כאבי ברכיים בעליה במדרגות

תלונות על כאבי ברכיים במדרגות מתחלקים לשתי קבוצות עיקריות, כאבי ברכיים בעליה במדרגות והקבוצה השנייה מתלוננת על כאבי ברכיים בירידה במדרגות. ההבדל בין שתי הקבוצות הוא בסוג המאמץ ובסוג הכיווץ המופעל על שריר הארבעה ראשים quadriceps muscle שהוא השריר המסיבי שנמצא בקדמת הירך ותפקידו כפול, הן ביישור הברך, ממצב כפיפה מקסימלי ועד למצב פשיטה מקסימלית והן עזרה בכפיפת הירך לכיוון הבטן, ובמקרה זה השריר ארבע ראשיים איננו השריר העיקרי, אלא שריר נלווה לשריר שריר המותן כסל iliopsoas muscle.

כאמור, השריר ארבעה ראשים משתתף בעליה במדרגות על ידי כיווץ, ובכך מאפשר לנו ליישר את הברך ולאפשר עלייה במדרגות. לעומת זאת, כאשר אנחנו יורדים במדרגות השריר הארבעה ראשים עובד בצורת כיווץ אקסצנטרי eccentric muscle action וכאילו שהוא בולם וממתן את הירידה ממדרגה למדרגה הבאה. 

בשני המקרים, העומס המופעל הוא על עצם הפיקה patella bone, ולכן כאבי ברכיים בעליה במדרגות או כאבי ברכיים בירידה במדרגות נגרמים עקב העומס, הלחץ ובהמשך משחיקת הסחוס של הפיקה כי נוצר עומס חזק מאד על סחוס הפיקה, שנמצא בצד הפנימי של הפיקה שמופנה לתוך המפרק שבין הפיקה לבין עצם הירך patellofemoral joint. תופעה זו נקראת גם בשם  תסמונת כאב פטלופמורלי patella femoral pain syndrome.

מוזמנים להתקשר בכל שאלה: לחצו כאן להתייעצות

האנטומיה של מפרק הברך

בכדי להבין את הסיבות להיווצרות כאבי ברכיים בעליה במדרגות, צריך להבין את המבנה האנטומי של מפרק הברך. מפרק הברך מורכב מארבע עצמות, עצם הירך femur bone שמתחילה מלמעלה באגן, עצם השוק tibia bone וצמודה אליה מהצד החיצוני עצם השוקית tibia bone והן ממשיכות עד הקרסול ובונות את הקרסול, מלפנים בברך עצם הפיקה patella bone. 

המבנה החזק של העצמות, מאפשר להן לשאת את משקלנו דרך מנח האורך של העצמות. לכל עצם קיימת אספקת דם עורקי עשיר בחמצן ובחומרים שבונים ומרפאים את מחלות העצם, ומנגד יוצא הוריד שמחזיר אל הלב את הדם הורידי שבניגוד לדם העורקי איננו מכיל את החמצן וחומרי הבניה של העצם. קצוות העצמות שבונות את המפרקים עטופות בשכבת סחוס היאליני articular cartilage שהוא מבנה חלק שתפקידו לנוע מול הסחוס בעצם המקבילה לו ובכך להפחית חיכוך ושחיקה. 

המפרק עטוף בקופסית articular capsule ובתוכה נוזל סיכה שתפקידו להזין את הסחוסים. בתוך המפרק נמצאים שני סהרונים הסהרון הפנימי medial meniscus והסהרון החיצוני lateral meniscus. המפרק מיוצב על ידי מערכת רצועות חזקה שבכל זווית של כפיפה ופשיטה של מפרק הברך נמצאים חלק מסיבי הרצועה במצב של מתיחה מקסימלית, כך שהמפרק יציב בכל שלב של כפיפה ופשיטה על ידי כל הרצועות ובחלקים שונים של הסיבים. הרצועה הצידית החיצונית lateral collateral ligament הרצועה הצידית הפנימית medial collateral ligament, הרצועה הצולבת הקדמית anterior cruciate ligament הרצועה הצולבת האחורית posterior cruciate ligament.                               

את מפרק הברך מפעילות שתי קבוצות שרירים עיקריות והן קבוצת פושטי הברך שבנויה משריר ארבעה ראשים quadriceps muscle שמלפנים ומקבוצת השרירים האחורית של הירך שאחראית על כיפוף הברך והיא קבוצת ההמסטרינגס hamstring muscles.

מחלת מפרקים ניוונית של הברך

הסימנים של כאבי ברכיים בעליה במדרגות מהווים סימנים ראשוניים של התחלת שחיקת הסחוס שבברך שהיא כאמור תחילתה של מחלת מפרקים ניוונית של הברך. בתחילה מחוש בכאבים קלים בעלייה ובירידה במדרגות, בהמשך הכאבים יתגברו ונצטרך להיעזר במעקה בכדי להקל על העלייה ולבלום ולמתן את הירידה, בשלבים מתקדמים יותר נאלץ לרדת או לעלות על ידי הבאת רגל אחר רגל לאותה המדרגה וכאשר התופעה תופיע בשתי הברכיים נעזר בנוסף למעקה גם במקל הליכה או בקב אחד או בשתי קביים.

לצפייה בסרטון המדגים את תנועת עצמות הברך ופעולת הרצועות המייצבות של הברך הקליקו על הסרטון:


טיפולי פיזיותרפיה עקב כאבי ברכיים בעליה במדרגות

בבואכם אל הפיזיותרפיסט שהוסמך על ידי משרד הבריאות תחילה ישאל אתכם מספר שאלות על כאבי הברכיים כמה זמן, באיזו תנועה ובאיזו תנוחה. שאלות נוספות על בריאותכם הכללית. הפיזיותרפיסט יבדוק את הברכיים, את טווחי התנועה, את כוח השרירים, יחפש מוקדים כאובים בסחוס של הפיקה במפרק הברך, ברצועות המייצבות, בבורסות של הברך.   

לאחר הבדיקה יחליט הפיזיותרפיסט איזה טיפול מתאים לכם, טיפולים ידניים, טיפולים אלקטרו תרפיה שונים, חבישות בעזרת פלסטרים שונים לייצוב הברך knee stabilization taping, לכיוון תנועת הפיקה mcconnell taping technique, לכיוון מנח השרירים kinesio tape knee. כמו כן, יתאים לכם מספר תרגילים לחיזוק שרירי הירכיים, שרירי האגן ושרירי השוקיים. תרגול לשיפור התחושה העמוקה proprioception exercises ברצועות בגידים ובמפרקי הרגליים.

להשארת פרטים: לחצו כאן

המאמר נכתב על ידי :
מאיר אפל פיזיותרפיסט מוסמך שסיים את לימודי הפיזיותרפיה בבית הספר לפיזיותרפיה שבמכון וינגייט ליד נתניה בשנת 1981.
מאיר אפל קיבל את ההסמכה ממשרד הבריאות הישראלי ומאז התמחה והשתלם בעשרות קורסים, התמחויות, ימי עיון וסדנאות בארץ ובעולם כולו.
המרפאה השלנו משלבת ידע רב, מקצועיות, רגישות ויחס חם למטופלים. אנחנו מחויבים לתת מענה מלא לצרכי המטופלים שלנו.

לקריאת מאמרים נוספים הקשורים בכאבי ברכיים היכנסו לקישורים הבאים:

תסמונת ציסטה על שם בייקר

נזקים, קרעים במניסקוסים של הברך והטיפול המתאים

טיפולי פיזיותרפיה לאחר ניתוח לשחזור הרצועה הצולבת הקדמית

תרגילי פיזיותרפיה לברך