טיפול במרפק טניס - גלי הלם בשילוב טיפול פיזיותרפיה

תסמונת מרפק טניס

מרפק טניס איננו נחלתם של שחקני הטניס בלבד, מדובר בסינדרום כולל שניתן לזהות בו 12 סוגים שונים של רקמות של מפרק המרפק שמעורבות בצורה זו או אחרת בסנדרום ה-Tennis Elbow.

שמו הלטיני המקצועי של המרפק טניס הוא: lateral epicondylitis כלומר דלקת בזיז החיצוני של המרפק.

תסמונת מרפק טניס הינה תסמונת מורכבת שתוקפת את המרפק בצידו החיצוני. בזיהוי תופעה זו אנו עדים לשנים עשר סוגים שונים של פתולוגיות שמערבים בתוכם רקמות כגון גידים שרירים מפרקים וסחוסים. פתולוגיה זו שייכת לתסמונת שנקראת נזק כתוצאה מתנועות מתיחה חוזרניות Repetitive Strain Injuries [RSI].

זיהוי הפתולוגיה מצריך בדיקה מקצועית מאחר ויש צורך לזהות בבירור איזה הוא המבנה שנפגע, הרקמות שבד"כ קשורות בתסמונת זו הינם קבוצת הגידים המתאגדים לאחיזה בזיז המרפק החיצוני [lateral epicondyle],מסת השרירים שמבצעים פשיטה של שורש כף היד ושל האצבעות, הבעיה יכולה לערב את הרצועה חיצונית [lateral collateral ligament],וכן את הסחוס שבמפרקים שבין שלושת עצמות המרפק.

עומס מתיחתי על קבוצת השרירים הפושטים של שורש כף היד שנאחזים בצורת מקלעת גידית מאוחדת [Common Extensor Tendons] ונתפסים בזיז החיצוני של המרפק [lateral epicondyle] הוא מתח קבוע שמופעל בהרבה תפקודים יום יומיים שאנו מבצעים במהלך שעות העבודה. אחת מהדוגמאות השכיחות ביותר לאחיזת שורש כף היד בתנוחה שמפעילה אותו בפשיטה אחורית כנגד הנפילה קורת במהלך ההקלדה הממושכת על מקלדת המחשב ועקב אחיזת היד בתנוחת ההקלדה אנו מבצעים תנועה לכוון פשיטה אחורית של שורש כף היד כולל כף היד והאצבעות, תנוחה זו מתבצעת על ידי השרירים הפושטים ואלו נאחזים כאמור באמצעות הגיד המשותף בזיז החיצוני של המרפק.

דוגמה נוספת של הפעלת המרפק במהלך התפקוד היומי כך שתתבצע העמסה על הגידים המשותפים שנאחזים במרפק היא נשיאת תיק מסמכים, תיק מחשב נייד, וכל משא כבד אחר מהקניות תוך כדי אחיזת היד בפשיטה אחורית.
דוגמא נוספת של התפתחות מרפק טניס עקב עבודה ממושכת עם היד תיתכן במהלך העבודה במוסך או בעיסוק כפיים אחר כגון בקשרב החשמלאים האינסטלטורים הבנאים וכו' שבו מופעלים על שורש כף היד עומסים חזרים לשם אחיזת שורש כף היד בפשחטה תוך כדי העמסה מתמשכת על הגידים הפושטים.

על פי דוגמאות אלו ברור שמרפק טניס לא יקרה רק לשחקני הטניס שמעמיסים על המרפק במהלך חבטת גב היד Back Hand האופיינית כל כך למשחק הטניס. במהלך ביצוע חבטת גב היד מופעל עומס כבד על הגידים הפושטים של שורש כף היד תוך כדי אחיזת שורש כף היד בפשיטה וביצוע פשיטה במרפק.

