האנטומיה של המרפק

הכרת האנטומיה של מפרק המרפק

מפרק המרפק מורכב משלוש עצמות: עצם הזרוע Humerus שחלקה העליון יוצר את מפרק הכתף, עצם ה-Ulna ועצם ה- Radius. שלושת העצמות פועלות בהרמוניה ויוצרות תנועה במספר כיוונים: כפיפה ופשיטה של המרפק, סיבוב של האמה וכף היד כך שכף היד מופנה כלפי מעלה [התנועה נקראת בשם Supination] ותנועה הפוכה שמאפשרת לנו להפנות את כף היד כלפי מטה [תנועה שנקראת בשם Pronation].

שלושת העצמות יוצרות שלושה מפרקים Radioulnar,Radiohumeral,Ulnarhumeral, המפרקים קרויים על שם שלושת העצמות שמשתתפות בבניית המפרקים של המרפק. הקצוות החיצוניים של עצם הזרוע הינם זיזים שאליהם מתחברים השרירים שמפעילים את תנועת הכפיפה והפשיטה של כף היד, הזיז החיצוני שאליו מתחברים השרירים שמבצעים את הפשיטה האחורית של כף היד נקרא בשם Lateral Epicondyle. שרירים אילו פועלים במאמץ אצל שחקני הטניס בעיקר בחבטת גב כף היד, לכן הדלקת בזיז זה ניקראת בשם בשם Tennis Elbow ובעברית מרפק טניס או בשמה הרפואי Lateral Epicondylitis.

הזיז הפנימי של עצם הזרוע נקרא בשם Medial Epicondyle ואליו מתחברים הגידים של השרירים שמפעילים את הכפיפה של כף היד, תנועה זו אופיינית מאוד ומשתתפת בחבטות שחקני הגולף, דלקת של הזיז הפנימי נקראת בשם Golf Elbow ובעברית מרפק גולף או המונח הרפואי הוא: Medial Epicondylitis או המרפק מיוצב על ידי רצועות שתפקידן לייצב את המשטחים המפרקיים של שלושת העצמות ולאפשר תנועה הרמונית וחלקה של עצם אחת מול זו שצמודה אליה.

בנוסף קיימת בורסה אחורית בשם Olecranon Bursa מצידו האחורי של מפרק המרפק.
בסמוך למפרק המרפק עוברים עצבים חיוניים בדרכם לכיוון האמה וכף היד ה-Ulnar Nerve ה-Median Nerve ו ה-Radial Nerve .
את המרפק מפעילים שרירי הזרוע שהגדולים ביניהם הם התלת ראשי Ticeps והדו ראשי Biceps והם המפעילים הראשיים בפעולות הכפיפה והפשיטה של המרפק. וכן שרירי האמה שאחראיים לתנועת ה- Supination ו ה- Pronation שתוארו בתחילת המאמר.

ממפרק המרפק ועד לשורש כף היד נמצאת האמה שהיא עשויה משתי עצמות [Ulna & Radius] ובינייהם מחברת רצועה של סיבים רוחביים בין שתי העצמות [interosseous membrane] שתפקידה להדק את שתי העצמות.
הבנת האנטומיה והכרת הקניזיולוגיה של התנועה במפרק המרפק חיונית עד מאד לשם איבחון הבעיה ולשם זיהוי הליקוי והגורם לכאב ולהגבלת התנועה. לכן איבחון נכון מתחיל בהכרת האנטומיה של המרפק. הצלחת והתאמת טיפול פיזיותרפיה תלויים ביכולתו של הפיזיותרפיסט המיומן לאבחן ולזהות את מקור הבעיה.

להבנת המבנה האנטומי של מפרק המרפק הקליקו על הסרטון הבא:


אם ברצונכם לצפות בסדרת ציורים ואיורים של כל אחד מהמונחים הלטיניים שבמאמר עליכם להעתיק את המונח הלטיני ולחפש באחד ממנועי החיפוש שבאינטרנט.

מרפק גולף אבחון מרפק טניס פיזיותרפיה למרפק טניס גלי הלם למרפק טניס דלקת בבורסת המרפק OLECRANON BURSITIS מרפק גולף – Golf Elbow

לקריאת מאמרים נוספים על המרפק היכנסו ל:

טיפול גלי הלם למרפק

טיפול במרפק גולף

טיפול שמרני בדלקת בבורסה האחורית של המרפק