​כאבים במפרק האגן בהריון

במהלך חודשי ההיריון עמוד השדרה, מפרקי האגן ועצם האגן הקדמית מתארגנים לשלב הלידה. עקב הגדלת הבטן והנטייה לשינוי מרכז הכובד הקשת של עמוד השדרה המותני מתאימה את עצמה ועקב כך היא גדלה, בנוסף לכך שני מפרקי האגן האחוריים sacroiliac joint ובעברית נקראים מפרק הסקרואיליאק מתחילים להיפתח בשלב זה גם עצם ה- symphysis pubis שנמצאת מקדימה מתחילה להתמוסס ולהתנתק בכדי לאפשר לעובר להחליק החוצה מהרחם דרך הנרתיק החוצה.

למה יש נטייה להרגיש כאבים במפרק האגן בהריון?

כפי שתואר בתחילת המאמר כל תהליך ההריון גורם לשינויים בייציבה ולכן הבטן הגדולה מושכת קדימה ונוצר לחץ אחורי בגב התחתון ובמפרקי האגן האחוריים. מפרקים אילו הם מפרקי החלקה שבהם שתי העצמות מחליקות זו מול זו במישור שמאפשר תנועה חופשית של העובר לכיוון תעלת הלידה. בנוסף לכך קיימת הפרשה מוגברת של הורמון הרלקסין relaxin hormone שמגמיש עוד יותר את המפרקים והרצועות שמייצבות אותו. בנוסף לשינוי הייציבה גם המשקל העודף גורם ללחצים מוגברים בתוך תעלת עמוד השדרה ובהמשך לשינויים בלחץ התוך מפרקי של מפרקי האגן וכתוצאה מכך מופיע הכאב.

איך ניתן להקל לבד את הכאבים במפרק האגן?

תחילה תנסי להקל על עצמך בתרגילי גב תחתון שכוללים תנועות סיבוביות מצד לצד של הברכיים ובכך ליצור רוטציה עדינה של חוליות ומפרקי החוליות המותניים. תרגיל נוסף שיכול לעזור הוא סגירת הברכיים כנגד התנגדות של כדור תרגול ובכך לאלץ את עצמות האגן הקדמיות symphysis pubis להיפתח, ולצד שני לפתוח את הברכיים תוך כדי שכיבה על הגב עם ברכיים כפופות ובדרך זו תאפשרי למפרקי האגן להחליק משטח מול משטח.

בדיקת פיזיותרפיה להפחתת כאבים במפרק האגן בהריון

בשלבים מתקדמים יותר של היריון התרגילים הללו לא תמיד עוזרים ומאחר ולא ניתן ליטול תרופות לשיכוך כאבים או תרופות נוגדות דלקת שאינן מכילות סטרואידים NSAID מומלץ להיעזר בטיפולי פיזיותרפיה שיעשו בזהירות וללא סיכון לגירוי ולהגברת הכאבים.

שלב ראשון הוא שלב התשאול: הפיזיותרפיסט ישאל אותך סדרת שאלות לגבי הכאבים שאת חשה: האם הכאבים תוקפים אותך במנוחה או בתנועה? האם את מתעוררת בלילה מכאבים באזור האגן או באזור הגב התחתון? כמה פעמים את מתעוררת בלילה? האם הכאבים התחילו בתחילת ההריון או רק בשלבים האחרונים של חודשי ההריון? האם לפני ההריון סבלת מכאבי גב תחתון? האם אובחנת כסובלת במלט דיסק עם או בלי הקרנות כאבים לרגליים?

שלב שני של הבדיקה יבקש הפיזיותרפיסט לבצע תנועות חופשיות במספר מישורים לכיוון קדימה, פשיטה אחורית של הגב התחתון, הטיות לשני הצדדים, תנועות סיבוביות לשני הצדדים.

בשלב השלישי של הבדיקה תתבקשי לשכב על הבטן עם תמיכת כריות או על הצד לפי יכולתך והפיזיותרפיסט יבדוק את התנועה הפאסיבית של מפרקי חוליות הגב התחתון באיזור חוליות L1, L2, L3 ,L4 ,L5 ,S1 וכן את התנועה ההחלקתית של מפרק האגן האחורי הימני rt. sacroiliac joint ואת המפרק השמאלי lt. sacroiliac joint ובקיצור S.I.J.

בשלב הבא יבצע הפיזיותרפיסט בדיקה נאורולות של תחושה, רפלקסים וכוח שרירים לוודא שהלחץ הגובר על רקמות חוליות, הדיסקוסים ועצבי עמוד השדרה לא גרם לנזק נרחב ברמה העצבית.

כעת כשהתמונה הקלינית ברורה יחליט הפיזיותרפיסט על תוכנית ודרך הטיפול שמתאימים לבעיה.

טיפולי פיזיותרפיה להקלת כאבים במפרק האגן

הטיפולים הפיזיותרפיים כוללים הפעלה ידנית עדינה לשחרור ולאיזון הלחץ התוך מפרקי של מפרקי האגן האחוריים, טיפולים ידניים לעמוד השדרה המותני שכוללים שחרורים, עיסויים נקודתיים, שימוש במיכשור מסוג אולטרה סאונד למפרקים האחוריים של האגן ולחוליות הגב התחתון. ולסיום יצייד הפיזיותרפיסט את האישה ההרה בסדרת תרגילים פשוטים לביצוע באופן יום יומי מבלי לסכן את ההריון.

לקריאת מאמרים נוספים שקשורים בכאבי גב במהלך ההריון ובטיפול במפרקי האגן היכנסו לקישורים הבאים:

למה קיימת נטייה לכאבי גב תחתון במהלך חודשי ההריון

הקשר בין השמנת ייתר לבין כאבי גב תחתון

טיפולי פיזיותרפיה לכאב גב עקב בלט דיסק

אם את סובלת מכאב גב תחתון ולחץ באזור מפרקי האגן הצדיים מאל תהססי והתקשרי אלנו לשם קבלת ייעוץ והדרכה.