כאבי ברכיים – טיפול למניעת כאבים ושחיקת סחוסים

כאבי ברכיים – סיבות גורמים ודרכי טיפול

כאבי ברכיים הינם כאבים שמאפיינים את כל בני האדם ללא קשר למינם או לגילם.רוב הכאבים מתעוררים עקב פעילות ספורטיבית מאומצת הן בחדרי הכושר והן במגרש המשחקים.

כאבי הברכיים יכולים לנבוע עקב מאמץ מתמשך לאורך שנים, שימוש בנעליים לא מותאמות או לחילופין עקב חבלה טראומטית חד-פעמית כגון נפילה נחיתה לא זהירה תוך כדי סיבוב הברך. גורם נוסף הוא העמסת יתר עקב עליה במשקל.

האזורים הפגיעים בברך הינם סחוסי הברך, המניסקוס ים או בשמם העברי סהרונים, הרצועות הצולבות והרצועות הרוחביות שתפקידן לשמור על יציבות הברך ומנוע תנועת ייתר במשורים הצידיים ובמישור הקדימה-אחורה.

המטופלים מתלוננים על סוגים רבים של מחושים כגון אי נוחות במהלך ההליכה, רגישות בזמן עליה וירידה במדרגות, נוקשות לאחר ישיבה ממושכת, קושי בכריעת ברך כאב בצד הפנימי של מפרק הברך ואף כבדות והקרנה לעבר השוק.

בגיל המבוגר מקור התלונות הינם משחיקת הסחוס של עצמות הברך שכוללות את סחוס הפיקה, סחוס הירך וסחוס השוק, שחיקה שניתן להקל על הכאבים שהיא יוצרת בעזרת טיפולי פיזיותרפיה ידניים, תרגילים לחיזוק שרירי הירך המכופפים והפושטים, וטיפולים אלקטרו-תראפיים.

כאבי ברכיים – טיפול למניעת כאבים ושחיקת סחוסים

טיפולי פיזיותרפיה לכאבי ברכיים.

בתחילה יש לבדוק את הברך לאתר את האזור הפגוע [סחוס,רצועה,מניסקוס,גיד וכו.] ולהתאים את הטיפול הנכון לאזור הפגוע.

ניתן לטפל בברכיים ע"י מגוון רחב של גישות טיפוליות:

  1. מוביליזציה מנואלית עדינות [הפעלה ידנית פסיבית] למפרקים ולמשטחי הסחוס הפגועים.
  2. טיפול ע"י עיסוי עמוק רוחבי לסיבים הפגועים של הרצועות הרוחביות ולגידים המודלקים.
  3. טיפול במניסקוסים ע"י טכניקות רוטטוריות מותאמות.
  4. טיפולים אלקטרו-תרפים שכוללים אולטרא סאונד גירוים חשמליים מסוג DIODYNAMIC INTERFERENTIAL TENS גירויי שרירים לצורך שיפור וחידוש הכיווץ של השרירים.
  5. טיפול ע"י TILT BOARD לצורך שיקום ושיפור התחושה העמוקה של רצועות הברך.
  6. חיזוק שרירים דינאמי וסטאטי של שרירי הירך המישרים והמכופפים.
  7. חבישות רפואיות TAPING עפ"י תפיסותיהם של פריס ומק-קנול.
  8. טיפול באמצעות גלי הלם לדלקות כרוניות בגידי הברך.

טיפולים נלווים לטיפולי פיזיותרפיה

בנוסף לכל טיפולי פיזיותרפיה ניתן לשלב טיפולים תרופתיים אנטי דלקתיים תוספי מזון כגון גלוקוזמין וכונדרוטין הזרקת חומצה היאלורונית.

במידה ולא הושגו תוצאות מספקות ניתן לבצע פרוצדורה כירורגית כגון ארטרוסקופיה לניקוי המפרק לגופים חופשיים, כריתה חלקית של מניסקוס קרוע ,ניתוח לשחזור רצועות קרועות, וניסיון להשתלת סחוס בתוך המפרק.

כאבי ברכיים טיפים והמלצות

כאבי ברכיים מופיעים עשויים להגרם עקב פעילות ספורטיבית מאומצת או ישיבה ממושכת במשרד או במהלך נהיגה ממושכת. על ידי בדיקה וזיהוי גורם הבעיה ובעזרת טיפול פיזיותרפי ניתן להקל על כאבי הברכיים.

אם אתם סובלים מכאבים או פציעה באזור הברך אל תהססו ופנו אלינו באמצעות הטופס

 נכתב על ידי 

מאיר אפל פיזיותרפיסט מוסמך שסיים את לימודי הפיזיותרפיה בבית הספר לפיזיותרפיה שבמכון וינגייט ליד נתניה בשנת 1981. מאיר אפל קיבל את ההסמכה ממשרד הבריאות הישראלי ומאז התמחה והשתלם בעשרות קורסים, התמחויות, ימי עיון וסדנאות בארץ ובעולם כולו. המרפאה השלנו משלבת ידע רב, מקצועיות, רגישות ויחס חם למטופלים. אנחנו מחויבים לתת מענה מלא לצרכי המטופלים שלנו.


לקריאת מאמרים נוספים בתחום הפיזיותרפיה היכנסו לקישורים:

טיפול בציסטה ע"ש בייקר Baker's cyst

להכרת האנטומיה של הברך

טיפול שיקומי לאחר ניתוח רצועה צולבת של הברך