​כאבי ברכיים אחרי ריצה

במהלך ארבעים ושתיים שנות עבודתי כפיזיותרפיסט מומחה במצבים של טיפול בפציעות ספורט בפרט ובבעיות במערכת השלד והתנועה בכלל, פנו אלי מאות אצנים בתלונה על כאבי ברכיים אחרי ריצה, תלונות שהכאבים התחילו בעקבות הריצה ובשלבים מתקדמים יותר אף הופיעו במהלך הריצה. חלק מהמטופלים גם דיווחו על החמרה בכאבים שהתבטאה בשלבים מאוחרים יותר גם במצבים שלא כללו ריצה אלא בזמן הליכה ואף החמרה שהכאב לא פסק והתחיל להפריע גם במנוחה ולפעמים בשינויי תנוחה כגון מעבר מישיבה לקימה, או אפילו כאבים שמעירים אותם בזמן השינה בלילה.

כלומר בתיאורים הללו אני מזהה תפוס של החמרה הווה אומר ממצב של כאבי ברכיים אחרי ריצה קיימת החמרה שאיננה קשורה ישירות לריצה ובשיאה הכאבים אף מעירים בלילה תוך כדי שינה.

הבנת המבנה האנטומי של מפרק הברך

בכדי שהבין למה מופיעים כאבי ברכיים אחרי ריצה, צריך תחילה להבין את מורכבותו של מפרק הברך. אתאר לכם כעת את האנטומיה המורכבת של עצמות מפרק הברך: מפרק הברך מורכב מארבע עצמות, עצם הירך femur bone מצדו העליון של המפרק, עצם השוק tibia bone מהצד התחתון של המפרק, ולידה עצם השוקית fibula bone שנמצאת מהצד החיצוני של עצם השוק. ומלפנים עצם הפיקה patella bone שנמצאת בתוך גיד הפיקה patellar tendon מלפנים ומשמשת כמשפרת זווית היישום של שריר הארבעה ראשי.

כעת אתאר לכם את מערכת השרירים שמפעילים את מפרק הברך:

מלפנים נמצא שריר הארבעה ראשי quadriceps muscles, שכאמור מורכב מארבעה ראשים ובשמם הלועזי: rectus femoris muscle הראש השני הפנימי הוא: vastus medialis muscle הראש השלישי החיצוני ובשמו: vastus lateralis muscle והראש הרביעי העמוק שנקרא בשם: vastus intermedius muscle . שריר הארבעה ראשי אחראי על תנועת יישור הברך מכפיפה לפשיטה, ובמהלך הפוך reverse action muscle אחראי על בלימת השקיעה של הגוף בתרגילי סקווטינג squatting exercises כלומר בניסיון של ירידה לכפיפת הברך ממצב עמידה למצב כריעת ברכיים. בצד האחורי של הירך אנחנו מזהים את קבוצת השרירים שאחראיים על כיפוף הברך הלו הם שרירי מכופפי הברך hamstring muscles שבנויה משלושה שרירים: החיצוני שנקרא הדו ראשי הירכי biceps femoris האמצעי שנקרא השריר החצי גידי semitendinosus muscle ובצד הפנימי של הירך האחורית נמצא השריר החצי קרומי semimembranosus muscle. כלומר מסת שרירי הירך האדירה מורכבת משתי קבוצות שרירים: מלפנים פושטי הברך: שרירי ארבעת הראשי quadriceps muscles ומאחור קבוצת מכופפי הברך hamstring muscles שעשויה משלושה שרירים מסיבים.

מהצד הפנימי של הירך נמצאת קבוצת השרירים המקרבים של הירך ובשמם הכולל adductor muscles of the thigh שמתחברים לאורך עצם הירך, המקרב הארוך- adductor longus המקרב הבינוני - adductor brevis המקרב הגדול - adductor magnus והשריר הפנימי ביות הוא שריר הגרציליס -gracillis.

מהצד הפנימי קדמי של הברך בחלק התחתון של הברך מתחברים שלושה גידי שרירים שיוצרים מבנה בצורת רגל אווז ובשמה הלועזי pes anserinus, שלושת השרירים הם Sartorius muscle, gracilis nucleus והגיד של השריר semitendinosus muscle שהוא כמצוין אחד השרירים של קבוצת מכופפי הברך. שלושת הגידים הללו עוברים בסמוך ל pes anserinus bursa שהיא רקמה בשם בורסה ושאסביר עליה בהמשך למאמר.

