טיפול בכאבי גב פריצת דיסק

"פריצת דיסק לא מחייבת בניתוח" כשאני אומר זאת למטופלי הם נושמים לרווחה כי רובם כבר סובלים מכאבי גב שנמשכים תקופות ארוכות, הם גם מדווחים על כאבים מוקרנים לאורך הרגליים, לפעמים התחושה גם כוללת שריפה או עקצוץ בכפות הרגליים ובבהונות הרגליים.

מטופלי מופתעים מאחר והתפיסה הרווחת היא שכשיש פריצת דיסק חייבים מיד לנתח, כך אמרו החברים, הקרובים, הרופא וכמובן "דר' גוגל" כשהם חיפשו תשובה ומענה לבעייתם ברחבי האינטרנט.

במהלך עשרות שנות עבודתי בתור פיזיותרפיסט מוסמך על ידי משרד הבריאות טיפלתי באלפי מטופלים שסבלו מבעיות שונות, ובמאות מטופלים שאובחנו כסובלים מפריצת דיסק. הטיפולים שבצעתי היו שמרניים וכללו טיפולים ידניים בשילוב טיפול עם מכשור רפואי חדיש ובהתאמת תרגילי מניעה והדרכה בתפקוד יומיומי שימנע את הופעת הכאבים בעתיד.

למה לא צריך לרוץ ולעבור ניתוח לאחר אבחנה של פריצת דיסק?

מחקרים שבוצעו בבית חולים אוניברסיטאי מהמובילים בארצות הברית הראו בתוצאות בדיקת ה- MRI וה- CT ש- 85% מהמטופלים בגילאים 35 – 70 שנים שסבלו מכאבי גב תחתון עם וללא הקרנה לרגליים, שיש להם לפחות פריצת דיסק אחת בגב התחתון. ליתר 15% שלא התלוננו על כאבי הגב וגם עברו בדיקת MRI ובדיקת CT נמצא כי ל- 91% מבניהם יש פריצת דיסק אחת לפחות בגב התחתון. כלומר בגילאים אילו ישנה שכיחות של למעלה מ-95% להמצאות פריצת דיסק אחת לפחות. המסקנה אם כך היא שאם נצליח בטיפול שמרני לגרום לקבוצת ה- 85% שהם יהיו כמו יתר ה- 15% כלומר עם פריצת דיסק אך ללא כאבים אז הם לא יצטרכו לעבור ניתוח מיותר ומסכן.

באיזה מצב חייבים לעבור ניתוח לפריצת דיסק?

באותו מחקר הגיעו למסקנה שבשלושה מצבים אין מניעה וחייבים לעבור ניתוח ואילו הם המצבים: כאשר הופיעה באופן פתאומי שיתוק של קבוצת פושטי האצבעות והתמונה הקלינית תהיה צניחת כף הרגל או כפי שנקרא drop foot, או לחילופין שיתוק של קבוצת השרירים שמבצעת התרוממות על הבהונות gastrocnemius muscle paralysis.

המצב השני הוא חוסר שליטה על הסוגרים כלומר המטופל מנסה לתת שתן ולא מצליח כי העצב שנותן פקודה לשריר השסתום הטבעתי שביציאת שלפוחית השתן נפגע, כלומר לא מדובר במטופלים שיש להם בעיה עם הפרוסטטה שלוחצת ולא מאפשרת התרוקנות השלפוחית.

המצב השלישי הינו כאשר המטופל מאיים שאם לא יסכימו לנתח אותו הוא יתאבד בקפיצה מהגג כי אין לו יותר יכולת לסבול מהכאבים הבלתי נסבלים.

מה ההבדל בין פריצת דיסק לבין בלט דיסק?

קיים הבדל ברמת הנזק שנוצרה לדסקית הבין חולייתית לטבעות ההיקפיות וללחץ שהדיסק מפעיל על שורש העצב, הבדלים אילו ניתנים לזיהוי בבדיקות CT ו/או MRI שבהן ניתן לראות את הלחץ שמופעל על העצב ואת המבנה הפגוע של הדיסק.

