גלי הלם – שימוש בדלקות כרוניות עקשניות ובבעיות אורטופדיות

הפיזיולוגיה שמאחרי השימוש באמצעות גלי הלם

הטיפול באמצעות גלי הלם מתאפיין בשימוש בעזרת לחצים מכאניים. אפשר למעשה להשוותם לגלי קול בליסטים שנוצרים סביב מטוסי הסילון במהלך הטיסה.

הרפואה המערבית צברה עד כה ניסיון רב של כ-12 שנים בטיפול באמצעות גלי הלם לטיפול בדלקות כרוניות ובהסתיידויות ברקמות הרכות.
השיטה עוזרת בטיפול בדלקות כרוניות שמלוות בהסתידויות עקשניות ברקמות הרכות כגון גידים פציות רצועות ורקמות חיבור אחרות. טיפול גלי הלם הינה שיטה יעילה באותם מקרים שטיפול באמצעות תרופות נוגדי דלקת NSAID Non Steroidal Anti-Inflammatory Drug לא שפרו את המצב ואף במקרים של הזרקות קורטיזון שהועילו באופן זמני ונתנו הקלה חלקית לכאבים. הטיפול באמצעות גלי הלם מתאים למגוון רחב של פתולוגיות אורטופדיות.
הוכח כי ההסתיידות היא הגורם להופעת הדלקת ולכן טיפול תרופתי אנטי דלקתי ואף הזרקות קורטיזונים / סטרואידים אנטי דלקתיים מטפלים רק בדלקת אך לא פותרים את בעיית ההסתיידות, כלומר לאחר הזרקת הקורטיזון [סטרואידים] תושג הקלה זמנית בלבד שתתבטא בהפחתת הכאב וביכולת
הפעלת האיבר הפגוע אך לא יושג פתרון מלא של הבעיה מאחר וההסתיידות עדיין נותרה במקומה.

מחקרים רפואיים אודות השפעת הטיפול האמצעות גלי הלם על תאי הרקמת המטופלת

המחקרים הרפואיים מדגימים כי השימוש בעזרת גלי הלם רדיאליים פועל על הרקמה בשתי צורות שונות:

  • ניעור הרעדה וזעזוע המשקעים הסידניים עד למצב של המסתם, פיזורם וסילוקם, שיטה שמזכירה את הטיפול בפרוק וסילוק אבנים בכליות.
  • הטיפול באמצעות גלי הלם מפסיק את מעגל הדלקת הכרונית מאחר והוא מפרק את ההסתיידות וגורם להיווצרות רשת כלי דם חדשה, גורם להרחבת כלי הדם הקיימים ובכך משפר את מחזור הדם גורם שעוזר להגברת אספקת הדם, אספקת החמצן, שיפור ההזנה בחומרי בניה, ופיזור הפסולת הלא בריאה מהמקום החוצה מהגוף. ובכך הטיפול מזרז ומאלץ את גוף לטפל בבעיה. במחקרים בתחום ביולוגיה מולקולרית הוכח כי בטיפול באמצעות גלי הלם רדיאליים נוצרת רשת של כלי דם אשר משולבים ביצירתם של סוגי חומרים כימים בתוך התא שברקמה המתחדשת ושמשפיעים על מערך ביולוגי בריפוי דלקות ברקמות. יצירתם של חומרים אלו הינה בעלת חשיבות גבוהה ועוזרת ביצורם של גורמים לגידול ולצמיחה שנקראים בשם פקטורי הצמיחה- Growth Factors.

גלי הלם – שימוש בדלקות כרוניות עקשניות ובבעיות אורטופדיות

טיפול גלי הלם באמצעות מיכשור רדיאלספק

  • למכשיר הרדילספק יש בקרה מדוייקת שמאפשרת למטפל לכוון את ראש המכשיר לנקודה הדלקתית/ המסויידת ומבלי לפגוע ברקמות הסובבות את מוקד הטיפול שהינן בריאות.
  • מכשיר הרדיאלספק מאפשר ביצוע טיפול גלי הלם בתכנון פרטני לכל מטופל ויכולת שליטה במספר פרמטרים כגון: כמות הנקישות שיועברו לרקמה המטופלת, תדירות ישום הנקישות, עוצמת הנקישות.
  • מכשיר גלי הלם מסוג רדיאלספק הוכח כמדוייק יותר ולכן פחות מזיק ופוגע ברקמות הסמוכות לאיזור רקמת המטרה המטופלת.
  • הטיפול איננו פולשני ולכן אינו משאיר צלקת, לפעמים תיתכן הופעת אדמומיות ורגישות שיטחית במוקד הטיפול שחולפת לאחר מספר שעות מצומצם
  • הטיפול הינו טיפול אמבולטורי שאינו מחייב אישפוז ו/או צורך במלווה שיתלווה למטופל.
  • טיפול גלי הלם יצור תגובת הטבה ושיפור שבחלק מהמקרים תבוא לידי ביטוי מייד לאחר הטיפול הראשון ובחלק אחר של המקרים תוך כדי ובמהלך סדרת הטיפולים, ההבדל נובע מרמת הכרונייות או האקוטייות של המחלה אצל כל מטופל ומטופל באופן אינדבידואלי.
  • קיים יתרון גדול לטיפול באמצעות גלי הלם שמשלב לצידו טיפולי פיזיותרפיה נלווים ומותאמים להשלמת הטיפול בכל התמונה הרפואים כגון טיפול בכאב, טיפול בהגבלת התנועה, טיפול בחולשת השרירים שנוצרה עקב דיכוי כח השריר שמפעיל את האיבר הפגוע.

נכתב על ידי :

מאיר אפל פיזיותרפיסט מוסמך שסיים את לימודי הפיזיותרפיה בבית הספר לפיזיותרפיה שבמכון וינגייט ליד נתניה בשנת 1981. מאיר אפל קיבל את ההסמכה ממשרד הבריאות הישראלי ומאז התמחה והשתלם בעשרות קורסים, התמחויות, ימי עיון וסדנאות בארץ ובעולם כולו. המרפאה השלנו משלבת ידע רב, מקצועיות, רגישות ויחס חם למטופלים. אנחנו מחויבים לתת מענה מלא לצרכי המטופלים שלנו.

להמשך קריאה כנסו גם:

איזה מכשיר כדאי לבחור לטיפול בגלי הלם

ציוני דרך בתחום גלי ההלם