המבנה הפנימי של מפרק הברך מורכב משתי רצועות צולבות הרצועה הצולבת הקדמית ובשמה הלועזי ACL anterior cruciate ligament וכן הרצועה הצולבת האחורית ובשמה הלועזי PCL posterior cruciate ligament. משתי צידי הברך הפנימי והחיצוני נמצאות שתי הרצועות המייצבות הפנימית היא: MCL medial collateral ligament והחיצונית LCL lateral collateral ligament. בתוך הברך בין המשטחים הסחוסיים של עצמות השוק והירך נמצאים הסהרון הפנימי ובשמו הלועזי MM medial meniscus ובצד החיצוני הסהרון החיצוני ובשמו הלועזי LC lateral meniscus.

מהצד החיצוני של הירך נמצאת רצועה מסיבית iliotibial band וכן מפוזרות סביב הברך ארבע בורסות suprapatellar bursa, prepatellar bursa, infrapatellar bursa, pes anserinus bursa. תפקיד הבורסות הללו למנוע חיכוך בין הרקמות והן נוטות להיפגע ולפתח דלקות בעקבות מאמצים פיזיים קשים.

התיאור המפורט של האנטומיה המורכבת של הברך מיועד להסביר לכם כמה מבנים יש בתוך הברך ומסביבה. כל אחד מהמבנים הללו עלול לגרום להופעת כאבי ברכיים אחרי ריצה.

מה הן הסיבות להופעת כאבי ברכיים

בכל גיל ניתן להעמיס עומסים שונים על הברכיים כלומר הסיבה העיקרית להופעת כאבי ברכיים היא רמת העומס המופעל בזמן הריצה, חוסר איזון בין השרירים המכופפים לבין השרירים הפושטים, קיצור שרירים ונורשות מפרקים, חוסר איזון בין שרירי הירכיים לבין שרירי האגן, .נוקשות כרונית שלחוליות הגב התחתון שמלווה בכאבי גב ובשינויים בעמוד השדרה, בלטי דיסק בגב התחתון, שינויים בכפות הרגליים, עיוותים של קשת כף הרגל, קיצור של גיד האכילס, פתולוגיות מסוג דורבן העקב ודלקת ברצועה האורכית של כף הרגל ובשמה המקצועי PLANTAR FASCEITIS.

מהם סוגי הפתולוגיות שעלולות לגרום לכאבי ברכיים בזמן ולאחר הריצה

תסמונת ITB מדובר בדלקת ובמתיחת סיבים של רצועת iliotibial band [האיליו טיביאל באנד] זוהי רצועה צדית שמתחילה מעצם האגן ועוברת בסמוך לברך ונאחזת בצד העליון של עצם הטיביה. במקרה של דלקת ברצועה נחוש כאב, שריפה ומתח בצד החיצוני של הברך.
כאבים בקדמת הברך מקורם במבה הפיקה ובגיד הפיקה שמחבר בין שריר הארבע ראשי לבין עצם השוק TIBIA שמתחת לברך. בדרך כלל נזהה שחיקת סחוס של הפיקה מצידה הפנימי התוך מפרקי. במקרה של דלקת בגיד הפיקה הכאבים ימוקמו נמוך יותר מתחת לפיקה.
קרעים בסהרונים הפנימי MM medial meniscus  ו/או בסהרון החיצוני LC lateral meniscus הינם עוד גורם להופעת כאבים בברך לאחר ריצה. הכאבים יכולים להופיע משני צידי הברך.
קרעים מקרוסקופיים ודלקת ברצועות הברך החיצונית LCL lateral collateral ligament וברצועת הברך הפנימית MCL medial collateral ligament במקרים כאלו הכאבים יופיעו בזמן מישוש עמוק של סדק הברך הפנימי ובסדק הברך החיצוני.

המאמר נכתב על ידי :

מאיר אפל פיזיותרפיסט מוסמך שסיים את לימודי הפיזיותרפיה בבית הספר לפיזיותרפיה שבמכון וינגייט ליד נתניה בשנת 1981. מאיר אפל קיבל את ההסמכה ממשרד הבריאות הישראלי ומאז התמחה והשתלם בעשרות קורסים, התמחויות, ימי עיון וסדנאות בארץ ובעולם כולו. המרפאה השלנו משלבת ידע רב, מקצועיות, רגישות ויחס חם למטופלים. אנחנו מחויבים לתת מענה מלא לצרכי המטופלים שלנו.


לקריאת מאמרים שקשורים בגורמים להופעת כאבי ברכיים אחרי ריצה ובטיפול המומלץ בהם היכנסו לקישורים הבאים:

טיפול פיזיותרפיה למתיחת שריר ארבעה ראשי

טיפול פיזיותרפיה בדלקת ברצועה ITB

טיפולי פיזיותרפיה במתיחת שריר ההמסטרינגס – מכופף הברך

טיפולי פיזיותרפיה לקרע במניסקוס

טיפול בציסטה על שם בייקר

טיפולי פיזיותרפיה לקרע ברצועה צולבת