בדיקה ואבחנה לפני ביצוע טיפול בכאבי גב פריצת דיסק

בדיקה יסודית ומדויקת הינה ערובה ל70% הצלחת הטיפול. לכן בבואכם לבדיקה אצלך הפיזיותרפיסט ישאל אתכם מספר שאלות כגון: כמה זמן אתם סובלים מהכאבים, האם הכאבים רק בגב או שמקרינים גם לרגליים, לאיזו רגל יש הקרנה, באיזה אזור ברגל אתם מרגישים את ההקרנה, האם הכאבים מופיעים בזמן תנועה או מנוחה, האם אתם מתעוררים בלילה מהכאב, האם שיעול או עיטוש מגבירים את הכאב בגב או את ההקרנה לרגל, האם הכאבים הופיעו עקב חבלה, הרמת משא כבד או ישיבה ממושכת בעבודה או בטיסה ארוכה. בשלב הבא תשאלו מספר שאלות לגבי מצב הבריאות הכללית שלכם.

הפיזיותרפיסט יעיין בבדיקות ה- MRI או ה- CT שבצעתם, ובדוק האם בוצעו בדית EMG של ההולכה החשמלית בעצבי הגפיים התחתונים שלכם.

כעת יבדוק הפיזיותרפיסט את התנועות של הגב התחתון, את כח השרירים של הרגליים וישווה בין הרגל התקינה לבין הרגל המוקרנת, הפיזיותרפיסט יבדוק את התחושה השטחית של הרגליים וכן יבצע בדיקת רפלקסים וישווה בין הרגלים.

השלב הבא יכלול מישוש ובדיקת תנועתיות פאסיבית של חוליות החב התחתון, של מפרקי האגן, של מפרקי הירכיים כי הבעיה יכולה לנבוע גם מהאזורים הסמוכים לחוליות הגב התחתון. בעזרת המישוש יחפש הפיזיותרפיסט מפרקים נוקשים, שרירים תפוסים, רקמות מקוצרות וסימנים לבעיה עצבית, מפרקית, שרירית ורקמות רכות אחרות.

טיפול בכאבי גב פריצת דיסק

כעת לאחר שבוצעה הבדיקה יחליט הפיזיותרפיסט מה הטיפול המתאים לבעייתכם, השיטות שמתאימות לטיפול בכאבי גב עקב פריצת דיסק מגוונות ויותאמו על פי תוצאות הבדיקה, הטיפול יכלול טכניקות ידניות לפי תפיסות שונות כגון: שיטת Maitland, שיטת Bryan Edwards שיטת Mac- Kenzie. שיטת הארכה פסיבית של רקמות עצביות פגועות A.M.T. כמו כן, ישתמש הפיזיותרפיסט במכשור אלקטרו תרפי חדיש, עם התקדמות הטיפולים כאשר תחושו בהטבה יתאים המטפל סדרת תרגילים מיוחדים ומותאמים לבעייתכם שתתבקשו לבצעה בבית, בנוסף לכך תודרכו כיצד לסדר את סביבת העבודה שלכם על פי עקרונות ארגונומיים בסביבת המחשב ולאילו מבנכם שעובדים בסביבת עבודה טכנית ופיזית תקבלו הדרכה כיצד לעבוד על פי עקרונות ארגונומיים בפס הייצור.

 

המאמר נכתב על ידי :

מאיר אפל פיזיותרפיסט מוסמך שסיים את לימודי הפיזיותרפיה בבית הספר לפיזיותרפיה שבמכון וינגייט ליד נתניה בשנת 1981. מאיר אפל קיבל את ההסמכה ממשרד הבריאות הישראלי ומאז התמחה והשתלם בעשרות קורסים, התמחויות, ימי עיון וסדנאות בארץ ובעולם כולו. המרפאה השלנו משלבת ידע רב, מקצועיות, רגישות ויחס חם למטופלים. אנחנו מחויבים לתת מענה מלא לצרכי המטופלים שלנו.


לקריאת מאמרים נוספים בנושא כאבי גב היכנסו לקישורים הבאים:

הבנת האנטומיה של עמוד השדרה

טיפולי פיזיותרפיה לאחר שבר דחיסה בחוליות הגב

הופעת כאבי גב בעקבות השמנת ייתר