גלי הלם לדלקת בבורסת הירך בשילוב טיפול פיזיותרפיה

טיפול גלי הלם לדלקת בבורסה של הירך [Trochanteric Bursitis]

כאבים באיזור מפרק הירך בצידו החיצוני של הירך שמלווים לעיתים גם בהקרנה לאורך הירך ועד למפרק הברך נגרמים עקב דלקת בבורסה החיצונית של הירך

האנטומיה של איזור בורסת הירך

בצידו החיצוני של עצם הירך מתחברים שלושת שרירי הישבן Glutes Maximus, Glutes Medius, Glutes Minimus אל הזיז הגדול של עצם הירך שנקרא Greater Trochanter ואל הזיז הקטן Lesser Trochanter . ריכוז גבוה של שרירים אילו יוצר חיכוך בין סיבי עטיפות השרירים לבין הזיז של העצם. בכדי למנוע חיכוך זה נוצרה רקמה עדינה ז'לטינית שמצויה בין שכבות השרירים לבין העצם הנוקשה. רקמת הבורסה נקראת בשם הבורסה הטרוכנטרית Trochanteric Bursa.

הבורסה למעשה היא כרית ג'לטינית עשירה בנוזלים ותפקידה למנוע חיכוך בין רקמות שמעליה ומתחתיה כגון גידים שרירים ועצמות.

היווצרות דלקת בבורסת הירך

היווצרות דלקות בבורסה הטרוכנטרית נגרמת עקב גירוי מתמשך בין הזיז הגדול לבין הבורסה הצמודה אליו ומעל שכבת השרירים וגידי השרירים העמוקים.
הסימנים והסמפטומים של הדלקת מתבטאים בתחילה בכאב קל אשר מופיע בזמן השענות על צידו החיצוני של הירך אם בזמן שכיבה על הצד או השענות על חפץ קשיח. בהמשך עקב הליכה ממושכת או עליה במדרגות. ובהמשך במאמצים פיזיים כגון ריצה ובזמן רכיבה על האופניים. בבדיקה פיזיקלית שיבצע פיזיותרפיסט לשם קביעת טיפול פיזיותרפיה נזהה נוקשות רגישות למגע ואף חמימות אודם קל ונפיחות קלה.
בבדיקה תתבקש המטופלת לשכב על הצד הבריא ולהרים את הרגל החולה כלפי התיקרה ולהחזיק אות באויר למשך עשרים שניות, אם לא יופק הכאב הרלונטי תתבקש המטופלת להמשיך ולהחזיק את הירך באוויר תוך כדי התנגדות ללחץ של המטפל שיפעיל לחץ בלחיצה כלפי מטה בשלב הבדיקה המתקדם יותר יחפש המטפל את הדלקת על ידי מישוש איבר המטרה ועל פי רוב יופק הכאב הרלוונטי שיחשיד ויזהה את הדלקת בבורסת הירך.

לצפייה בסרטון המסביר על דלקת בבורסה של הירך הקליקו על הסרטון:


טיפולי פיזיותרפיה לדלקת כרונית בבורסת הירך

הטיפול הפיזיוטרפי יכלול בשלב הראשון טיפול להקטנת הנפיחות ולהורדת הדלקת המקומית כגון טיפולי קרור חבישות לחץ וטיפול אלקטרותראפי כגון אולטקאסאונד, גרויים חשמליים ומסג' לבורסה ולרצועה שמחברת בין הירך לבין מפרק הברך אשר קרויה בשם Ilio Tibial Band רצועה רחבה וארוכה שממוקמת בצידו החיצוני של הירך ממפרק הירך ועד לצידו החיצוני של מפרק הברך.

טיפולים תרופתיים בדלקת בבורסה הטרוכנטרית של הירך

הטיפולים התרופתיים כוללים תרופות אנטי דלקטיות מסוג NSAID ובהמשך הזרקות קורטיזון וסטרואדים לבורסה.

טיפול בעזרת מכשיר גלי הלם מסוג רדיאלספק לדלקת בבורסה הטרוכנטרית

כאופציה אחרונה לפני התערבות כירורגית קשה באיזור קיימת שיטת הטיפול באמצעות מיכשור גלי הלם שהוכח כייעיל באחוזים מרשימים של 79 אחוזי הצלחה. הטיפול מתבצע בתדירות של פעם בשבוע למשך סדרה של שלושה עד שנים עשר טיפולים.
הטיפול אינו חודרני ולכן לא מחייב ביצוע על ידי רופא אם כי מומלץ שהמטפל יכיר את האנטומיה של האיזור בכדע שימקם את הטיפול במקום הדרוש ולפיכך פיזיותרפיסט מוסמך מטעם משרד הבריאות יוכל לבצע את האבחנה לאתר את גורם הבעיה ולהתאים את הטיפול הנכון.
פרוצדורת הטיפולים בגלי הלם ניתנן להתאמה לכל מקרה ולכל מטופל על ידי קביעת עוצמת ההקשה [4 עוצמות שונות], תדירות ההקשה 2,5,10,16 הרץ, גודל הראש המכוון [6,12,26 מלילטרים] לרקמת הבורסה וכמות הנקישות שתתבצע [עד 9000 נקישות].
שילוב טיפולי אולטראסאונד יחד עם טיפול בגלי הלם הוכח כמשפר את אחוזי ההצלחה של הטיפול בדלקת כרונית של הבורסה ומסיבה זו הוחלט במרפאתנו לשלב את השימוש בשני המכשירים בעת ובעונה אחת בכל טיפול וטיפול.

אם הינך סובלת מכאבים מסימנים ומסימפטומים זהים לאלו שתוארו במאמר וטיפול שמרני תרופתי ו/או פיזיותרפיה לא הצליחו לפתור את בעייתך צרי איתנו קשר לשם קבלת ייעוץ וטיפול מקצועי על ידי צוות פיזיותרפיה בעל ניסיון של עשרות שנים ואנו נעזור לך התקשרי או שלחי הודעה בצור קשר

אולי תתעניינו גם ב:

טיפול בהסתיידות וכתף קפואה

היתרונות של מכשיר גלי הלם עם ראש קטן