כאבי ברכיים בישיבה ממושכת

הקדמה והחיים המודרניים גרמו לנו להעביר את רוב שעות היום שאנו ערים בישיבה ממושכת ועקב כך נוצרו כאבי ברכיים שהם שונים בתסמינים מאשר כאבי ברכיים בזמן פעילות גופנית או בזמן שינה ממושכת.

תופעות של כאבי ברכיים בישיבה ממושכת יכולים לבוא לידי ביטוי בזמן הישיבה או בזמן הקימה לאחר ישיבה ממושכת או בזמן התחלת הצעדים הראשונים כאב שמשתחרר לאחר מספר צעדים, כאבי ברכיים לאחר ישיבה מזרחית ממושכת, כאב ברכיים לאחר כריעת ברכיים ממושכת כשמנסים להתרומם משיא הכפיפה למצב של עמידה ואחר כך כשמתחילים לצעוד. כל אחד מהדוגמאות של הכאבים הללו עלול להצביע על שינויים ברקמות הרכות של המפרק ושל המבנים שעוטפים את המפרק.

מוזמנים להתקשר בכל שאלה: לחצו כאן להתייעצות

סוגי פתולוגיות שונות

כאב בקדמת הברך שמופיע בזמן ניסיון לקום מישיבה או בזמן ישיבה עלול להצביע על גירוי, שחיקה, נזק מצטבר במפרק הפיקה / ירך patellofemoral pain או בשם כאבי ברך קדמית, הכאבים האלו עלולים גם לבוא לידי ביטוי בזמן עליה וירידה במדרגות וזאת מאחר והלחץ המופעל על הברך מתרכז במפרק הפיקה ירך מקדימה, בזמן ירידה במדרגות מופעל על שריר הירך הקדמי, שריר הארבעה ראשים quadriceps muscle עומס של כיווץ אקסנטרי eccentric ועקב כך נוצרת דחיסה חזקה של הפיקה ביחס לירך, סיבה זו עלולה לגרום לכאב בקדמת הברך.

שחיקת הסחוס של הפיקה chondromalacia patella התלונה הינה כאבים בקדמת הברך בצד האחורי הפנימי של הפיקה. בבדיקת פיזיותרפיה שמתבצעת על ידי פיזיותרפיסט מוסמך נזהה רגישות בזמן הנעה פאסיבית של הפיקה ביחס לירך האחורית.

שינויים מפרקיים בברך osteoarthritis of knee שנגרמים עקב שחיקה בברך ובאים לידי ביטוי בגילאים של 50 שנה ויותר, בצילום רנטגן נזהה שינויי תוך מפרקי ותזוזת עצמות הברך. תופעות אלו מתגברות ומחמירות עם השנים ועלולות להגיע עד לרמה של אי יכולת להתהלך והצורך במקלות הליכה עד הליכון.

דלקת בבורסות הברך שהן רקמות רכות עשויות משקית ג'ל שתפקידה למנוע חיכוך פנימי בין הגידים לבין העצמות. באזור הברך קיימות 4 בורסות שונות שממוקמות בארבעה אזורים של הברך. שלושת הבורסות הראשונות נמצאות לפני מעל ומתחת לפיקה. המוכרת ביותר היא pre patellar bursa שממוקמת מלפנים לפיקה, מעל הברך נמצאת בורסה נוספת שנקראת בשם suprapatellar bursa, הבורסה השלישית נמצאת מתחת לפיקה ושמה infrapatellar bursa. הבורסה הרביעית שנמצאת בחלק העליון של השוק ובצידה הפנימי ונקראת pes anserine bursa הבורסות הללו עשירות ברקמה עצבית וכאשר הן מודלקות ובצקתיות נוצר גירוי עצבי ובעקבותיו כאב במנוחה ובתנועה, כלומר זו אחת הסיבות להופעת כאבי ברכיים בישיבה ממושכת.

גורם נוסף שעלול לגרום לתלונה על כאבי ברכיים בישיבה ממושכת היא דלקת בגיד הפיקה Patellar Tendonitis שנמצא בין הפיקה בחלקה התחתון לבין המקום שהוא נאחז בעצם השוק מתחת למפרק הברך. הגיד הזה מעורב בכל תנועה של יישור הברך בזמן עבודה אקטיבית של שריר הארבעה הראשי וכן בזמן מתיחה פסיבית של כיפוף הברך עד לקצה טווח התנועה של הכיפוף.

תופעה נוספת היא של כאבים בצידה האחורי של הברך שנקרא בשת תסמונת ציסטה ע"ש בייקר bakers cyst מדובר בהתעבות ציסטה בצד האחורי של הברך שמונעת אפשרות של כיפוף הברך עד לסוף טווח התנועה.

תופעה נוספת שמתאפיינת בעקר בקרב בני נוער ומתבטאת בצמיחה של זיז בקדמת השוק ונקראת בשם osgood schlatter אחת מהתלונות הקשורות בתופעה זו היא כאבי ברכיים בישיבה ממושכת ובני הנוער מתלוננים שאינם יכולים לשבת שעות ארוכות מבלי להזיז ולשחרר את הברך.

טיפול פיזיותרפיה למטופלים עם כאבי ברכיים בישיבה ממושכת

תחילה יבצע הפיזיותרפיסט תשאול מעמיק לגבי תלונותיכם כגון כמה זמן הבעיה קיימת, באיזה תנועות ותנוחות מופיעים הכאבים, האם טיפלתם בעבר בבעייתכם ומה הטיפול שקיבלתם, הפיזיותרפיסט יסתכל בצילומי הרנטגן או ה – CT או ה- MRI שתביאו אתכם. לאחר מכן יבדוק כח שרירים, טווחי תנועה ויחפש אחרי נקודות רגישות.

בשלב הבא יחליט על טיפולים שונים שיכללו גם טיפולים ידניים, גם טיפולים עם מכשור אלקטרו תרפיה, יתאים לכם תרגילים אישיים וישתמש בחבישות מקצועיות.

להשארת פרטים: לחצו כאן

המאמר נכתב על ידי :
מאיר אפל פיזיותרפיסט מוסמך שסיים את לימודי הפיזיותרפיה בבית הספר לפיזיותרפיה שבמכון וינגייט ליד נתניה בשנת 1981.
מאיר אפל קיבל את ההסמכה ממשרד הבריאות הישראלי ומאז התמחה והשתלם בעשרות קורסים, התמחויות, ימי עיון וסדנאות בארץ ובעולם כולו.
המרפאה השלנו משלבת ידע רב, מקצועיות, רגישות ויחס חם למטופלים. אנחנו מחויבים לתת מענה מלא לצרכי המטופלים שלנו.

לקריאת מאמרים נוספים בתחום כאבי הברכיים היכנסו לקישור הבא:

פיזיותרפיה לאחר ניתוח שחזור רצועה צולבת בברך

טיפול בפיזיותרפיה בקרע מניסקוס

כאבי ברכיים לאחר ריצה