כאבים בשוק הרגל בלילה

במהלך שלושים ושבע שנות עיסוקי בתור פיזיותרפיסט מוסמך ע"י משרד הבריאות הישראלי פנו אלי אלפי מטופלים בשאלה מה הסיבה להופעת כאבים בשוק הרגל בלילה ותשובתי הייתה צריך לבדוק מה מקור הכאבים מאחר וקיימות סיבות רבות לכך שיש כאבים בשוק הרגל בלילה.

מה הן הסיבות לתלונת כאבים בשוק הרגל בלילה?

נחלק את הבעיה לבעיה שקשורה במטבוליזם כגון חוסר מגנזיום דבר שעלול לגרום לכאבים בלילה, סיבה נוספת הינה בעיות עצבים שמקורן מעמוד השדרה מותני שמתבטאות בהקרנת כאבים לשוקיים ושמתגברות בזמן מנוחה ושעלולות להעיר את החולה תוך כדי שינה, סיבה נוספת הינה בעיית לבביות או מחלות כלי דם כגון חסימת כלי דם שטחיים או כלי דם עמוקים ועקב כך בזמן השינה נוצרות בצקות בשוקיים שמלוות בהתכווצויות ובכאבים בשוקיים.

טיפול בכאבים בשוק על רקע מחזור דם

אם בדיקות הרופא אבחנו שבעייתכם הינה על רקע וסקולארי או בעיות לבביות ימליץ הרופא המומחה על טיפול תרופתי, או טיפול כירורגי מתאים כגון צינתור ופתיחת החסימה בכלי הדם הלבבי. בנוסף לכך, מומלץ על תזונה נכונה ותרגול יום יומי שישפר את הטיפול בכלי הדם כגון הליכה ממושכת ומאומצת של לפחות שעה ביום שתזרז את היווצרותם של כלי דם חלופיים ושתבלום את התפתחות המחלה. תרגול פיזיותרפי לחיזוק הרגליים במכון פיזיותרפיה והדרכה לעבודה עצמית בבית.

מוזמנים להתקשר בכל שאלה על כאבים בשוק הרגל בלילה:  לחצו כאן להתייעצות

כאבים בשוק הרגל בלילה ממקור עמוד השדרה מותני

על פי רוב כאבים אילו מלווים בכאב גב תחתון ואף בהקרנות באזורים שונים של הרגליים, לפעמים הכאבים גם מתווספים לתחושת נימול, שריפה ועקצוץ בכף הרגל. כלומר מדובר בלחץ על שורש העצב בעמוד השדרה מותני עקב בלט דיסק או פריצת דיסק בחוליות הגב התחתון על פי רוב בגובה חוליות l5-s1 הלחץ על העצב מלווה בכאב גב תחתון ובהקרנה לאורך אזורים שונים ברגל ועם דגש על כאב מוקרן לאזוק השוק בצד או באזור האחורי של השוק.

מה הקשר בין בלט דיסק מותני לבין כאבים בשוק הרגל בלילה?

בלט דיסק בחוליות הגב התחתון ניתן לזיהוי ברור על ידי בדיקות CT  או בדיקת MRI שהן הדמיות מדויקות שמראות את מצב חוליות הגב התחתון, את מצב הדיסקים הבין חולייתים וכן את מצב הלחץ המופעל על עצבי עמוד השדרה התחתון. כאשר מופעל לחץ על העצב קיימת הקרנת כאב לאורך הרגל ומתבטאת בכאבים בשוק, הסיבה להתגברות הכאבים בלילה נובעת מכך שבלילה הגב ללא תנועה ונוצרת בצקת בעמוד השדרה מותני ולכן הלחץ על העצבים מתגבר, כמו כן עקב כך שהגוף במנוחה אנחנו קולטים את תחושותינו בצורה מודגשת יותר ולכן הכאבים בלילך מתעצמים ובולטים יותר.

בדיקת פיזיותרפיה לבלט דיסק ופריצת דיסק שגורמים לתלונת כאבים בשוק הרגל בלילה

אם נשללה הבעיה הלבבית והבעיה של כלי הדם העמוקים והשטחיים נפנה לבדוק את עמוד השדרה התחתון ונחפש שם את המקור לכאבים. תחילה נבצע בדיקה פיזיקלית שכוללת בחינה של ממצאי בדיקת ה- CT או בדיקת ה- MRI. לאחר מכן, נתשאל את המטופל לגבי ההיסטוריה של הבעיה שלו, כמה זמן הוא סובל מהתלונה של הכאבים בשוק בלילה, האם הוא סובל גם מכאב או רגישות או נוקשות בגב התחתון, האם קיימת תופעה שכאשר הוא משתעל או מתעטש יש כאב בגב והתגברות הכאב ברגל שנקרא בשם סימן ולסלווה valsalva sign. נבדוק את טווחי התנועה של הגב התחתון כגון כפיפה קדימה, פשיטה אחורה, הטיה לצדדים ותנועת רוטציה לשני הצדדים. כעת נעבור לבדיקה ידנית שתכלול בדיקת רפלקסים של גיד הפיקה של הברך ושל גיד אכילס. נמשיך בבדיקת תחושה שטחית של עור הרגל ונשווה בין שתי הרגליים, בשלב הבא נבדוק האם קיימת חולשה של קבוצות  השרירים של הרגל, כופפי הירך, מישרי הברך, פושטי הבהונות, פושטי הקרסול וכופפי הקרסול ונמשש את הגב התחתון מתוך כוונה לעורר כאב מקומי בגב והקרנת כאב לרגל.

טיפולי פיזיותרפיה לבלט דיסק שגורם להקרנה לשוק

הטיפולים יתבססו על ידי הבדיקה ולכן חשוב תחילה לזהות את הקשר בין הגב לבין השוק. הטיפול יכלול טכניקות ידניות, שימוש במכשור אלקטרו תרפיה ותרגול להפעלה ולחיזוק הגב התחתון שיבוצע בבית.

מוזמנים להתקשר בכל שאלה על כאבים בשוק הרגל בלילה:  לחצו כאן להתייעצותהמאמר נכתב על ידי :
מאיר אפל פיזיותרפיסט מוסמך שסיים את לימודי הפיזיותרפיה בבית הספר לפיזיותרפיה שבמכון וינגייט ליד נתניה בשנת 1981.
מאיר אפל קיבל את ההסמכה ממשרד הבריאות הישראלי ומאז התמחה והשתלם בעשרות קורסים, התמחויות, ימי עיון וסדנאות בארץ ובעולם כולו.
המרפאה שלנו משלבת ידע רב, מקצועיות, רגישות ויחס חם למטופלים. אנחנו מחויבים לתת מענה מלא לצרכי המטופלים שלנו.

לקריאת מאמרים נוספים הקשורים בבעיות גב היכנסו לקישורים הבאים:

ההבדל בין פריצת דיסק לבלט דיסק

כאבי גב והקרנה לרגל עקב היצרות תעלת עמוד השדרה המותני

טיפולי פיזיותרפיה לפריצת דיסק בגב התחתון