כאבים בצידי ברכיים מה זה אומר וכיצד מטפלים

הברכיים מורכבות מארבע עצמות, התנועה העיקרית של הברך הינה כיפוף ויישור אך תנועות אילו מתבצעות תוך כדי תנועה סיבובית על ציר האורך שמתבצעת בין עצם השוק לבין עצם הירך. תלונה על כאבי צד בברכיים עשויה להיווצר ממספר רב של סיבות וממספר רב של מבנים שיוצרים את הברך.

האנטומיה של מפרק הברך

בכדי לנסות ולהבין למה נוצרים כאבי צד בברכיים מה זה אומר וכיצד מטפלים בהם צריך תחילה להכיר את המבנה האנטומי המורכב של מפרק הברך.
מפרק הברך בנוי מעצם הירך femur bone מהצד העליון של הברך, ומעצם השוק tibia bone  שנמצאת בצד הפנימי של השוק ומעצם השוקית fibula bone בצד החיצוני של השוק. במרכז הברך מלפנים נמצאת עצם הפיקה patella bone. בתוך מפרק הברך נמצאים שני מניסקוסים שהם רקמה רכה בצורת ירח ושמם בעברית סהרונים. בצד הפנימי של הברך נמצא הסהרון הפנימי medial meniscus ובצד החיצוני של הברך נמצא הסהרון החיצוני lateral meniscus. הברך מיוצבת על ידי ארבע רצועות. שתי רצועות פנימיות בתוך חלל הברך והן נמצאות האחת בהצלבה לשנייה ולכן הן נקראות הרצועות הצולבות, קיימת הרצועה הצולבת הקדמית anterior cruciate ligament ומאחוריה הרצועה הצולבת האחורית posterior cruciate ligament. כמו כן קיימות שתי רצועות צדיות האחת בצד הפנימי של הברך medial collateral ligament, והשנייה בצד החיצוני של הברך lateral collateral ligament. הברך מיוצבת גם על ידי מערכת שרירים מאסיבית מלפנים נמצא השריר הארבעה ראשים quadriceps שמהווה את החלק הקדמי של הירך ומייצב את הברך מלפנים ותפקידו של שריר זה ליישר את הברך. ומאחור נמצאת קבוצת מכופפי הברך hamstrings ותפקידה לכופף את הברך. כמו כן נמצאות באזור הברך רקמות רכות נוספות כגון בורסות ג'ל גידים של שרירים נוספים רצועה חיצונית מסיבית שמתחילה מאזור הישבן והירך ונאחזת מתחת לברך שנקראת iliotibial band.

מהן הפתולוגיות שעלולות ליצור כאבי צד בברכיים מה זה אומר וכיצד מטפלים בהן
לפי כמות המבנים שבתוך הברך כך רבות הן הפתולוגיות והתסמינים שניתן לזהות ולאתר באזור הברך.
הופעת כאב בצד הפנימי ובצד החיצוני של הברך עלולה להיווצר עקב קרע או מתיחה של המניסקוסים הפנימי או החיצוני. במקרה זה הסימנים, הסימפטומים, האבחון ודרכי הטיפול המומלצות מפורטות בקישור הבא: אבחון וטיפול נזקים במניסקוסים של הברך.

הופעת כאב מתיחה ולחץ בצד החיצוני של הברך עלול להיווצר עקב דלקת ברצועת ה- iliotibial band שכאמור מדובר ברצועה מאסיבית שממוקמת בצד החיצוני של הברך והיא למיסה המשכו של שריר tensor fasciae latae שמתחיל באזור הישבן בצד החיצוני. רצועה זו נמצאת בחפיפה עם רצועת הברך החיצונית ה- lateral collateral ligament ותוכלו לקרוא על האבחון, התסמינים והטיפול בקישור iliotibial band syndrome treatments.

תלונה נוספת ושכיחה מאד בעקבות חבלה שמערבת נזק של מתיחה או קרעים מקרוסקופיים של הרצועות הצולבות בברך, זוהי פציעה אופיינית לספורטאים שבמהלך פעילותם נחבלו ועקב כך בבדיקה ידנית קלינית שנקראת בדיקת מגרה קדמית ו / או בדיקת מגרה אחורית התעורר חשד לנזק לרצועה. בבדיקת MRI  של  הברך נמצאה הוכחה הדמייתית לקרע חלקי או מלא של הרצועה הצולבת הקדמית או האחורית. ניתן לקרוא על התסמינים, האבחון והטיפול הפיזיותרפי המומלץ לשיקום לאחר קרע הרצועה הצולבת הקדמית בקישור טיפול ברצועות הברך.

שחיקת סחוסי הברך שכיחים יותר לאחר גיל 50 שנה. התלונות על כאבי צד בברכיים אופיינית יותר אצל נשים מאשר בקרב הגברים. זהו תהליך ניווני שניתן לעזור להקלת הכאבים ולשיקום הברכיים בעזרת פיזיותרפיה מותאמת אישית. הסברים אודות הבעיה הסימפטומים והסימנים והטיפול המומלץ תוכלו לקרוא בקישור הבא: נזק לסחוסי הברכיים.

תלונות על כאבים בצד האחורי ובציד הפנימי של הברך  הן אחת מהתלונות שמאפיינות את הדלקת בבורסת הברך האחורית הידועה גם כתסמונת הציסטה ע"ש בייקר. בקישור זה תוכלו לקרוא על התסמונת והטיפול המומלץ.

שחיינים ששוחים בסגנון חזה מתלוננים לעיתים תכופות על כאבים בצידי הברכיים. החבלה המצטברת נגרמת עקב התנועות הסיבוביות המפותלות שמתבצעות במהל השחייה. תסמונת זו נקראת בשם ברך שחייני החזה ואנחנו ממליצים על טיפולי פיזיותרפיה משולבים במכשור אלקטרו תרפיה חדיש והתאמת תרגילים אישיים.

לקריאת מאמרים נוספים העוסקים  בפיזיותרפיה לפציעות ספורט היכנסו לקישורים הבאים:


איזה הן פציעות הספורט השכיחות

כיצד נפחית את הסיכון לפציעות ספורט


הטיפול המידי לשם הקטנת זמן ההחלמה מפציעות ספורט