עיסוי אורתופדי לטיפול בכאבים במפרק האגן

נשאלת השאלה האם יש קשר בן עיסוי לבין מפרק האגן, כי הרי מפרק האגן הוא מבנה גרמי של מספר עצמות שמחוברות זו לזו באמצעות רצועות ואילו עיסוי אורתופדי לטיפול בכאבים במפרק האגן נעשה לא על מפרק גרמי, אלא על מערכת שרירים שעוטפת את כל האזור אך איננה מפרק.

מפתיחת המאמר הזה שהחלטתי לכתוב בעקבות פניות של מטופלים שרצו לעשות עיסוי למפרק האגן הבנתי שחוסר הבקיעות בנושא מערכת השלד והתנועה מחייב אותי להרחיב ולהסביר מה ההבדל בין המבנים שמרכיבים את מפרק האגן ומהו הטיפול המתאים לאותה תלונה של כאבים במפרק האגן.

האנטומיה של מפרק האגן

בכדי להבין מהו הטיפול המתאים לכאבים במפרק האגן תחילה אנסה להסביר את המבנה האנטומי של האגן. האגן הוא מבנה בצורת בריכה גרמית שעשויה ממספר עצמות, האגן נמצא בן עמוד השדרה המותני שמעליו לבין שתי עצמות הירכיים שמתחתיו. העצמות שמרכיבות את האגן הן עצם העצה מאחורנית sacrum bone, מתחברת משני צדיה אל שתי עצמות האגן הקדמיות ilium bone וסוגרות מלפנים בעזרת עצם הערווה pubic bone. כלומר קבלנו מעיין מבנה עגול שבתוכו נמצאים אברי הרוויה ודרכי השתן. בחלק האחורי התחתון של עצמות האגן קיים מפרק הירך וממנו יוצאות שתי עצמות הירכיים.

עצמות האגן מחוברות זו לזו על ידי מערכת רצועות מורכבת שמייצבת עצם לעצם ובכך מאפשרת לעצמות להישאר במבנה הקעור שלהן.

סוגים שונים של ליקויים באזור מפרק האגן

קיימות בעיות שונות במבנה המורכב של עצמות האגן, בעיות אורתופדיות אילו מחייבות אבחון של פיזיותרפיסט אולם עיסוי אורתופדי לטיפול בכאבים במפרק האגן איננו הפתרון לכאבים באזור האגן.

הכאבים השכיחים ביותר באזור מפרק האגן הם באזור הגב התחתון או בצד ימין או בצד שמאל בחיבור שבין הישבן לבין הגב התחתון, באזור זה אנחנו מזהים את מפרק האגן sacroiliac joint, מדובר במפרק החלקתי בין שתי עצמות האגן, לעיטים מתבלבלים המטופלים וחושבים שמדובר בכאב בישבן או שמדובר בהקרנה מעמוד השדרה המותני,

כאב נוסף שאופייני לאזור האגן הוא באזור שריר הישבן האחורי במקום שבו יוצא עצב הסיאטיק sciatic nerve מהאגן אל הירך, במהלך המעבר הוא נמצא בין שכבות שריר הפיריפורמיס piriformis muscle, ולחץ זה של השריר על העצם מוגדר בתור תסמונת הפיריפורמיס piriformis syndrome. שמתבטא בכאבים עזים בישבן, תחושת שריפה, הקרנות לאורך הירך ואף הקרנה לכיוון המפשעה.

בעיה נוספת באזור האגן הינה באזור הירך בצידו החיצוני של הישבן, בעיה זו נגרמת עקב דלקת והסתיידות בבורסה של הירך trochanteric bursitis והסימן הבולט ביותר הינם כאבים בזמן שכיבה ישירה על הצד של הירך ובבדיקה כאשר המטופל מתבקש לשכב על הצד הבריא ולהרים את הרגל הכואבת כלפי התקרה בזווית של 45 מעלות תוך כדי הפעלת לחץ של הפיזיותרפיסט ואז נוצר הכאב האופייני שאף עלול להקרין לכיוון הברך, המפשעה והישבן.

ליקוי נוסף שמתבטא בכאבים באזור האגן ואף עלול לגרום לכאב בישבן ולאורך הירך הוא תסמונת iliotibial band ITB מדובר  ברצועה מסיבית שממוקמת בצד החיצוני של הירך מתחילה מהאגן ויורדת אל מתחת למפרק הברך, הכאבים עלולים להופיע באזור הצד החיצוני של הברך ואף לכל אורך הרצועה כלומר מהמותן דרך האגן אל הישבן הירך והברך.

כאב נוסף באזור האגן עלול להיווצר ממפרק הירך עצמו, התופעה עלולה להיגרם עקב שחיקת סחוס במפרק הירך קרע הרצועה המייצבת של מפרק הירך שנקראת בשמה הלטיני labrum of hip joint מדובר ברצועה חיונית שפגיעה בה עלולה לגרום לכאבים בישבן, במפשעה ובכל אזור האגן.

טיפולי פיזיותרפיה לכאבים במפרק האגן

מתוך התיאור הנ"ל הבנתם שאין עיסוי אורתופדי לטיפול בכאבים במפרק האגן מהווה פתרון לכאבים באגן מאחר ולא מדובר בשריר שהעיסוי יעזור לו אלא יש צורך תחילה לבצע אבחון מדויק לזיהוי הרקמה הפגועה והתאמת טיפול פיזיותרפיה שיבוצע על ידי פיזיותרפיסט מוסמך בעל ניסיון רב לאבחון ולטיפול בבעיה.

הטיפול שיבצע הפיזיותרפיסט יכלול טיפול ידני, שימוש במכשור אלקטרו תרפיה ובסוף הטיפול התאמת תרגילים אישיים ולא קבוצתיים לסוג הליקוי שממנו סבלתם.

לקריאת מאמרים נוספים העוסקים בליקויים באזור האגן היכנסו לקישורים הבאים:"

טיפול גלי הלם להסתיידות בירך

תסמונת הפיריורמיס והטיפול המתאים

טיפולי פיזיותרפיה לתסמונת iliotibial band ITB