​כאבי גב תחתון בהריון

במהלך תשעת חודשי ההיריון גוף האישה משתנה בהדרגה, הבטן גדלה, מרכז הכובד עובר קדימה, היציבה משתנה, העומס על חוליות הגב התחתון גובר, הלחץ על עצמות האגן גדל, מפרקי האגן האחוריים משנים את עמדתם ונוצר תהליך של הפרדות עצמות האגן הקדמיות. כל התופעות הללו שהן טבעיות לחלוטין ושכל אישה תעבור אותן במהלך חודש ההיריון עלולות לגרום להופעת כאבי גב תחתון בהריון.

אנחנו מכירים את המראה הטיפוסי של האישה בהריון שמתהלכת בכבדות כאשר יד אחת תומכת את הגב התחתון ועצמות האגן מאחורנית וביד השנייה היא תומכת בשיפולי הבטן ומהדקת את עצמות האגן מלפנים.

הבנת האנטומיה של עמוד השדרה במותני ועצמות האגן

בכדי לנסות ולהבין אילו תמורות לחצים ושינויים עוברים המבנים של עמוד השדרה המותני ועצמות האגן צריך תחילה להבין כיצד בנוי מבחינה אנטומית האזור הזה שהוא פגיע כל כך. חמשת חוליות הגב התחתון lumbar vertebrae שממוספרות בסדר מלמעלה כלפי מטה L1 L2 L3 L4 L5 ומתחתן עצמות האגן שמאחור בהמשך לחוליות הגב התחתון נמצאת עצם העצה sacrum כשמשתי צידה נמצאות שתי עצמות האגן pelvic bones כמעיין מבנה דמוי קערה שמכיל בתוכו את כל האיברים הפנימיים, שתי עצמות האגן נסגרות מלפנים על ידי מפרק symphysis pubis. את המבנים הקשיחים הללו עוטפת מערכת שרירים חזקה לצד מערכת של רצועות וממברנות חזקות שתפקידן לייצב את המבנה המורכב הזה שבשמו הכולל נקרא עמוד השדרה המותני ועצמות האגן.

אמנה כעת מספר פתולוגיות שעלולות לגרום להופעת כאבי גב תחתון בהריון

חשוב לציין שהפתולוגיות הללו יכולות להופיע לבד ולפעמים גם ביחד עם גורמים נלווים. סימפיזיוליזיס symphysiolysis pregnancy שהיא תופעה שלהתפרקות והמסת עצם ה- symphysis pubis שנמצאת מלפנים בתחתית האגן, הבעיה מתאפיינת בכאבים ובתחושת אי נוחות ונוקשות באזור האגן מלפנים, הבעיה נגרמת עקב חוסר איזון בין עצמות האגן והיא בעיה ביו מכאנית הכאבים מתחילים כאמור מלפנים ועלולים מלהתפשט ולהקרין לכיוון חוליות הגב התחתון, לכיוון מפרקי האגן האחוריים sacroiliac joint וכן לכיוון המפשעות ועד למצב של הקרנה לכיוון הגפיים התחתונים. הכאבים עלולים להופיע כבר מהחודש הרביעי והלאה, במקרים קיצוניים יותר אף להתחיל מוקדם יותר.

טיפול פיזיותרפיה לסימפיזיוליזיס יכלול טכניקות ידניות עדינות לצורך איזון הלחצים התוך מפרקיים, שחרור העומס המופעל על עצם הסימפיזיס פיוביס, הדרכת המטופלת בשכיבה על הצד עם תמיכת כריות בין הירכיים מתוך כוונה להפחית את הלחץ המוגבר במפרק הפגוע, מניעת נשיאת משאות כבדים, קיום יחסי מין בתנוחה שאיננה גורמת להגברת הכאבים.

תסמונת המפרק הסקרו - אילאק sacroiliitis symptoms. מדובר במפרק האחורי של עצמות האגן שהתנועה שבו חשובה מאד לצורך ביצוע תהליך הלידה בכדי לאפשר לוולד להחליק החוצה לאוויר העולם. מפרק זה שבנוי משתי עצמות האגן ilium bone מימין ומשמאל ומתחברות במפרק החלקתי אל עצם העצה sacrum שהיא כאמור המשכן של חוליות הגב התחתון. מפרקים אילו במהלך חודשי ההיריון האחרונים מתחילים להתארגן ולהכין את עצמם לקראת תהליך הלידה, בתהליך הלידה נוצרת החלקה של עצמות מפרק הסקרו – אילאק ובכן הן מאפשרות ביחד עם תהליך התמוססות עצם ה- symphysis pubisלאגן להיפתח ולוולד להחליק החוצה לאוויר העולם. תופעה שבה נוצרת התגברות הלחץ התוך מפרקי ושינויים במפרק תגרום לכאבים חזקים בתחתית הגב התחתון קרוב לישבנים ואף להקרין לכיוון הרגליים.

טיפולי פיזיותרפיה לתסמונת המפרק הסקרו – אילאק: הטיפול יכלול שחרור המפרקים והפחתת הלחץ הלא מאוזן התוך מפרק, הטיפול הוא ידני עדין וממוקד, תיתכן גם אפשרות לשימוש במכשור אלקטרו תרפי חדיש.

כאבי גב תחתון עקב לחץ, נוקשות, עומס יתר על חוליות הגב התחתון, לחצים על המפרקים הבין חוליתיים הגברת המתח על רקמת תעלת עמוד השדרה, גירוי הדיסק הבין חולייתי, בלט דיסק, פריצת דיסק. גורמים אילו עלולים לגרום להופעת כאבי גב תחתון בהריון וכפי שתיארתי הם עלולים להופיע יחד עם תסמונות נוספות כפי שהוסברו בתחילת המאמר.

טיפולי פיזיותרפיה לכאבי הגב שנגרמים עקב בעיות בחוליות, במפרקים, בדיסקוסים, ברצועות, בשרירים. תחילה יבצע הפיזיותרפיסט אבחנה מבדלת ויזהה את מקור הכאבים ובהתאם לזה יתאים טיפול שיכלול הן טכניקות ידניות פאסיביות לא כואבות יתאים טיפול אלקטרו תרפיה וידריך בתפקוד נכון ומניעתי לתקופת ההיריון וכמובן לאחר הלידה ובחזרה לחיים הרגילים. כמו כן יתאים וידריך בתרגילים להחזרת טונוס וכח השרירים שנחלשו ושהתרופפו במהלך ההיריון.

לקריאת מאמרים נוספים העוסקים בכאבי גב תחתון במהלך ההיריון היכנסו לקישורים הבאים:

חשיבות החיזוק של שרירי הגב התחתון

מה זה פריצת דיסק בגב התחתון

למה נשים סובלות מכאבי גב בהריון