושא את משקל הגב ועמוד השדרה כולו ולכן הוא נמצא בלחץ מתמיד על החוליות ופגיע לפגיעות שונות המלוות בכאבי גב. 5 חוליות הגב התחתון – L5 – L1 נתמכות על ידי שרירי הגב התחתון וגם על ידי שרירי הבטן. שרירי בטן רפויים או כרס גדולה יכולים להגדיל את הסיכוי לכאבי גב תחתון בגלל שהם לא מספקים תמיכה מספיקה ומותירים מעמסה גדולה מידי על שרירי הגב ועל החוליות. חוליות הגב התחתון נמצאות בסיכון לנזק של בלט או פריצת דיסק. חשוב לזכור שכל החוליות בעמוד השדרה מעוצבבות ופגיעה בהן גוררת כאב עצבי חזק ביותר וממושך, הרבה מעבר לכאבים בשרירי הגב התחתון (או מדלקות קלות) שכולנו מרגישים לפעמים בגלל עומס שגרתי על הגוף. כאבי גב תחתון ניתן למנוע תוך שמירה על יציבה נכונה, הרמת משאות באופן בריא ותקין ונעילת נעלים מתאימות. כפכפים, מגפים ונעלים ללא מדרס אורתופדי עלולים לפגוע בגב התחתון ולגרום לכאבי גב, לכן חשוב להקפיד על נעילת נעלים שתומכות בגב ולא מזיקות לו.

כאבי גב עליון

כאבי גב

כאבי גב עליון יכולים להיות מורגשים בשכמות או בין השכמות, בחגורת הכתפיים, בעורף או בחוליות הצוואר. ברוב המקרים מדובר בכאבים שניתן היה למנוע אותם תוך שינוי הרגלי וסביבת החיים. כאבי גב העליון נפוצים אצל מי שעובד בעבודה מונוטונית ולא מקפידה על יציבה גב בריאה, כשמתח ואורח חיים לחוץ, בלי די הפסקות ומנוחה תורמים לגרימת כאבי גב כאלה. גם תנוחת שינה לא טובה, מזרון רך מידי או כרית לא מתאימה או שינויים קיצוניים באקלים ושימוש במזגן יכולים לתרום לגרימת כאב. פעילות ספורטיבית מבוקרת ורציפה יכולה לחזק ולתמוך בבריאות הגב העליון. במקרים אחרים יכולה להיות בעית יציבה כרונית כמו עקמת – הגורמת ללחץ מתמיד ושלילי על האיזור ולכאבי גב עליון. חשוב מאוד להקפיד על יציבה וסביבת חיים בריאה לגב כדי למנוע פגיעות קשות יותר כמו פריצות דיסק בעתיד.

לקריאת עוד מאמרים מעניינים על כאבי גב היכנסו לדפים:

שינויים ונזקים מלידה לחוליות הגב התחתונות

נזק מסוג הצרות תעלת עמוד השדרה המותני למה נגרם ואיך מטפלים

האם אני צפויה לחוש כאבים במהלך חודשי ההיריון

מידע אודות טיפול בכאבי גב