הלוקס ולגוס - מהו כיצד ניתן לטפל באמצעות פיזיותרפיה

HALLUX  VALGUS הוא מצב של עיוות הבוהן הגדולה של כף הרגל שמתבטא ביצירת זווית פנימה בין הבוהן הגדולה לבין כף הרגל, התופיה נקראת בעברית – בוהן קלובה.

למה נגרמת ההלוקס וולגוס

התופעה הינה תורשתית. התופעה עלולה להחמיר עם השנים ונעילת נעליים צרות שמהדקות את הבהונות עלולה להחמיר ולהגביר את היווצרות התופעה.

כיצד נראה ההלוקס וולגוס

כשמביטים על גב כף הרגל ניתן לזהות כי כל הבהונות מקבילות זו לו למעט הבוהן הגדולה שנוצרת בה בליטה שנקראת גם בשם בוניון, הבליטה עשויה להיות נפוחה, אדמומית וכואבת למגע ולחיכוך עם הנעל.

הסימנים והסימפטומים הקשורים בהלוקס וולגוס

 - עיוות ברור לעין של זווית חזקה פנימה של הבוהן הגדולה ביחס לייתר הבהונות

- כאב ורגישות עזה בזמן מגע בבליטה ובזמן הליכה עם נעל הדוקה.

- מצב שבו נראת התחלת רכיבה של הבוהן השנייה על הבוהן הגדולה.

- היוצרות יבלות ועור קשה סביב הבליטה [הבוניון]

- הגבלת תנוה מפרקית של הבוהן הגדולה שמתבטאת בשינויים בתבנית ההליכה של המטופל ונראה בברור בהבדלים שבין ההליכה ונשיאת המשקל של שתי הרגליים.


טיפולי בניתוח להלוקס וולגוס

תחילה אציין שהסיבה להחלטה האם לנתח או לא היא אך ורק של המטופל ולא של אף גורם רפואי אחר.

במידה והמטופל לא מסוגל לחיות עם המראה הלא אסטטי של כף הרגל, במידה והכאבים שהמטופל חווה בלתי נסבלים ואיכות החיים של המטופל נפגעה כתוצאה מההלוקס וולגוס הרי שעל המטופל לשקול בחיות התערבות כירורגית.

מדובר בניתוח פשוט למדי שבו המנתח משנה את הזווית והעיוות של הבוהן הגדולה ומתקן את הזווית.

לאחר הניתוח הרגל תקובע בגבס והמנותח ייעזר בקביים או בכסא גלגלים בכדי להתנועע בדירתו. תהליך ההחלמה עשוי להמשך מספר שבועות עד מספר חודשים.

בתום הניתוח ולאחר תקופת ההחלמה יופנה המנותח לטיפולי פיזיותרפיה לשיקום כף הרגל ולהדרכה בתיקון תבנית ההליכה שנפגעה עקב הניתוח.

פיזיותרפיה לאחר ניתוח הלוקס וולגוס

בבואכם אל הפיזיותרפיסט מומלץ שתצטיידו במכתב הסיכום של המנתח, בצילומי הרנטגן של המצב שלפני הניתוח ושל המצב שלאחר הניתוח בכדי לאפשר לפיזיותרפיסט להבין מה נעשה בניתוח ואיזו תכנית טיפולים צריך לבנות ספציפית עבורכם.

שלב הבדיקה הראשונה והחשובה ביותר לשם תכנון תהליך השיקום:

הפיזיותרפיסט יקרא ויבחן את צילומי הרנטגן, תתבקשו ללכת יחפים בכדי שניתן יהיה לזהות את תבנית ההליכה שלכם.

תתבקשו לעמוד על משקף נשיאת המשקל שבמרפאתנו בכדי לאבחן את נשיאת המשקל שלכם על גבי הרגל המנותחת לאומת הרגל הבריאה. משקף זה מראה לפיזיותרפיסט את פרישת המשקל שלכם על כף הרגל.

הפיזיותרפיסט יבדוק את כל מפרקי כף הרגל שבנויה מעשרים ושבע עצמות שמחוברות זו לזו במפרקים שמיוצבים על ידי מערכת סבוכה של רצועות. ויאתר מפרקים מוגבלי תנועה ונוקשות בהשוואה לכף הרגל השנייה [זו שלא נותחה] .

הפיזיותרפיסט יבדוק את כח השרירים של כף הרגל, הבהונות והקרסול וישווה לרגל השנייה.

בתום בדיקת נשיאת המשקל, תבנית ההליכה, טווחי התנועה וכח השרירים יחליט הפיזיותרפיסט מהו הטיפול המתאים לבעיה הספציפית שלכם ויגדיר תכנית עבודה ותכנית טיפולים מותאמת אישית

שלב הטיפולים שייקבע ע"י הפיזיותרפיסט

הטיפולים יכללו הפעלה פאסיבית של כל אחד מהמפרקים שזוהו כנוקשים וכמוגבלים מדובר בטיפול עדין ולא כואב שיבוצע באופן ידני וממוקד לכל מפרק ומפרק.

הטיפול יכלול גם התאמת תרגילים ספציפיים לשרירים שנמצאו כמוחלשים אם בעקבות הניתוח ואם עקב ליקויים שנגרמו בתקופה שקדמה לניתוח.

במידה וימצאו נקודות רגישות, נפיחות ייתר ובצקתיות כתוצאה מהניתוח ישלב הפיזיותרפיסט טיפולי אלקטרו – תרפיה כגון טיפולי אולטרה סאונד, טיפול באמצעות גירויים חשמליים כגון TENS    או interferential current. טיפול בעזרת גלי הלם להסתיידויות שונות כגון דורבן ה עקב, הסתיידות סביב גיד אכילס שגורמים לסטייה במנח ההליכה ובתבנית ההליכה התקינה שלכם.

לצפייה בסרטון המסביר את העיוות של ההלוקס וולגוס הקליקו על הקישור הבא:


המאמר נכתב על ידי :
מאיר אפל שהוא פיזיותרפיסט מוסמך שסיים את לימודי הפיזיותרפיה בבית הספר לפיזיותרפיה שבמכון וינגייט ליד נתניה בשנת 1981. מאיר אפל קיבל את ההסמכה ממשרד הבריאות הישראלי ומאז התמחה והשתלם בעשרות קורסים, התמחויות, ימי עיון וסדנאות בארץ ובעולם כולו.
המרפאה השלנו משלבת ידע רב, מקצועיות, רגישות ויחס חם למטופלים. אנחנו מחויבים לתת מענה מלא לצרכי המטופלים שלנו.

לקריאת מאמרים נוספים העוסקים בבעיות בכף הרגל הכנסו לקישורים הבאים:

טיפול שמרני בעזרת גלי הלם לדלקת בגיד אכילס

טיפול בנקע וקרע ברצועות הקרסול

גלי הלם לדורבן העקב – הטיפול היעיל ביותר