האנטומיה של הברך – Knee

הכרת האנטומיה של הברך – Knee

מפרק הברך בנוי מארבע עצמות, עצם הירך [femure] שמתחילה מקצהו העליון במפרק הירך, חלקו התחתון של מפרק הברק הינו המשטח המפרקי של עצם השוק [tibia] שבסמוך לה בצד החיצוני נמצאת עצם השוקית [fibula] ומלפנים נמצאת עצם הפיקה [patella] שהיא מעיין הכיפה של הברך והיא נמצאת בתוך סיבי גיד שריר הארבע ראשים [Quadriceps].

בתוך חלל מפרק הברך נמצאות ארבע רצועות: רצועה צולבת קדמית [A.C.L anterior cruciate ligament] רצועה צולבת אחורית [P.C.L posterior cruciate ligament] רצועה רוחבית פנימית [M.C.L medial collateral ligament] ורצועה רוחבית חיצונית [L.C.L lateral collateral ligament]. תפקיד הרצועות לייצב את משטחי הברך ולהדקם האחד לשני בכל שלב ובכל זווית של תנועת הברך מכיפוף מלא בזמן כריעת ברך ועד ליישור מלא בזמן נעילת הברך. כמו כן תפקים למנוע תנועה של "בריחת הברך" קדימה ואחורה או לצדדים. סיבי הרצועות בנויים כמעיין מניפה ובדרך זו בכל אחד משלבי התנועה של הברך נמצאים חלק מהסיבים בשיא המתיחה שלהם ובכך הם מאפשרים העמסה בכל זווית של הברך.

בנוסף בתוך הברך נמצאים שני מבנים שנקראים בעברית סהרונים [meniscus] כי הם דומים בצורתם למבנה הירח, המניסקוס הפנימי [M.M medial meniscus] והמניסקוס החיצוני [L.M lateral meniscus]. תפקידם של המניסקוסים למלא את החלל שבין שתי עצמות הברך [הירך והשוק] הם עשויים מסיבי סחוס עדינים ובכל עת שהשוק נעה בכיוון של כיפוף או פשיטה ביחס לירך המניסקוסים נעים סביב ציר האורך ומאפשרים תנועה עם תמיכה מלאה לעצמות הברך וכן עוזרים ליצירת תנועה סיבובית קטנה של השוק ביחס לברך.

המשטחים המפרקיים של ארבעת עצמות הברך מצופים בשכבת סחוס סינוביאלי [articular cartilage] שתפקידו לשמש הן כבולם זעזועים של המפרק והן במשטח החלקה של העצמות האחת ביחס לשניה ובכך לאפשר תנועה חלקה בתוך המפרק.
את המפרק עוטפת קופסית שהיא מעיין שקית שבתוכה נמצא נוזל סיכה [articular capsula] והיא שומרת על הלחץ התוך מפרקי ועל הזנה תקינה של המבנים שבתוכה. מפרק הברך מיוצב ומופעל על ידי מסת שרירים שהאחרי על יישור הברך הוא שריר ארבעת הראשים [Quadriceps] והמכופפים שלו הינם שרירי הירך האחוריים [hamstrings] שהם שלושה שרירים מסיביים: בצד החיצוני נמצא שריר הדו-ראשי של הירך [biceps femoris] ובצידו הפנימי נמצאים שני שרירים [semitendinosus, semitendinosus] שרירים אלו גם אחראים על התנועה הסיבובית של השוק ביחס לברך.

מצידו האחורי של הברך בין גידי שרירי המכופפים עוברים בתוך החלל של הברך [popliteal fossa] הגידים וכלי הדם שמעצבבים ושאחריים על אספקת הדם למפרק ולשרירים והם בדרכם מטה לכיוון השוק וכף הרגל.

הבנת מבנהו המורכב של מפרק הברך מהווה כלי יסוד ביכולת האבחון וזיהוי הפתולוגיה ומכניזם הפציעה שארעה לברך ולמרכיביה. על הפיזיותרפיסט להכיר את האנטומיה בכדי שיוכל לזהות את הפציעה ולהתאים לה את הטיפול המתאים.

ניתן להעתיק את המונחים הלועזיים ולחפש את הציור ואת האיור המתאים במנוע חיפוש שבאינטרנט, כמות הציורים רבה ובוודאי שבאחד מהם תוכלו להבין את ההסברים הנ"ל.

שינויים ושחיקת סחוס פיזיותרפיה עקב כאב ברך בצד הפנימי של הברך פיזיותרפיה לקרע במניסקוס שיקום לאחר שיחזור רצועה צולבת קדמית פיזיותרפיה לאחר ארטרוסקופיה פיזיותרפיה לכאבי ברכיים

לקריאת מאמרים נוספים הקשורים בברך היכנסו לדפים:

הגורמים להיווצרות כאבי ברכיים

טיפולי פיזיותרפיה בדלקת ע"ש בייקר ציסטה

פיזיותרפיה לקרעים במניסקוסים של הברך