​מה ההבדל בין בלט דיסק לפריצת דיסק?

בעמוד השדרה יש 24 דיסקוסים, הדיסקוס שצורתו כמו דיסקית מעוגלת עשוי מרקמה ג'לטינית גמישה ואלסטית שממוקמת בין כל שתי חוליות, תפקידו של הדיסק חשוב מאד והוא יוצר מרוח בין כל שתי חוליות ובכך מאפשר לעצבים שיוצאים מתוך תעלת עמוד השדרה ושתפקידם לתת פקודות חשמליות לשרירים שמועברות מהמוח, וכן להעביר בחזרה אל המוח תחושה שטחית מהעור, תחושה עמודה מהגידים ומהרצועות הגידים והמפרקים. העצבים שיוצאים מהמוח מתפצלים לצד ימין ולצד שמאל ומגיעים לכל אבריי הגוף. תהליך של בלט דיסק או פריצת דיסק או בקע דיסק עלול לגרום ללחץ על העצב וכתוצאה מכך לגרום לכאבים באזור החוליה הפגועה וכן תגובת הקרנת כאבים אל האזור שמקבל פקודה חשמלית מהעצב הלחוץ. גירוי והלחץ על העצב התחושתי יכול להתבטא בכאב מוקרן ובתחושת נימול ועקצוצים, בתחושת שריפה. בנוסף לכך הלחץ על סיבי העצב המוטוריים יכול להתבטא בירידה בכח השרירים המעוצבבים עד לחולשה ושיתוק חלקי ואף שיתוק מלא של השרירים.

מטופלים רבים פונים אלי בשאלות:

"מאיר היו לי כאבי גב חזקים מאד והם הקרינו לשתי הרגליים, פניתי לאורתופד והוא במליץ שאעשה CT בגב התחתון, בתוצאות שקיבלתי כתוב שיש לי בלט דיסק בגובה L4-L-5, ואני פוחד שאצטרך בסוף לעבור ניתוח להוצאת הדיסק הפגוע"

"מאיר עשיתי בדיקת MRI של חוליות הצוואר כי היו לי כאבים חזקים בצוואר והקרנת כאב לאורך יד ימין כולל נימול ותחושת חולשה של כף היד. תוצאות הבדיקה הן פריצת דיסק ולחץ על השק הטקאלי של עצב C4 וכן נמצא שיש עוד שני בלטים קטנים בגובה חוליות C2 C5 שלא לוחצים על העצבים. האם ניתן לעזור לי בפיזיותרפיה כי אני לא מוכן לעבור ניתוח בצוואר"

"נתפס לי הגב התחתון ואני עקום ימינה, הכאבים רק בגב ובישבנים ולא כוללים הקרנה לרגליים, הרופא המליץ לעשות צילום רנטגן, לקחת תרופות נוגדי דלקות ולהתחיל בפיזיותרפיה לגב התחתון, האם לדעתך אני צריך לבקש גם בדיקת MRI ולחכות חודש עד שיגיע תורי או שמספיק שאבוא אליך לבדיקה עם הרנטגן שעשיתי"

מה ההבדל בין בלט דיסק ופריצת דיסק?

הדיסק שצורתו כאמור כדיסקית עגולה אליפטית עשוי ממערכת של טבעות צפופות של סיבים שתי וערב שיוצרות מעין שקית חזקה וגמישה, בתוך אותה שקית יש חומר גמיש עשוי מג'ל והוא נע בתוך השקית מצד לצד ומקדימה לאחור בהתאם לתנוחה ולתנועה שאנחנו עושים עם עמוד השדרה. עקב קרעים מיקרוסקופיים של טבעות הדיסק בתחילה הפנימיות ובהמשך החיצוניות יותר מופעל לחץ חזק של הג'ל הפנימי והרצועות הללו מתחילות להיחלש ועקב כך נוצרת בליטה קטנטנה של הטבעות ההיקפיות – חיצוניות של הדיסק והן עלולות לגרום ללחץ על עטיפת העצב והשק הטקאלי שעל העצב, שלב ראשוני זה של הלחץ שגורם לבליטה במעטפת הדיסק נקרא "בלט דיסק".

בשלבים מתקדמים של תהליך החלשות הטבעות וגדילת הבליטה שבמעטפת הדיסק עלול להיווצר קרע בדופן הדיסק ועקב כך הלחץ הפנימי גובר וחלק מהנוזל הפנימי שבתוך הדיסק עלול להידחף החוצה מתוך הדיסק לחלל החיצוני ולהגביר את הלחץ על העצב, שלב זה של יציאת ופריצת נוזלי הדיסק מתוך הדיסק נקרא "פריצת דיסק".

לא צריך לפחד מבלט דיסק או מפריצת דיסק

תוצאות בדיקות ההדמיה נותנות רק תמונה חלקית וצריך להשלים את הבדיקה על ידי בדיקה קלינית שכוללת בדיקת טווחי תנועה, כח שרירים, תחושה שטחית ותחושה עמוקה, בדיקת רפלקסים, בדיקה ידנית למישוש האזור הפגוע וסדרת שאלות שהמטופל ישאל ולפי תשובותיו נדע מה חומרת הבעיה וגודל הלחץ המופעל על העצבים. ולכן ישנם מצבים שלמרות שתוצאות ה CT או ה MRI נראות גרועות עדיין הבדיקה הקלינית תראה שלא מדובר בנזק גדול ושניתן על ידי טיפול שמרני של פיזיותרפיה מתאימה לעזור ולמנוע את הצורך בהתערבות כירורגית מכל סוג שהוא.

האם צריך לנתח פריצת דיסק או בלט דיסק?

מחקרים מראים שלמעלה מ-85% מהאוכלוסייה הבוגרת שבין הגילים 35 שנים ועד 70 שנים סבלו, סובלים או יסבלו מכאבי גב ומבלט דיסק או פריצת דיסק, ויתר 15% שלא מתלוננים על כאבי הגב גם יסבלו מבלט דיסק ו/או מפריצת דיסק למרות שלא יסבלו מכאבי גב. וזו למעשה התשובה לשאלה האם צריך לנתח, כי בעזרת פיזיותרפיה מתאימה ניתן לשחרר את הלחץ של הדיסק מעל העצב כפי שקיים בקבוצת ה-85% ולהעבירם לקבוצת ה-15% כך שימשיך להיות להם בלט דיסק ו/או פריצת דיסק אך ללא כאבים בכלל.

לקריאת מאמרים נוספים שקשורים בבלט דיסק ובפריצת דיסק היכנסו לקישורים הבאים:

איך מתבטאים הסימנים כשיש בלט דיסק בצוואר?

איזה פיזיותרפיה עושים לבלט דיסק בגב התחתון

אפשר להתגבר על כאבי גב ללא תרופות אלא רק עם פיזיותרפיה 

טיפול בכאבי גב- מה שצריך לדעת