הסימנים והסימפטומים של Tennis Elbow

 • בבדיקת מטופל שמתלונן על כאבים המרפק נבצעה בדיקה שבה נבקש מהמטופל לבצע פשיטה אחורנית של שורש כף היד ותוך כדי ביצוע הפשיטה נפעיל לחץ הפוך לתנועה בכדי לכופף קדימה את שורש כף היד והתגובה של המטופל תהיה תלונה על כאב חד בזיז החיצוני של המרפק ובשרירים הפושטים של כף היד בסמוך למרפק.
 • סימן נוסף שנזהה יהיה בזמן מישוש איזור המטרה, המטופל יתלונן על כאב בזמן שנפעיל לחץ עדין על קבוצת הגידים בסמוך לזיז החיצוני של המרפק.
 • סימני נפיחות באיזור המרפק.
 • תלונות של המטופל על כאב במרפק בזמן אחיזת חפץ תחת מעמס על שורש כף היד.
 • תלונה שהכאבים מתגברים גם במהלך השינה בלילה ולעיטים אף מעוררים את המטופל תוך כדי שנתו.
 • תלונות שהכאב ממוקד במרפק אך מלווה גם בהקרנה לאורך האמה עד לאצבעות היד ולפעמים לכוון הזרוע והכתף.
 • חולשת קבוצת פושטי שורש כף היד הפגועה בהשוואה ליד השניה.

להסבר איך נוצרת תסמונת מרפק טניס, צפו:

טיפול במרפק טניס

טיפול במרפק טניס מתחלק לטיפולים תרופתיים שניתנים על ידי הרופאים האורטופדים המומחים, או על ידי פיזיותרפיה או על ידי גלי הלם.

טיפול תרופתי

 • טיפול תרופתי אנטי דלקתי מסוג [Non-steroidal anti-inflammatory drugs [N.S.A.I.D כגון אטופן, ארקוקסיה, סלקוקס ועוד.
 • מריחת משחות אנטי דלקטיות כגון וולטרן אמולג'ל ויתר התחליפים הקיימים בשוק.
 • זריקות קורטיזון מקומיות.

טיפול פיזיותרפיה

 • טיפול מנואלי מסוג Deep Friction Massage D.F.M על פי תפיסת Cyriax. זוהי טכניקה ידנית לטיפול עמוק בגידים הפגועים.
 • מוביליזציות למפרק הפגוע על פי שיטת Maitland שתתבצע על ידי פיזיותרפיסט שהוסמך לטיפולים מנואליים.
 • טיפולים חשמליים כגון גירויים חשמליים טיפול על ידי אולטראסאונד טיפול בקרור ועוד.
 • אם אובחנו גם חולשת שרירים מומלץ לטפל בהם בחיזוק נקודתי.

טיפול בעזרת מיכשור גלי הלם רדיאליים למרפק טניס [Tennis Elbow]

 • טיפול בגלי הלם הוכח כייעיל למקרים של Tennis Elbow עקשניים שלא נפתרו על ידי השיטות הקונבנציונליות כגון תרופות זריקות וכן טיפולי פיזיותרפיה שמרניים.
 • גלי הלם מתבצע בתדירות של כפעם בשבוע ובמקרים שבהם הרגישות והכאב במהלך הטיפול לא מאפשרים נבצע את הטיפול אחת ל-10-14 ימים.
 • שילוב גלי הלם יחד עם אולטראסאונד הוכך אף כייעיל יותר וכבעל סיכויי החלמה טובים יותר.

למידע נוסף על טיפול בגלי הלם תופעות לוואי

אם הינך סובל/ת מכאב מתסמינים של מרפק טניס כפי שתוארו במאמר הנ"ל והטיפולים השמרנים לא פתרו את בעייתך התקשר/י לשם קביעת תור לייעוץ ולטיפול מקצועני ע"י מומחי פיזיותרפיה בעלי ניסיון עשיר של שנים רבות, צרו קשר 


נכתב על ידי:
מאיר אפל פיזיותרפיסט מוסמך שסיים את לימודי הפיזיותרפיה בבית הספר לפיזיותרפיה שבמכון וינגייט ליד נתניה בשנת 1981.
מאיר אפל קיבל את ההסמכה ממשרד הבריאות הישראלי ומאז התמחה והשתלם בעשרות קורסים, התמחויות, ימי עיון וסדנאות בארץ ובעולם כולו.
המרפאה שלנו משלבת ידע רב, מקצועיות, רגישות ויחס חם למטופלים. אנחנו מחויבים לתת מענה מלא לצרכי המטופלים שלנו.


למאמרים נוספים כנסו גם:

מרפק גולף – כל המידע

גלי הלם לטיפול בבורסת הירך